Într-o partidă de pregătire disputată în Singapore, Bayern Munchen s-a impus în fața lui Liverpool, scor 4-3, după un meci în care englezii au condus cu 2-0 și 3-2, dar au pierdut în prelungiri.

Jucătorii celor de la Bayern MunchenFoto: Sven Hoppe / DPA / Profimedia

Liverpool – Bayern Munchen 3-4, într-o partidă amicală în Singapore

Liverpool a suferit prima înfrângere din perioada pre-competițională, după partida spectaculoasă cu Bayern Munchen, în care s-au marcat nu mai puțin de șapte goluri.

Gakpo a deschis scorul după doar 2 minute, iar Van Dijk, la primul meci cu banderola de căpitan pe braț, a majorat avantajul în minutul 28.

Înainte de pauză, Gnabry în minutul 33 și Leroy Sane în minutul 42, au adus egalitatea la intrarea la cabine.

În repriza secundă, Liverpool a lovit din nou prin Diaz, dar finalul le-a aparținut nemților, care au egalat prin Stanisic în minutul 80 și au dat lovitura decisivă prin tânărul Kratzig, care a adus victoria celor de la Bayern în primul minut al prelungirilor.

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold (Elliott 62), Matip (Konate 46), Van Dijk (Quansah 75), Robertson (Tsimikas 62); Mac Allister (Nunez 46), Jones (Clark 75), Szoboszlai (McConnell 75); Salah (Doak 75), Gakpo (Gomez 62), Jota (Diaz 46)

Bayern Munchen: Sommer (Ulreich 46); Pavard (Kratzig 61), Upamecano (Stanisic 61), Kim (De Ligt 46), Davies (Mazraoui 61); Laimer (Goretzka 61), Kimmich (Pavlovic 69); Sane (Coman 46), Musiala (Ibrahimovic 61), Gnabry (Gravenberch 61); Tel (Sarr 69)