Partidele de joi din turul al doilea al preliminariilor Conference League au adus victorii la scor pentru Ferencvaros, Aktobe sau Gent, dar și rezultate mai puțin mulțumitoare pentru doi dintre antrenorii români.

Adrian MutuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

PAOK – Beitar Ierusalim 0-0 / Zelejeznicar – Neftci Baku 2-2, în turul al doilea al preliminariilor Conference League

La primul meci oficial din acest sezon, PAOK Salonic a reușit doar o remiză albă pe teren propriu în confruntarea cu Beitar Ierusalim.

Elevii antrenați de Răzvan Lucescu puteau tranșa partida din prima repriză, dar austriacul Stefan Schwab a irosit o lovitură de la 11 metri în minutul 12.

Nici Adrian Mutu nu a avut mai mult noroc, la debutul oficial pe banca azerilor de la Neftci Baku.

Cu Yuri Matias și Mark Tamas tranferați de la CFR Cluj și Sepsi printre titulari, Neftci a fost condusă de bosniacii de la Zelejeznicar încă din minutul 14, după reușita lui Haracic.

Elevii lui Mutu au egalat în minutul 44 după autogolul lui Kosoric, dar gazdele au intrat în avantaj cu un gol marcat de Amoah în prelungirile primei reprize.

Azerii au evitat cu greu înfrângerea, după ce Hadzhiyev a salvat o remiză în minutul 95.