Real Madrid a trecut de AC Milan, scor 3-2, într-un meci amical care a avut loc pe Rose Bowl din Los Angeles. Italienii au condus cu 2-0 la pauză, dar trupa lui Carlo Ancelotti a revenit pe tabelă și s-a impus în cele din urmă.

Carlo AncelottiFoto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Peste 70 de mii de oameni au fost prezenți la meciul dintre cele două formații.

Milanul a deschis scorul prin lovitura de cap a lui Tomori (25), iar Romero a dus scorul la 2-0 (minutul 42) după o execuție spectaculoasă cu piciorul stâng.

Marco Sportiello (portar transferat de la Atalanta pentru a-l înlocui pe Ciprian Tătărușanu) a gafat inexplicabil, permițându-i lui Valverde să înscrie (57).

Jucătorul din Uruguay a bifat dubla doar două minute mai târziu (59), iar echilibrul a fost restabilit.

Vinicius Junior a dat lovitura decisivă în minutul 84, iar Real Madrid a câștigat meciul amical cu scorul de 3-2.

Echipele de start:

AC Milan: Sportiello - Calabria, Simic, Tomori, Florenzi - Loftus Cheek, Krunic, Pobega - Messias, Colombo, Pulisic

Real Madrid: Lunin - Vazquez, Militao, Nacho, Mendy - Valverde - Bellingham, Kroos - Camavinga - Diaz, Joselu