Sepsi Sfântu Gheorghe (deținătoarea Cupei) a câștigat Supercupa României, după ce a învins campioana Farul Constanța, scor 1-0, într-un meci disputat pe Stadionul Ilie Oană din Ploiești.

Jucatorii echipei Sepsi Sfantu GheorgheFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Golul a fost marcat de Ion Gheorghe, în minutul 47, după o centrare a lui Ciobotariu (fiul antrenorului).

Aceasta este a doua Supercupă câștigată de Sepsi, după ce covăsnenii au învins anul trecut pe CFR Cluj, scor 2-1.

Au evoluat echipele:

Farul: Aioani – Kiki (Sîrbu 46), K. Boli, Queiros (Mihai Popescu 62), Borza - Nedelcu, Vînă (Borgnino 46), Artean - Ad. Mazilu (V. Dumitrache 71), Alibec, Sali (Rivaldinho 62). Antrenor: Gheorghe Hagi

Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu, M. Bălaşa, Ninaj, Oteliţă (Oroian 69) - N. Păun, J. Rodriguez - M. Ştefănescu (Damaşcan 85), C. Matei (Aganovic 79), Ion Gheorghe (A. Dumitrescu 70) – Safranko (Rondon 79). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Farul Constanța - Sepsi Sfântu Gheorghe 0-1, în Supercupa României

Repriza secundă a fost prelungită cu șase minute, dar Farul nu a reușit să înscrie.

'74 După o eroare a lui Popescu, covăsnenii combină frumos, Matei scapă singur cu Aioani, driblează în lateral, dar portarul se întinde și respinge în corner.

'47 Goool Sepsi! Ciobotariu centrează excelent, iar Gheorghe înscrie cu o lovitură de cap.

Pauză la Ploiești. Puține ocazii în prima repriză.

'44 Matei ține de minge în flancul drept, pasează peste apărare pentru Sakfrano, iar șutul acestuia este respins în ultimul moment în corner de Aioani.

'12 Mazilu încearcă un șut din colțul careului, dar trage peste poartă.

Farul a câștigat Supercupa în 2019, iar Sepsi a cucerit trofeul în 2022.