Selecționata României sub 19 ani a reușit sâmbătă prima victorie în cadrul Turneului de Elită din Franța, după ce s-au impus în fața Irlandei de Nord cu scorul de 3-1.

Alexandru Pelici, România U19Foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

Selecționata lui Alexandru Pelici a învins Irlanda de Nord

Tricolorii mici au profitat de avantajul unui om în plus, după ce Irlanda de Nord a rămas în zece jucători din minutul 34 și au marcat prin doi jucători de bază din echipa Farului Constanța.

Fundașul stânga Andrei Borza a deschis scorul în minutul 43 și a reușit dubla în minutul 75.

Intrat pe teren în repriza secundă, atacantul Adrian Mazilu a închis tabela în ultimul minut de joc.

România U19: Dincă – Maftei, Grigore-Huides, Pascalau, Borza – Botogan (Martinovic 64), Vulturar (Sala 85) – Bujor (Mazilu 64) – Pop (Trică 77), Burnete (Radaslavescu 85), Musi. Antrenor: Alexandru Pelici.

România face parte din Grupa 1 a Turneului de Elită, ultima etapă de calificare înainte de Campionatul European, alături de Norvegia, Franța și Irlanda de Nord.

În prima partidă, tricolorii au fost învinși categoric de Norvegia, scor 4-0. Doar prima echipă din fiecare grupă merge la turneul final.