​Manchester City s-a impus la limită, scor 1-0, pe terenul formaţiei Sheffield United, într-o partidă contând pentru etapa a 24-a din Premier League. Pe Stamford Bridge, derbiul londonez dintre Chelsea și Arsenal s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Trupa lui Pep Guardiola s-a impus pe stadionul Bramall Lane grație reușitei lui Sergio Aguero din minutul 73, argentinianul ajungând astfel la 21 de goluri în 23 de partide disputate în actualul sezon, în toate competiţiile.

În prima repriză, în minutul 36, Gabriel Jesus a ratat un penalty.

Rezumatul partidei Sheffield vs Manchester City.

Pe Stamford Bridge, Arsenal a evoluat în inferioritate numerică din minutul 26, după eliminarea fundaşului brazilian David Luiz.

Chelsea a deschis scorul în minutul 28, după ce Jorginho a transformat o lovitură de la 11 metri. "Tunarii" au egalat prin Gabriel Martinelli (63'), dar echipa lui Frank Lamprad a revenit din nou în avantaj grație golului marcat de Cesar Azpilicueta (84'). Doar trei minute mai târziu, Arenal a mai punctat o dată, prin Hector Bellerin, stabilind scorul final (2-2).

Rezumatul partidei Chelsea vs Arsenal.

Rezultate înregistrate marți (etapa 24):

Bournemouth - Brighton 3-1

Au marcat: Wilson (36), Gross (41 - autogol), Wilson (74), respectiv Mooy (81).

Sheffield United - Manchester City 0-1

A marcat: Aguero (73).

Everton - Newcastle 2-2

Au marcat: Kean (30), Calvert-Lewin (54), respectiv Lejeune (90+4, 90+5).

Aston Villa - Watford 2-1

Au marcat: Douglas Luiz (68), Mings (90+5), respectiv Deeney (38).

Crystal Palace - Southampton 0-2

Au marcat: Redmond (22), Armstrong (48).

Chelsea - Arsenal 2-2

Au marcat: Jorginho (28 - penalty), Azpilicueta (84), respectiv Martinelli (63), Bellerin (87).