Selecţionata de fotbal a Uruguayului a învins reprezentativa statului Chile, campioana en titre, scor 1-0, luni, pe Stadionul Maracana din Rio de Janeiro, în ultimul meci al Grupei C de la Copa America. Grație acestui succes, Uruguay a evitat o confruntare cu Columbia în sferturi, urmând să joace cu Peru. În celălalt meci al grupei Ecuador și Japonia au încheiat la egalitate, scor 1-1, ambele echipe fiind eliminate din competiție.

Edinson Cavani, decisiv pentru UruguayFoto: copaamerica.com

Uruguay, echipa cu cele mai multe titluri la Copa America (15), s-a impus prin golul reuşit de Edinson Cavani (82), reușind astfel să evite puternica echipă a Columbiei în sferturi. ''Celeştii'' se vor duela cu Peru, iar Chile va înfrunta Columbia.

În faţa a 57.442 spectatori au evoluat echipele:

Chile: Gabriel Arias - Paulo Cesar Diaz, Gary Medel (Igor Lichnovsky, 46), Gonzalo Jara (Nicolas Castillo, 90), Guillermo Maripan - Oscar Opazo, Erick Pulgar, Charles Aranguiz, Pedro Paulo Hernandez - Alexis Sanchez, Eduardo Vargas (Junior Fernandez, 32). Selecţioner: Reinaldo Rueda.

Uruguay: Fernando Muslera - Giovanni Gonzalez, Diego Godin, Jose Maria Gimenez, Martin Caceres - Rodrigo Bentancur, Federico Valverde (Sebastian Coates, 90+1), Giorgian de Arrascaeta (Jonathan Rodriguez, 75), Nicolas Lodeiro (Nahtan Nandez, 46) - Luis Suarez, Edinson Cavani. Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.

Vezi aici rezumatul partidei Chile vs Uruguay.

În meciul de pe arena Mineirão din Belo Horizonte, Ecuador și Japonia au terminat la egalitate, scor 1-1, și au părăsit competiția. Shoya Nakajima a deschis scorul pentru niponi (15), golul fiind confirmat de arbitrajul video (VAR), iar Angel Mena a stabilit rezultatul final (35).

De această remiză a profitat Paraguay, care s-a calificat în sferturi, unde va întâlni formaţia Braziliei. Paraguayul, care terminase pe locul al treilea în Grupa B, a avut un golaveraj mai bun faţă de Japonia.

În faţa a doar 9.000 de spectatori au evoluat echipele:

Ecuador: Alexander Dominguez - Pedro Pablo Velasco, Robert Arboleda, Arturo Mina, Cristian Ramirez - Carlos Gruezo, Jefferson Orejuela, Jhegson Mendez (Ayrton Preciado, 46) - Romario Ibarra (Antonio Valencia, 82), Angel Mena (Luis Chicaiza, 73), Enner Valencia. Selecţioner: Hernan Dario 'Bolillo' Gomez.

Japonia: Eiji Kawashima - Tomoki Iwata, Naomichi Ueda, Takehiro Tomiyasu, Daiki Sugioka - Koji Miyoshi (Hiroki Abe, 82), Ko Itakura (Daizen Maeda, 87), Gaku Shibasaki, Shoya Nakajima, Takefusa Kubo - Shinji Okazaki (Ayase Ueda, 66). Selecţioner: Hajime Moriyasu.

Vezi aici rezumatul partidei Ecuador vs Japonia.

2. Paraguay 2 puncte (3-4)

*în sferturi s-au calificat primele două clasate din fiecare grupă și cele mai bune două echipe de pe locul 3