​FC Barcelona a câștigat, în deplasare, scor 4-2 (1-2), împotriva echipei Sevilla, într-un meci din etapa a 25-a din La Liga. Lionel Messi a fost eroul catalanilor reușind să înscrie de trei ori. Barcelona s-a distanțat la zece puncte de ocupanta locului secund, Atletico Madrid, care are un meci mai puțin disputat.

Vezi aici un rezumat extins al partidei dintre Sevilla și Barcelona.

Sevilla a deschis scorul prin Jesus Navas ('22, contraatac după o pasă greșită de Messi). Recitalul argentinianului a început în minutul 26, când a înscris cu un voleu din apropierea punctului de 11m. Mercado a adus-o din nou pe Sevilla în avantaj înaintea pauzei, când a înscris cu un șut pe jos. Dembele i-a pasat decisiv lui Messi în minutul 67 (șut la vinclu), iar argentinianul a înscris al treilea gol în minutul 85. Luis Suarez a închis tabela în minutul 90+3, dintr-un assist venit de la același Messi.