CFR Cluj si FCSB, principalele favorite la castigarea titlului, au terminat la egalitate, scor 1-1, in a doua etapa a play-off-ului Ligii 1. Pentru a treia oara consecutiv, CFR a condus-o pe FCSB, dar a fost nevoita sa se multumeasca doar cu o remiza. Ardelenii au deschis scorul prin Culio (38'), din penalty, si au pastrat avantajul pe tabela pana in minutul 90. Gnohere a salvat un punct nesperat pentru ros-albastri in prelungiri, iar echipa lui Nicolae Dica se mentine la doua puncte in spatele liderului.

Cele mai bune doua echipe din Liga 1 intr-o noua batalie in drumul catre titlul din Liga 1, sold-out, incasari record din bilete si multe sperante in ambele tabere, ingredientele pentru un adevarat derby. Partida dintre CFR Cluj si FCSB avea o miza importanta pentru fiecare dintre cele doua formatii. In caz de succes, elevii lui Dan Petrescu s-ar fi distantat la cinci puncte in fruntea clasamentului si si-ar fi sporit considerabil sansele de a deveni campioni. De partea cealalta, ros-albastrii puteau trece pe primul loc, avand un punct avans fata de CFR Cluj. In cele din urma, scorul a fost egal, la fel ca in precendetele trei intalniri.

Prima repriza a fost una in care ambele echipe au parut doar niste umbre pe teren. Cele doua formatii s-au tatonat reciproc, clujenii au fost mai prezenti in atac si in cele din urma au intrat la cabine in avantaj. Golul a venit in urma unui penalty acordat de Ovidiu Hategan in minutul 37. Manea a aruncat puternic de la margine, Tucudean a deviat pe spate, iar mingea a cazut pe mana lui Benzar. Decizia a fost contestata indelung de ros-albastri, dar Culio (38') a transformat fara emotii de la punctul cu var si avea sa stabileasca scorul primei reprize.

Ros-albastrii au dat imediat replica, prin Budescu (41'). Alibec a executat in zid o lovitura libera, iar mingea a ajuns la "magicianul" din echipa lui Dica. Mijlocasul a tras superb, din voleu, dar transversala l-a salvat pe Arlauskis. De notat ca in primele 30 de minute ale meciului FCSB nu a avut niciun sut spre poarta CFR-ului.

Repriza secunda a mai schimbat imaginea de ansamblu a partidei, s-a jucat fotbal, iar suporterii care au umplut arena din Gruia aveau sa nu regrete ca au ajuns la meci pe o vreme deloc placuta. Totusi, evenimentele importante au fost create de brigada de arbitri. In minutul 58, CFR Cluj a cerut penalty pentru o intrare a lui Pintilii asupra lui Peteleu, dar Hategan nu a acordat nimic. Sase minute mai tarziu, Peteleu a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat, dupa ce l-a lovit cu piciorul in piept pe Man.

Nici Mihai Pintilii nu a scapat de eliminare. In minutul 72, jucatorul ros-albastrilor a primit direct rosu pentru o intrare cu talpa asupra lui Ovidiu Hoban. Capitanul celor de la FCSB nu a apasat talpa pe genunchiul adversarului, dar Hategan n-a tinut cont. Centralul a continuat apoi sa imparta cartonase galbene (inca 5 pana la finalul meciului), chiar si jucatorilor de pe banca (Alibec a fost avertizat pentru proteste).

Apoi, clujenii s-au aparat asa cum stiu ei mai bine, cu toata echipa in propriul careu. Totusi, FCSB-ul a reusit sa sparga zidul de piatra din fata lui Arlauskis. Junior Morais a centrat de pe partea stanga la coltul lung, Planic a trimis perfect in fata portii, de unde Gnohere (90+1') a reluat in plasa. Francezul l-a egalat pe Tucudean in topul marcatorilor din Liga 1, avand fiecare cate 13 reusite.

S-a incheiat 1-1, iar lupta pentru titlu ramane deschisa. CFR ocupa primul loc, cu 34 de puncte, in timp ce FCSB se gaseste pe pozitia a doua, cu doua puncte mai putin.

Pintilii: "Nu meritam sa fiu eliminat"

"Eu zic ca nu meritam sa fiu eliminat. L-ati intrebat si pe Hoban? Cand am vazut ca nu mai ajung mingea, mi-am retras piciorul, dar domnuls Hategan a considerat ca trebuie sa echilibreze jocul si atunci m-a eliminat. Pe unde m-a prins, Hategan ori mi-a dat rosu, ori m-a atentionat la primul fault si mi-a dat galben ca sa ma linisteasca", a declarat Mihai Pintilii, potrivit Digi Sport.

Despre penalty-ul acordat CFR-ului: "Am vorbit si noi la pauza, am discutat si cu Benzar si ne-a spus ca nu a avut nicio intentie de a juca mingea cu mana, ca s-a trezit cu mingea in mana. Asta a fost! Nu reprosez nimic, asa a decurs meciul, el va raspunde, daca va raspunde", a mai spus Pintilii.

Referitor la lupta pentru campionat, Pintilii a replicat: "Putem fi multumiti cu acest egal, daca am egalat in prelungiri, dar repriza a doua a fost dominata clar de noi. CFR Cluj e greu de invins, dar meciurile importante se joaca cu echipele puternice. CFR se va lupta pentru titlu pana la final, alaturi de Craiova", a mai spus Pintilii.

Ce a spus Ovidiu Hoban:

"Poate am avut si ghinion. Ei au stiut sa profite de neatentia noastra. Sper sa invatam din greseli. Eu zic ca este rosu la Pintilii. E decizia arbitrului, nu ma intereseaza. Daca nu aveam aparatoare, putea fi mai rau. Nu e echitabil, am condus pana in minutul 90.

Hategan e om, poate gresi. Nu e treaba mea sa comentez aceste lucruri. Am avut si noi doua-trei ocazii la 1-0, cand am fost egali pe teren. Nu am reusit sa marcam si din pacate am primit gol", a spus Hoban, la Digi Sport.

Nicolae Dica: "Am inteles ca au fost greseli de arbitraj"

"Ma multumeste ca am avut incredere pana in ultimul minut ca putem sa egalam. Si jocul echipei ma multumeste. Acea decizie a arbitrului a facut ca echipa CFR sa preia conducerea. In repriza a doua am dominat. Acum pot sa spun ca sunt multumit, dar cred ca puteam sa invingem daca egalam mai repede. Am inteles ca au fost greseli de arbitraj. Am inteles ca amandoua (n.r. penaltiul si eliminarea lui Pintilii) nu au fost corecte", a spus Dica la Digi Sport.

Nicolae Dica a precizat ca va discuta cu Denis Alibec, care a avut o iesire nervoasa dupa ce a fost schimbat. "Nu stiu ce a zis, puteti sa il intrebati pe el. Voi avea o discutie cu el intre patru ochi. Pana acum nu am mai vazut un jucator care sa faca asta. Denis Alibec e singurul care a facut asta. Am decis sa joc cu Denis pentru ca Bizonul (n.r Gnohere) nu s-a antrenat trei zile, iar Alibec a jucat bine cele 30 de minute cu Viitorul", a explicat tehnicianul ros-albastrilor.

Final de meci. CFR Cluj - FCSB 1-1

90+7' FCSB cauta golul victoriei pe final de meci. Dennis Man suteaza din afara careului, dar Arlauskis intervine si scoate in corner

90+4' Ultima schimbare la CFR Cluj: A iesit Djokovic, a intrat Ionita

90+1' Gool FCSB! Budescu il lanseaza foarte bine pe Morais, brazilianul se descurca excelent in flancul stang, dribleaza un adversar, apoi centreaza cu dreptul. Planic recentreaza cu capul, iar Gnohere trimite mingea in plasa. CFR Cluj - FCSB 1-1

90+1' Arlauskis vede si el galben pentru trageri de timp

90' Partida este prelungita cu sase minute!

89' Hoban ia galben pentru un fault la Budescu

85' A doua schimbare la CFR Cluj: a iesit Tucudean, a intrat Costache

84' Budescu trimite in fata portii, dar niciun coechipier nu se afla la primire. Mingea a trecut aproape de bara

80' Ovidiu Hategan lasa impresia ca este deranjat de cartonasul galben din buzunar. Balgradean vrea sa repuna rapid mingea, iar Hategan il opreste. Portarul ros-albastrilor primeste galben pentru proteste

80' Contraatac rapid al CFR-ului, Mailat centreaza perfect spre Deac, aflat singur cu portarul, dar acesta trimite peste

79' Inca un cartonas galben. Planic a fost sanctionat pentru un fault asupra lui Culio

76' Tucudean este lansat foarte bine, Balgradean iese in intampinare la 25 de metri, atacantul ajunge primul la minge, dar rateaza preluarea

73' Denis Alibec protesteaza pe banca si vede cartonasul galben. Atacantul ros-albastrilor este foarte nervos inca din momentul schimbarii

72' Eliminare si la FCSB! Pintilii, capitanul ros-albastrilor, a vazut direct rosu pentru o intrare cu talpa inainte asupra lui Hoban

71' Ultima schimbare la FCSB: a iesit Alibec, a intrat Gnohere

66' Prima schimbare in echipa CFR-ului: a iesit Omrani, a intrat Mailat

64' Peteleu este eliminat, iar CFR va evolua in inferioritate numerica. Peteleu a primit al doilea cartonas galben, dupa un fault dur asupra lui Man

60' Florin Tanase reia foarte bine cu capul, dupa o centrare a lui Budescu, insa mingea a trecut pe langa poarta lui Arlauskis

58' Tucudean a sutat puternic din intoarcere, dar Balgradean a avut o interventie excelenta si a respins de la coltul scurt. Mingea a ajuns la Deac, dar s-a dus pe langa poarta oaspetilor. Clujenii au cerut din nou penalty la o intrare a lui Pintilii asupra lui Peteleu, insa de aceasta data Hategan nu a acordat nimic

57' Benzar vede si el cartonasul galben, dupa un fault asupra lui Culio

55' Muresan este avertizat cu un cartonas galben, dupa un fault asupra lui Florin Tanase

53' Florin Tanase primeste o pasa in careu si suteaza suprb pe coltul scurt, dar Arlauskis este atent si respinge inca o data in corner

51' FCSB beneficiaza de o lovitura libera, lateral dreapta. Clujenii se apara cu toata echipa in careu. Budescu executa direct pe poarta, Arlauskis iese si respinge in corner.

46' Romario Benzar centreaza de pe partea dreapta. Arlauskis se inalta pentru a prinde mingea si il loveste pe Manea, iar fundasul clujenilor are nevoie de ingrijiri medicale

46' A inceput repriza secunda. Dica ia masuri si face doua schimbari: Cristi Tanase l-a inlocuit pe Gaman, in timp ce Florin Tanase a intrat in locul lui Teixeira

Hategan fluiera finalul primei reprize. CFR Cluj - FCSB 1-0

45' Se arata doua minute de prelungiri

41' Bara FCSB! Alibec trimite in zid dintr-o lovitura libera, iar mingea revine la Budescu. Mijlocasul ros-albastrilor suteaza puternic, din voleu, in transversala portii lui Arlauskis. Gaman incearca o finalizare cu capul, insa portarul CFR-ului reuseste sa retina

38' Gool CFR Cluj! Culio executa lovitura de la 11 metri si transforma fara emotii. Argentinianul a sutat in partea dreapta, iar Balgradean s-a dus la coltul opus. CFR Cluj - FCSB 1-0

37' Penalty pentru CFR! Manea arunca puternic de la margine, Tucudean deviaza pe spate, iar mingea aterizeaza pe mana lui Benzar. Hategan intervine imediat si indica punctul cu var

33' Budescu executa foarte bine o lovitura libera, lateral dreapta, Gaman reia cu capul, dar Muresan a deviat in corner

31' Peteleu primeste cartonas galben, pentru un fault dur asupra lui Benzar

30' Echipa lui Nicolae Dica nu a avut niciun sut spre poarta lui Arlauskis. Clujenii s-au inchis foarte bine pana acum, astfel ca ros-albastrii nu gasesc spatii pe care sa le exploateze

25' Contraatac rapid al elevilor lui Dan Petrescu, Peteleu centreaza de pe stanga, dar Balgradean iese si retine

21' Tucudean preia in interiorul careului dupa o aruncare lunga a lui Manea, iar mai apoi a incercat o executie pretentioasa. Sutul sau s-a dus mult pe langa poarta ros-albastrilor

14' Primul corner le apartine ardelenilor. Muresan se inalta si trimite cu capul, mingea ajunge la Tucudean, dar atacantul reia peste poarta din cativa metri. Arbitrul de margine semnalizase, insa, ofsaid la fostul jucator al campioanei Romaniei

13' CFR Cluj are prima ocazie importanta. Culio profita de o greseala a lui Planic si suteaza in forta, dar Balgradean intervine si prinde in siguranta

4' FCSB beneficiaza de prima lovitura libera a acestei partide. De la mare distanta, Budescu centreaza in careu, dar apararea ardelenilor indeparteaza repede mingea

3' Peteleu centreaza bine la coltul lung. Balgradean iese si retine fara probleme

1' A inceput meciul. Oaspetii au avut lovitura de start

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, A. Muresan, Vinicius, Peteleu - Hoban, Djokovic, Culio - Deac (cpt.), Omrani, Tucudean. Antrenor: Dan Petrescu.

Rezerve: Vatca, Luchin, Al. Vlad, L. Rus, Costache, Mailat, Al. Ionita.

FCSB: Balgradean - Benzar, Gaman, Planic, Momcilovic - Pintilii (cpt.), J. Morais - Man, Budescu, Teixeira - Alibec. Antrenor: Nicolae Dica.

Rezerve: A. Vlad, Balasa, Fl. Coman, Ov. Popescu, C. Tanase, Gnohere, Fl. Tanase.

Partida va fi condusa la centru de Ovidiu Hategan. Acesta va fi ajutat de asistentii Octavian Sovre si Sebastian Eugen Gheorghe. Arbitru de rezerva va fi Robert Dumitru, iar observatori Eduard Dumitrescu si Constantin Statescu.

De stiut despre cele doua echipe:

• Dupa 27 de etape disputate in Liga 1 (26 in sezonul regulat + o etapa din play-off), FCSB si CFR Cluj sunt primele doua echipe cu cel mai bun atac: FCSB - 54 de goluri marcate, CFR - 44 de goluri inscrise.
  • Cele mai multe goluri marcate din faze fixe: FCSB - 17, CFR Cluj - 16;
  • Va fi duelul dintre cele mai bune aparari: CFR - 14 goluri primite (18 meciuri fara gol incasat), respectiv FCSB - 19 goluri incasate (11 meciuri fara gol primit).
  • Ultima victorie reusita de ros-albastri pe terenul ardelenilor a avut loc pe 10 august 2014, unicul gol al partidei fiind inscris de Cristi Tanase.
  • De la revenirea in Liga 1 (in 2004), CFR Cluj a bifat doar doua victorii din postura de gazda in meciurile cu formatia bucuresteana: pe 6 noiembrie 2005, CFR - FCSB 1-0 (a inscris Coroian)si pe 1 noiembrie 2015, CFR - FCSB 2-0 (marcatori Bruno, Alexandru Paun).
  • CFR Cluj a incheiat sezonul regulat pe primul loc in clasament (59 de puncte), la patru puncte distanta de rivalii de la FCSB. In 26 de partide, formatia lui Dan Petrescu a reusit 18 victorii si cinci remize, pierzand doar de trei ori.
  • FCSB s-a aflat pe locul doi la finalul sezonul regulat. Dupa 26 de etape, trupa lui Nicolae Dica a acumulat 55 de puncte, inregistrand 16 victorii, 7 remize si 3 infrangeri.
  • In prima etapa a play-off-ului, CFR Cluj a castigat cu mari emotii pe teren propriu cu CSM Poli Iasi (scor 2-1), Omrani marcand golul victoriei in prelungiri (90+3'). Pentru ardeleni a mai marcat Tucudean (10'). De partea cealalta, FCSB s-a impus in fata celor de la Viitorul (campioana Romaniei), scor 2-1. Pentru formatia lui Dica au inscris Budescu (32') si Momcilovic (39').
  • Dan Petrescu este suspendat pentru meciul cu FCSB si nu va lua loc pe banca tehnica. Tehnicianul clujenilor a fost trimis in tribune in minutul 87 al partidei dintre CFR si CSM Poli Iasi, pentru proteste la adresa arbitrului.
  • CFR Cluj este obligata sa joace fara capitanul Camora. Fundasul stanga s-a accidentat si a fost lasat in afara lotului.
  • In clasament, CFR Cluj se gaseste pe prima pozitie (33 puncte), fiind urmata de FCSB (31 de puncte).

CFR Cluj vs FCSB, in Liga 1: 49 meciuri - 11 victorii CFR - 20 victorii FCSB - 18 remize.

Palmares cu CFR gazda: 25 jocuri - 8 victorii CFR - 7 victorii FCSB - 10 remize.

Dan Petrescu vs FCSB (in Liga 1): 14 meciuri - doua victorii, 5 remize si 7 infrangeri.

Nicolae Dica vs CFR Cluj (in Liga 1): trei meciuri - trei remize.