​Prima zi de concurs de la The Masters a adus și prima surpriză: Luca Brecel, campionul mondial en-titre, a fost învins în runda inaugurală de Jack Lisowski.

Luca BrecelFoto: Zac Goodwin / PA Images / Profimedia

Luca Brecel, învins de Jack Lisowski la The Masters

Lisowski (locul 16 mondial) a început perfect partida și a fost condus cu 4-0. Belgianul Brecel (locul 4) a redus din diferență câștigând două frame-uri (4-2), dar englezul a reușit până la urmă să se impună cu 6-2.

Adversarul lui Lisowski din sferturi va fi Shaun Murphy (locul 6), după ce englezul l-a învins cu 6-2 pe chinezul Zhang Anda (locul 13).

The Masters, optimi de finală

Ronnie O’Sullivan (locul 1) – Ding Junhui (locul 11) / luni, ora 15:00

Mark Williams (8) – Ali Carter (10) / luni, ora 21:00

Judd Trump (2) – Kyren Wilson (9) / marți, ora 15:00

Neil Robertson (7) – Barry Hawkins (15) / marți, ora 21:00

Mark Allen (3) – John Higgins (12) / miercuri, ora 21:00

Mark Selby (5) – Robert Milkins (14) / miercuri, ora 21:00.

The Masters are loc în perioada 7-14 ianuarie, iar la start s-au găsit în total 16 jucători. Turneul are loc la Alexandra Palace din Londra și oferă premii totale în valoare de £725.000 (£250.000 pentru câștigător). Campionul en-titre este Judd Trump (2023).