Vicecampioana României la handbal feminin, Rapid București, a suferit cea de-a treia înfrângere în cinci partide disputate în grupele Ligii Campionilor. Franțuzoaicele de la Metz s-au impus pe teren propriu cu scorul de 33-22.

Rapid Bucuresti, echipa de handbal femininFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Metz – Rapid 33-22 (16-10), în Liga Campionilor la handbal feminin

Rapid a suferit cea mai drastică înfrângere din acest sezon al cupelor europene.

Franțuzoaicele au început perfect partida, iar la pauză conduceau la o diferență de șase goluri (16-10).

Repriza secundă nu a adus revenirea elevelor lui David Ginesta Montes, iar Metz se distanțase la 13 goluri pe tabelă.

Principalele marcatoare pentru formația din Giulești au fost Janjusevic (4), Kanor și Lopez (3), Badea, Korsos, Neesgaard și Polman, câte două goluri.

După acest rezultat, Rapid rămâne pe locul al șaselea al Grupei B a Ligii Campionilor, cu doar trei puncte acumulate.