Sabrina Voinea a fost la un pas de bronz, reușind să se claseze pe locul al patrulea în finala la sol, la Campionatul Mondial de Gimnastică de la Anvers (Belgia).

Sabrina Maneca-VoineaFoto: DIRK WAEM / Belga Press / Profimedia

Sabrina Voinea: „A fost cel mai bun sol din viața mea”

Sabrina Voinea a obținut un punctaj de 13.766, în timp ce aurul i-a revenit americancei Simone Biles (14.633), care a urcat pentru a 23-a oară pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în competiţiile mondiale.

Biles a alergat şi a îmbrăţişat-o pe Voinea după ce s-au anunţat punctele româncei.

Pe locul doi a terminat Rebeca Andrade (Brazilia) – 14.500, iar pe trei s-a clasat Flavia Saraiva (Brazilia) – 13.966.

„A fost un concurs foarte frumos. M-am luptat cu cele mai bune gimnaste şi m-am luptat la aparatul meeu favorit. A fost cel mai bun sol din viaţa mea” – a declarat Sabrina Voinea, conform News.ro.

Întrebată ce i-a spus Simone Biles, sportiva a răspuns: „Mi-a zis felicitări, sunt foarte bună şi la anul pot fi pe locul 1 pentru că vede, ea ştie ce înseamnă dificultate şi sol greu şi a văzut că sunt foarte bună şi la anul pot fi pe podium, chiar pe locul 1”.