Simone Biles a devenit cea mai titrată gimnastă din istorie, americanca obținând medalia de aur la individual compus, vineri, la Campionatele Mondiale de la Anvers.

Simone BilesFoto: Erin Hooley / AP / Profimedia

Simone Biles, cea mai titrată gimnastă din istorie

Biles s-a impus cu un total de 58,399 puncte. Simone a fost prima în finală la sărituri, bârnă și sol, iar la paralele a ocupat locul al șaselea.

Podiumul a fost completat de brazilianca Rebeca Andrade (campioana en-titre) și americanca Shilese Jones.

Românca Ana Bărbosu a terminat pe locul 23, cu 50,165 puncte. Ea a avut ratări la sol și paralele, dar s-a descurcat mai bine la sărituri și la bârnă.

De știut:

• Pentru prima oară în istorie, pe podium au urcat trei sportive de peste 20 de ani. De asemenea, podiumul a fost în premieră ocupat de trei sportive de culoare.
  • Biles, care cucerea primul ei titlu mondial tot la Anvers (în urmă cu 10 ani), are în palmares 27 de medalii mondiale (21 de aur).
  • Biles are 34 de medalii mondiale și olimpice, un total mai mare decât al oricărui gimnast (masculin sau feminin). Ea l-a depășit pe Vitaly Scherbo (Belarus - 33 medalii).
  • Campioană mondială și cu echipa SUA, Biles mai are de disputat patru finale, pe aparate. România va fi reprezentată de Sabrina Maneca Voinea în finala de la sol.