România a încheiat Campionatele Europene de înot pentru juniori cu şase medalii, după ce Daria Silișteanu și Vlad Stancu au urcat pe podium în ultima zi de concurs de la Belgrad.

Vlad StancuFoto: KEMPINAIRE Stéphane / AFP / Profimedia

Daria Silișteanu, argint la 100 m spate / Vlad Stancu, bronz la 400 m liber

În proba de 100 m spate, Daria Silişteanu a obţinut medalia de argint (1:01.24), în timp ce Aissia Prisecariu s-a clasat pe locul 5 (1:01.55).

Aurul a revenit maghiarei Lora Fani Komoroczy (1:01.10).

Vlad Stancu a câştigat medalia de bronz în proba de 400 m liber (3:50.21), iar Nandor Nagy s-a clasat pe locul 8 (3:57.33).

Finala a fost câştigată de către bulgarul Petăr Miţin (3:44.31, nou record mondial de juniori).

Alte rezultate obținute de sportivii români în ultima zi de concurs de la Belgrad

• 100 m liber: Patrick Dinu, locul 5 (49.83)
  • 4x100 mixt: Daria Silişteanu, Eva Paraschiv, Brigitta Vass şi Rebecca Diaconescu, locul 6 (4:08.68 - record național de senioare).

Medaliile obținute de România la Europenele de juniori de la Belgrad

Vlad Stancu: argint la 800 m liber și 1.500 m liber, bronz la 400 m liber

Daria Silișteanu: argint la 100 m spate, bronz la 50 m spate

Vlad Mihalache: argint la 200 m fluture.

În clasamentul pe naţiuni, România a terminat pe locul 14. Pe podium s-au clasat Italia (9-8-4), Ungaria (9-2-2) şi Danemarca (5-3-1).