Festivalul Olimpic al Tineretului European s-a încheiat: Cea mai bună clasare a unui sportiv român – Katalin Albert, locul 11 la short-track, 1.500 m

de Diana Ene     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 februarie 2019, 11:29 Sport | Alte sporturi


Katalin Albert
Foto: cosr.ro
Cea de-a XIV-a ediţie de iarnă a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE Sarajevo&Sarajevo de Est 2019) s-a încheiat vineri. La ceremonia de închidere, portdrapel pentru România a fost Katalin Albert, sportiva care s-a clasat pe locul 11 în proba de short-track, 1500 m, cel mai bun rezultat al delegației României înregistrat la întrecerile din Bosnia și Herțegovina.

Katalin Albert a îndrăgit patinajul din copilărie, la vârsta de doar patru ani fiind prezentă în premieră într-o competiție națională rezervată copiilor.

În 2018, a obținut primele rezultate notabile din cariera sportivă: locul 1, la 500 m, 1000 m și 1500 m la Campionatul Național rezervat juniorilor B, locul 1, la 500 m și 1500 m, la Danubia Sanok Open pentru juniori C, din Polonia, și locul 3, la 500 m, 1000 m, 1500 m, în competiția națională a seniorilor, se arată pe site-ul cosr.ro.

Potrivit COSR, clasările sportivilor români la competiţia care a durat o săptămână sunt următoarele:

Locul 11: Katalin Albert - Short-track, 1500m

Locul 13: Ioana Georgiana Andreca, Maria Dumitrela Andreca, Florin Robert Dolhascu, Szabolcs Forika - Schi fond, ştafetă mixtă 4x5 km; Katalin Albert - Short-track, 1000 m

Locul 17: Szabolcs Forika - Schi fond, 7,5 km liber

Locul 20: Katalin Albert - Short-track, 500 m

Locul 21: Kriszta Pongracz Vakar - Short-track, 500 m

Locul 25: Ana Sofia Beschea - Patinaj artistic, individual

Locul 26: Jozsef Csongor Csillag - Short-track, 500 m

Locul 28: George Lucian Tepes - Short-track, 1000 m; Kriszta Pongracz Vakar - Short-track - 1000 m; Kriszta Pongracz Vakar - Short-track, 1500m

Locul 29: Jozsef Csongor Csillag - Short-track, 1000 m; Andreea Mezdrea – Biatlon, 10 km individual; George Lucian Tepes - Short-track, 500 m; Jozsef Csongor Csillag - Short-track, 1500 m

Locul 30: George Lucian Tepes - Short-track, 1500 m

Locul 33: Silviu Popa – Snowboard, slope style

Locul 36: Szabolcs Forika - Schi fond, sprint clasic

Locul 37: Maria Ioana Constantin - Schi alpin, slalom

Locul 38: Diana Andreea Rentea - Schi alpin, slalom

Locul 44: Silviu Popa – Snowboard, Big air; Maria Ioana Constantin - Schi alpin, slalom uriaş

Locul 46: Diana Andreea Rentea - Schi alpin, slalom uriaş; Horea Andrei Olteanu - Schi alpin, slalom

Locul 47: Maria Dumitrela Andreca - Schi fond, 5 km liber

Locul 48: Vivien Bernadett Andras – Biatlon, 6 km sprint; Marian Gabriel Folea – Biatlon, 7,5 km sprint

Locul 50: Ioana Georgiana Andreca - Schi fond, 5 km liber

Locul 52: Mădălina Nicoleta Preda - Schi alpin, slalom uriaş; Florin Robert Dolhascu - Schi fond, 7,5km liber

Locul 53: Marian Gabriel Folea – Biatlon, 12,5 km individual

Locul 54: Robert Grumeza – Biatlon, 12,5 km individual; Andreea Mezdrea – Biatlon, 6 km sprint

Locul 55: Maria Dumitrela Andreca - Schi fond, 7,5 Km clasic

Locul 56: Tamas Kovacs – Biatlon, 7,5 km sprint

Locul 57: Eszter Lorincz - Schi alpin, slalom uriaş

Locul 58: Maria Dumitrela Andreca - Schi fond, sprint clasic; Ioana Georgiana Andreca - Schi fond, 7,5 km clasic

Locul 62: Florin Robert Dolhascu - Schi fond, sprint clasic; Ioana Georgiana Andreca - Schi fond, sprint clasic

Locul 63: Szilvia Vancsa – Biatlon, 6 km sprint

Locul 64: Szilvia Vancsa – Biatlon, 10 km individual

Locul 66: Hunor Szoke - Schi alpin, slalom uriaş; Andrea Csutak - Schi fond, 5 km liber

Locul 68: Flaviu Constantin Pavalean - Schi fond, sprint clasic; Ioan Alexandru Bordi - Schi alpin, slalom uriaş

Locul 70: Vivien Bernadett Andras – Biatlon, 10 km individual; Reka Csaszar – Biatlon, 6 km sprint

Locul 71: Sînziiana Ioana Mîndrilă - Schi fond, sprint clasic; Sînziiana Ioana Mîndrilă - Schi fond, 7,5 Km clasic

Locul 72: Tamas Kovacs – Biatlon, 12,5 km individual

Locul 73: Horea Andrei Olteanu - Schi alpin, slalom uriaş

Locul 74: Nicolae Dan Girbacea – Biatlon, 12,5 km individual; Reka Csaszar – Biatlon, 10 km individual; Flaviu Constantin Pavalean - Schi fond, 7,5 km liber; Sinziiana Ioana Mindrila - Schi fond, 5 km liber

Locul 75: Vlad Anton Danciu - Schi alpin, slalom uriaş

Locul 77: Robert Grumeza – Biatlon, 7,5 km sprint; Liviu Darius Hanganut - Schi fond, 7,5 km liber

Locul 78: Nicolae Dan Girbacea – Biatlon, 7,5 km sprint; Flaviu Constantin Pavalean - Schi fond, 10 km clasic

Locul 80: Liviu Darius Hanganut - Schi fond, 10 km clasic

Locul 83: Liviu Darius Hanganut - Schi fond, sprint clasic









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















406 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS

ESRI

Top 10 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.



powered by
developed by