Ion Tiriac, dupa ce a fost criticat de WTA: "Ilie Nastase e Ilie Nastase, din cand in cand o ia pe aratura. E insa omul care a slujit tenisul timp de peste 50 de ani"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 16 mai 2017, 17:32 Sport | Tenis

Ion Tiriac si trofeul competitiei de la Madrid
Foto: madrid-open.com
Criticat de presedintele WTA (n.r. Steve Simon) pentru ca l-a adus pe Ilie Nastase la festivitatea de premiere care a avut loc dupa finala de la Madrid dintre Simona Halep si Kristina Mladenovic, Ion Tiriac (patronul competitiei de la "Caja Magica") a discutat pe marginea acestui subiect. "Ilie Nastase e Ilie Nastase, din cand in cand o ia pe aratura. E insa omul cu care mi-am impartasit 50 de ani din viata. E o personalitate enorma". 

Despre prezenta lui Ilie Nastase pe podium


"Eu mi-am facut declaratia mea pe care am dat-o presei si cu domnul Nastase fiind pe podium, la Madrid. Adica trofeul meu sa-l dea Babalugu? Sau cine sa-l dea? Domnul Nastase a fost si este omul cu care eu mi-am impartasit 50 de ani din viata. Si asa ramane" - Ion Tiriac.

"Din cate stiu, Ilie Nastase are interzis la competitiile organizate de ITF, acest lucru nu se intampla insa la Grand Slam si la turneele organizate sub egida WTA si ATP.

Cred ca Ilie Nastase si-a facut cu brio datoria pentru tenis in cei peste 50 de ani in care a facut parte din fenomen. Sa nu uitam ce impact a avut asupra imaginii tenisului prezenta lui Ilie Nastase. Cred ca WTA trebuie sa isi ceara scuze pentru comunicatul in care critica prezenta lui Nastase la festivitatea de premiere" - Ion Tiriac.

"Am cerut clar de la inceput ca Ilie Nastase sa fie prezent pe teren la festivitatea de premiere. Timp de 23 de ani, numele lui Ilie a fost legat de turneul ATP care s-a disputat la Bucuresti" - Ion Tiriac, intr-o scrisoare adresata presedintelui WTA, Steve Simon.

Despre scandalul Ilie Nastase - Serena Williams 

"Ilie Nastase e Ilie Nastase, e o personalitate enorma. De ce se vorbeste astazi despre Ilie Nastase? Nu ca a scos doua fraze ci pentru ca e Ilie Nastase. Il stim toti, de bine, dar si de rau. Din cand in cand o ia pe aratura. Dar aici, dupa carnetul meu de adrese, nu a facut nimic iesit din normal. Totdeauna, prietenii nostri au fost imprejurul nostru. Noi suntem un pic diferiti fata de ceilalti, in special de americani. Noi nu am avut treaba asta cu rasismul, nu am avut-o niciodata. Noi am crescut impreuna. Eu m-am nascut intr-o casa in care erau trei familii de maghiari de origine romana, trei familii de sasi de origine romana, trei familii de evrei, carora le spuneam jidani pe vremea aia si nu s-a suparat nimeni, si patru familii de romani. Dupa care, in facultate noi am avut in facultate o enormitate de studenti din Africa.

Venind la surorile Williams, am spus-o intotdeauna, au fost cele mai cuminti, cele mai sensibile jucatoare din perioada vietii mele. Venus a fost singura jucatoare care mi-a scris o scrisoare de multumire pe vremea aia. Cine a incitat-o pe Serena la treaba asta, nu stiu si nu ma intereseaza, dar in orice caz nu a fost nicio fraza cu tenta rasista. Si cu asta am terminat cu domnul Nastase si cu Serena. Pe cealalta parte si-a aparat echipa.

Puteti sa credeti ca a delegat un sepervizor englez la un meci Romania - Anglia. Unde suntem, in Congo? Cine suntem? Cine sunt acesti domni care au puterea de decizie care in a doua secunda il suspenda? Cum sa il suspenzi fara sa il asculti? Adica nu are si el dreptul la aparare daca il acuza cineva? L-a acuzat doar a doua zi doamna capitan de echipa pentru ca in prima zi au ras acolo impreuna. Ma mir ca nu s-au pupat si s-au luat la alte treburi. Si a doua zi, vai ce insultate suntem. Chiar suntem tampitii satului?", a completat Ion Tiriac.

Presedintele WTA, Steve Simon, le-a felicitat pe finalistele turneului de la Madrid, Simona Halep si Kristina Mladenovic, pentru prestatia din ultimul act, insa a precizat ca prezenta lui Ilie Nastase la ceremonia de decernare a trofeului a umbrit ziua de sambata. El a mentionat ca a fost iresponsabil si inacceptabil din partea organizatorilor turneului sa ii confere fostului tenisman un rol oficial, in conditiile in care acesta este suspendat provizoriu de ITF.


Citeste mai multe despre   






















6954 vizualizari

  • +3 (33 voturi)    
    Opinia e corecta (Marţi, 16 mai 2017, 17:47)

    ICosmin [utilizator]

    L-a invitat pentru ca e prietenul lui si si-au impartit viata impreuna. Toti avem prieteni care o iau pe aratura dar tot cu ei ramanem.
    • -4 (30 voturi)    
      daca extrapolam? (Marţi, 16 mai 2017, 18:09)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      si omul maine omoara pe cineva , sau baga mana cum au facut diferite " personalitati nationale" , te mai afisezi cu prostu'?
      • 0 (6 voturi)    
        slippery slope (Marţi, 16 mai 2017, 19:21)

        vagabond [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Asa se numeste "extrapolarea" ta. Cum poti sa spui ca o declaratie semi-ofensatoare se poate lega logic de furt sau crima? Esti incet la minte?
      • -1 (5 voturi)    
        pă depinde omoară (Marţi, 16 mai 2017, 19:29)

        seria3 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        daca omoara precum baba aia de a intrat vecinu beat peste ea , ca-l apuce pe om chefu de sex?
        vezi taximetristu' violat

        ...ce va mai place scenarita si paranoia!
    • +1 (15 voturi)    
      L-a invitat pt ca a vrut sa provoace WTA si ITF (Marţi, 16 mai 2017, 20:09)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      nu l-a invitat pt ca ii e prieten ci pt ca a vrut sa-i provoace pe aia. in tribune era si Nadia, putea sa o roage pe ea si era totul ok dar el a vrut sa-i provoace pe cei din WTA, un fel de: oricum fac ce vreau, indiferent ce spuneti voi, e mosia mea

      adica atitudine de neam prost, specifica lui Tiriac
  • +5 (37 voturi)    
    iar le-a servit Tiriac un AS (Marţi, 16 mai 2017, 18:05)

    mnicku [utilizator]

    " Puteti sa credeti ca a delegat un sepervizor englez la un meci Romania - Anglia. Unde suntem, in Congo? .........."

    Deci venisera englezii cu tematica: RO sa piarda. La tenis oricind un arbitru poate muta amprenta unei mingi cu 5 cm in afara terenului.
    • -4 (10 voturi)    
      aia nu dau 2 bani pe Tiriac si Nastase (Marţi, 16 mai 2017, 20:11)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      la Madrid - un turneu mic, fara spectatori - unde Tiriac e patron pot si ei sa faca circ ieftin, dar in restul anului sunt anonimi, nu-i baga nimeni in seama
      • 0 (6 voturi)    
        esti pe dinafara (Miercuri, 17 mai 2017, 0:58)

        CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui Kivek

        In primul rand turneul master de la Madrid are cele mai mari premii in categoria lui. In al doilea rand nici o alta arena de tenis din lume, inclusiv cele care gazduiesc turneele de Grand Slam nu au trei terenuri acoperite asa cum are Madridul. Roland Garosul este ridicol de inapoiat comparativ cu Madridul. Nu au nici macar instalatii de nocturna. Madridul are tot ce ii trebuie ca sa fie grand slam nu master.
        • 0 (0 voturi)    
          Roland Garros are premii de 50 mil (Miercuri, 17 mai 2017, 16:32)

          Kivek [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

          pe cand Madrid se chinuie sa adune cate 6 in fiecare an si merge in pierdere pt ca nu are spectatori

          Paris n-are ce zici tu nu pt ca nu poate ci pt ca se opun cei FRANCEZII
  • +10 (30 voturi)    
    mitocania la ea acasa (Marţi, 16 mai 2017, 18:37)

    Gigina [utilizator]

    A servit tenisul 50 de ani,dar cate foloase a avut musiu Nastase ,pardon don gheneral cu plete in vant.Hai sa fim seriosi,n-are nici o scuza si iesirile marlanesti ale acestui "mare sportiv"nu-si au rostul in nici o imprejurare si fata de nici o persoana ,indiferent care ar fi aceea.
  • +3 (13 voturi)    
    un escroc destept si.. (Marţi, 16 mai 2017, 18:43)

    exilatul [utilizator]

    derbedeu talentat...dar amindoi cu aceeasi mentalitate de ra-hat....specifica plaiurilor mioritice...
  • +3 (5 voturi)    
    + Patria,Partidul si Rumanii,nea Titi ? (Marţi, 16 mai 2017, 19:04)

    Plagarus [utilizator]

    Hai pas de defilare,cu cantec inainte mars !
    Patru clase si trei stele de jeneral-bufon-razgaiat :
    " Vreau chiar sa-mi stearga toate victoriile pentru echipa Romaniei. Sa mi le stearga! Sa nu se mai spuna ca am jucat tenis pentru Romania. Nu mai vreau! Maine ma duc la Federatia Internationala sa-mi stearga toate victoriile pentru Romania, sunt 63 de meciuri."(I.Nastase)
  • +8 (12 voturi)    
    Nea Tiri, in concret, cum a servit Nasty tenisul (Marţi, 16 mai 2017, 20:43)

    Susufler0 [utilizator]

    dupa ce s-a retras din activitatea competitionala ? Facand pe un teren concesionat de la municipalitate o "Academie" de tenis in Bucuresti, care nu a scos niciun campion national ? Fiind presedinte al Federatiei Romane de Tenis sau director alaturi de Tiriac al Turneului open de la Bucuresti ?

    Ce a iesit din toate astea ? Campioni ? Cupa Davis ? Fed Cup ?

    NIMIC ! NADA !

    Asa ca mai usor cu serviciul in interesul tenisului romanesc pt ca nu tine !

    PS. Profit personal de pe urma demnitatilor, da, a avut !
  • -3 (7 voturi)    
    seful WTA (Miercuri, 17 mai 2017, 1:03)

    CornelPerju [anonim]

    trebuie sa tina ciocul mic. Sub egida ITF-ului se desfasoara FED Cup, Cupa Davis si alte cateva turnee Futures, foarte mici. ATP-ul si WTA-ul organizeaza turneele de grand slam, master / premier si alte cateva turnee mici de 500 si 250 de puncte.ATP-ul si WTA -ul nu l-a suspendat pe Nastase de la nici un turneu de-al lor deci rahatul asta englez care este sef WTA nu are nici un drept sa isi dea cu parerea. In plus lui Nastase i s-a ridicat acreditatea de la Wimbledon si Roland Garos dar asta nu inseamna ca nu poate sa isi cumpere bilet. Daca il impiedica sa intre in arena, atunci se poate ajunge in justitie.
  • +1 (1 vot)    
    Moralistul asta (Miercuri, 17 mai 2017, 10:30)

    Al_de_sus_Et_III [utilizator]

    este acelasi Tiriac carea taiat padurea Baneasa ca sa faca complex residential de lux cu sala de sport si teren de golf? Parerea lui nu face doi bai in ochii mei. Va invit sa va uitati pe google maps la padurea Baneasa si veti inteleg ce character este acest individ.