FCSB a inregistrat a doua infrangere consecutiva in Europa League, scor 1-2 cu Lugano, ratand astfel sansa de a incheia pe prima pozitie in Grupa G a competitiei. Dupa cinci etape in care a fost lider, echipa pregatita de Nicolae Dica merge in primavara europeana de pe locul doi, fiind depasita de Viktoria Plzen, care s-a impus cu 2-0 pe terenul celor de la Hapoel Beer Sheva. In urma acestui rezultat, "ros-albastrii" au ratat si urna capilor de serie la tragerea la sorti de la Nyon, care va avea loc luni, de la ora 14:00.

Gnohere a inscris pentru FCSB, in minutul 60, in timp ce golurile oaspetilor au fost semnate de Daprela 3' si Vecsei 32'.

Grupa G, clasament final:

1. Viktoria Plzen 12 puncte (13-8)

2. FCSB 10 (9-7)

3. Lugano 9 (9-11)

4. H. Beer Sheva 4 (5-10)

*Primele doua clasate s-au calificat in primavara Europa League.

Echipele calificate in 16-imile Europa League:

• De pe prima pozitie (posibili adversari pentru FCSB): Villarreal, Dinamo Kiev, Sporting Braga, AC Milan, Atalanta, Lokomotiv Moscova, Viktoria Plzen, Arsenal, Salzburg, Athletic Bilbao, Lazio si Zenit Sankt Petersburg.
  • De pe locul doi: Astana, Partizan Belgrad, Ludogorets, AEK Atena, Olympique Lyon, FC Copenhaga, FCSB, FK Crevna zvezda, Marseille, Oestersunds, Nice si Real Sociedad.

Posibili adversari care au terminat pe locul trei in grupele Champions League: CSKA Moscova, Atletico Madrid, Leipzig, Sporting Lisabona.

Ce a spus Nicolae Dica:

"E o seara trista, nu am stiut sa profitam de ce am facut pana azi. Am stat pe locul 1 pana la ultima etapa, dar nu am ramas acolo. Am facut un joc foarte slab, nu ma asteptam, dar asa suntem noi, romanii, ne multumim cu putin, cand suntem cu sacii in caruta nu ne mai intereseaza. E vina mea ca nu i-am convins pe jucatori ca avem sansa de a deveni prima echipa din Romania care incheie grupa cu 13 puncte. Am schimbat multi jucatori pentru ca am dorit sa le dau sanse si altora sa demonstreze ca merita in lotul Stelei, insa ei nu au dat randamentul la care ma asteptam", a declarat antrenorul FCSB-ului la sport.ro, conform Digi Sport.

Despre arbitraj

"In trei meciuri de Europa League am avut trei penalty-uri clare, sa nu primesti niciunul... dar nu mai comentez. Am fost sub presiune la fiecare meci, stiam ca sunt la un club mare, la asta ma asteptam. Vreau cel mai puternic adversar posibil in faza urmatoare", a mai spus antrenorul vicecampioanei Romaniei.

Florin Tanase: "Nimeni nu se mai astepta sa pierdem primul loc, din pacate am facut-o"

"Nimeni nu se mai astepta sa pierdem primul loc, din pacate am facut-o, acum sper sa avem noroc la tragerea la sorti. Sper sa avem un adversar accesibil. Azi am fost mai mult pe langa ei, nu am fost agresivi, desi asa ar fi trebuit sa fim. Cred ca si arbitrajul ne-a dezavantajat. Si la mine si la Junior cred ca a fost penalti. Asta a fost istoria, ne pare rau, speram ca la anul sa facem meciuri bune in Europa. Am simtit ceva la spate, sper sa nu fie ceva grav ", a declarat Tanase la Pro X, potrivit News.ro.

Nedelcu: "Imi doresc un adversar cat mai puternic, sa ne batem cu el, sa vedem la ce nivel suntem"

"Am inceput grupa bine, cu trei victorii la rand, dar spre final evolutia a inceput sa scada, speram sa ne revenim, sa facem o pregatire de iarna foarte buna si sa trecem in etapa urmatoare. Indiferent de adversar, vom da totul pe teren. Imi doresc un adversar cat mai puternic, sa ne batem cu el, sa vedem la ce nivel suntem. In ultimele meciuri am aratat foarte rau si trebuie sa vedem unde suntem", a spus Nedelcu, potrivit News.ro.

Desfasurarea livetext a partidei FCSB vs Lugano:

Final de meci. FCSB pierde primul meci pe teren propriu in acest sezon al grupelor Europa League, scor 1-2 cu Lugano.

90' Partida este prelungita cu 4 minute

89' Ocazie pentru FCSB! Gnohere se desprinde din marcaj si suteaza foarte bine la coltul lung, dar mingea este respinsa de portarul lui Lugano

89' In sfarsit! Da Costa vede cartonas galben pentru tragere de timp. Oare pentru a cata oara?

87' Ultima schimbare la Lugano. Bnou-Marzouk a intrat in locul lui Yao

INFO: Viktoria Plzen conduce cu 2-0 in Israel, gratie golului marcat de Horava.Singura varianta prin care echipa lui Dica poate incheia grupa pe primul loc este sa intoarca scorul si sa castige partida cu Lugano, insa in aceste momente e doar un scenariu desprins din basme

80' Gnohere intoarce pana la Momcilovic, jucatorul sarb suteaza din prima, de la distanta, insa balonul trece pe langa poarta lui Da Costa

74' Schimbare la Lugano: iese Culina, intra Mihajlovic

72' Nedelcu vede cartonasul galben, dupa ce a reactionat nervos la o decizie a arbitrului

69' O noua actiune frumoasa a elvetienilor, finalizata cu sutul lui Mariani. Mingea nu a prins insa spatiul portii

61' Ultima schimbare la FCSB: Florin Tanase a iesit accidentat si a fost inlocuit de Momcilovic

60' Gool FCSB! Gnohere suteaza pe jos de la aproximativ 25 de metri, mingea este deviata de Golemic si il pacaleste pe portarul Da Costa. FCSB - Lugano 1-2

54' Gnohere este faultat de Milosavljevic la marginea careului de 16 metri, iar arbitrul dicteaza lovitura libera pentru FCSB. Coman executa, insa mingea se opreste in zidul format de echipa elvetiana

52' Ovidiu Popescu trage de la distanta, dar sutul sau este dezamagitor

48' Ros-albastrii au inceput mai bine a doua parte a meciului. Enache a centrat in fata portii, dar Dennis Man l-a faultat pe portarul Da Costa

46' A inceput repriza secunda. Dica a efectuat a doua schimbare: Golofca i-a lasat locul lui Dennis Man

S-a incheiat prima repriza. FCSB - Lugano 0-2

42' Ocazie pentru FCSB! Nedelcu suteaza bine de la distanta, dar mingea trece putin pe langa poarta lui Da Costa

41' Pierluigi Tami face prima schimbare in echipa lui Lugano: Sabbatini l-a inlocuit pe Piccinocchi

41' Prima schimbare in echipa celor de la FCSB: Gnohere intra in locul lui De Amorim

35' Kovacic primeste cartonas galben, dupa un fault asupra lui Ovidiu Popescu

34' O noua gafa a lui Larie, dar Vlad are o interventie de exceptie la sutul lui Bottani! Spectatorii de pe Arena Nationala isi pierd rabdarea

32' Gool Lugano! Culina centreaza de pe partea dreapta, iar Vecsei majoreaza avantajul oaspetilor, cu un sut imparabil din interiorul careului. Larie parea ratacit prin careu la aceasta faza. FCSB - Lugano 0-2

INFO: Viktoria Plzen a deschis scorul in partida cu Hapoel Beer Sheva si in acest moment este liderul Grupei G

25' Arbitrul Nikola Dabanovic refuza inca o data sa acorde lovitura de la 11 metri. FCSB a cerut penalty pentru o intrare intarziata a lui Kovacic asupra lui Junior Morais

21' Coman trece superb de un adversar in flancul drept, centreaza in careu, insa sutul lui Enache se duce mult peste poarta

19' Vine si prima ocazie a vicecampioanei Romaniei, dar si prima faza controversata in careul lui Da Costa. Jucatorii lui Dica au cerut penalty dupa o intrare periculoasa a lui Golemic asupra lui Tanase, insa arbitrul a lasat jocul sa continue. Mingea a ajuns la Golofca, iar portarul oaspetilor a respins cu dificultate in corner sutul acestuia

15' Jocul echipei lui Dica este unul fara luciditate, cu multe greseli si fara ocazii de gol. Lugano se apara foarte bine

3' Gool Lugano! Elvetienii deschid scorul la primul sut pe poarta. Daprela a inscris cu un sut in forta din afara careului de 16 metri, fara nicio sansa pentru portarul Vlad. Mingea a ajuns la fundasul celor de la Lugano dupa o respingere din careu a lui Enache. FCSB - Lugano 0-1

1' A inceput partida de pe "Arena Nationala". Oaspetii au avut lovitura de start

Inaintea fluierului de start s-a tinut un moment de reculegere in memoria Regelui Mihai

Echipele de start:

FCSB: Vlad - Enache, Larie, Balasa, J.Morais - Ov. Popescu, Nedelcu - Golofca, Fl. Tanase, De Amorim - F. Coman. Antrenor: Nicolae Dica.

Rezerve: Nita, Pintilii, L. Filip, Gnohere, Momcilovici, Man

Absenti: R. Benzar, Planic, Filipe Teixeira, Alibec (accidentati), Budescu (suspendat)

Lugano: Da Costa - Koffi Yao, Kovacic, Golemic, Daprela - Milosavljevic, Piccinocchi, Vecsei - Culina, Bottani, Mariani. Antrenor: Pierluigi Tami.

Rezerve: Kiassumbua, Bnou-Marzouk, Sabbatini, Rouiller, Guidotti, Mihajlovic, Mancione

Meciul va fi condus de Nikola Dabanovic, din Muntenegru. Acesta va fi ajutat la cele doua linii de Milovan Djukic si Jovica Tatar. Arbitri aditionali vor fi Milos Boskovic si Milos Savovic. Al patrulea oficial va fi Vladan Todorovic.

In partida tur, FCSB s-a impus la limita, scor 2-1, gratie golurilor incrise de Budescu si Junior Morais.

Dupa cinci etape disputate in Grupa G a Europa League, calculele sunt destul de simple pentru echipa pregatita de Nicolae Dica. Pentru a fi siguri ca incheie grupa pe primul loc, ros-albastrii trebuie sa se impuna in fata celor de la Lugano pe Arena Nationala.

FCSB are un singur punct avans fata de Viktoria Plzen (locul doi), formatie calificata matematic in 16-imile Europa League. In cazul unui rezultat de egalitate, FCSB va incheia pe prima pozitie doar daca Plzen nu va castiga pe terenul celor de la Hapoel Beer Sheva. Vicecampioana Romaniei va pierde pozitia de lider in grupa daca va fi invinsa de Lugano, iar Plzen se impune in Israel.

Ultimele cinci partide disputate de cele doua echipe:

FCSB: doua victorii (4-0 cu Juventus Bucuresti, in Liga 1 si 3-0 cu ACS Poli Timisoara, in Cupa Romaniei), trei infrangeri (0-1 cu CSMS Iasi, 0-2 cu Astra Giurgiu, in Liga 1 si 0-2 cu Viktoria Plzen).

Lugano: trei victorii (2-0 cu St Gallen, 1-0 cu Grasshoppers, in campionatul Elvetiei si 1-0 cu Hapoel Beer Sheva, in Europa League), doua infrangeri (1-2 cu Young Boys, in campionatul Elvetiei si 1-3 dupa penlatiuri cu Grasshoppers, in Cupa Elvetiei).

FCSB vine dupa victoria categorica obtinuta in fata celor de la Juventus Bucuresti, scor 4-0, insa se afla pe locul doi in clasamentul Ligii 1, la cinci puncte in spatele liderului CFR Cluj.

In campionatul Elvetiei, Lugano ocupa pozitia a sasea in clasament (19 puncte), la 17 lungimi in spatele liderului Young Boys Berna si la doua puncte de ultima clasata, FC Sion. Partida de pe Arena Nationala nu mai are nicio importanta pentru elvetieni, fiind deja eliminati din competitie.