FCSB s-a impus pe terenul celor de la Lugano, scor 2-1, in a doua etapa a grupelor Europa League. Elevii lui Nicolae Dica au facut o prima repriza dezastruoasa, gazdele au profitat de erorile in lant ale ros-albastrilor si au intrat in avantaj la pauza dupa golul inscris de Bottani (14'). Inspiratia lui Dica a facut diferenta in partea a doua a meciului, introducerea lui Dennis Man pe teren avand un impact important asupra jocului vicecampioanei Romaniei. FCSB a avut initiativa si a reusit sa intoarca scorul, gratie golurilor reusite de Budescu (58') si Junior Morais (64'). Dupa doua partide disputate, echipa lui Dica este lider in Grupa G, avand punctaj maxim.

FCSB nu mai castigase in deplasare, intr-o grupa europeana, din 8 noiembrie 2012. Ros-abastrii se impuneau atunci cu 2-1 in fata lui Molde, in Europa League.Echipa pregatita pe atunci de Laurentiu Reghecampf a eliminat-o pe Ajax Amsterdam in saisprezecimi, dupa ce pierduse cu 0-2 in Olanda, si a ajuns pana in optimile de finala ale Europa League, unde a castigat cu 1-0 impotriva lui Chelsea, inainte de a fi invinsa la Londra (scor 1-3)si de a fi eliminata din competitie.

"Dupa o prima repriza mai putin fasta am reusit sa revenim in repriza a doua. Ne bucuram ca am obtinut cele trei puncte. Probabil am fost relaxati in prima repriza. Dupa prima repriza nici eu nu mai credeam ca mai intoarcem scorul. La pauza ne-am incurajat, am zis ca trebuie sa jucam altceva, n-am mai intrat relaxati, am facut presing sus si am reusit sa marcam", a spus Constantin Budescu la Pro X, potrivit News.ro.

''Nu ma fost asa concentrati in prima repriza. Am jucat prost. Ei au fost mai agresevi, au castigat mingile, au venit peste noi. E bine ca in repriza a doua ne-am revenit. A fost o adevarata echipa a Stelei, ne-am creat ocazii, am marcat. Important e ca am castigat trei puncte. "Inca nu suntem calificati. Mai este de jucat si trebuie sa fim la fel de concentrati ca in repriza a doua si in urmatorul meci', a declarat Junior Morais la Pro X, potrivit Digi Sport.

Ce a spus Nicolae Dica

"Am obtinut trei puncte foarte greu. Stiam ca va fi dificil, ca o sa fie o echipa agresiva, ca va face presing sus. Prima repriza a fost una dintre cele mai slabe de cand am venit eu. Insa in a doua am reusit sa intoarcem rezultatul si acesta este un lucru bun pentru echipa si asta imi da sperante. Poate am intrat putin relaxati in prima repriza. Dupa pauza s-a schimbat totul si am fost acea echipa pe care eu o antrenez", a spus Dica la Pro X, conform News.ro.

Nicolae Dica a precizat ca la pauza a avut un discurs mai dur in vestiar: "A fost un discurs mai dur, important e ca baietii au inteles".

"Man a reusit sa faca o partida foarte buna. Cred ca poate mult mai mult si in scurt timp va fi un jucator important pentru echipa si poate pentru echipa nationala", a mai adaugat tehnicianul ros-albastrilor.

23 noiembrie, ora 20.00: Viktoria Plzen - FCSB; FC Lugano - Hapoel Beer-Sheva;

7 decembrie, ora 22.05: FCSB - FC Lugano; Hapoel Beer-Sheva - Viktoria Plzen.

Desfasurarea livetext a partidei:

Final de meci. Lugano - FCSB 1-2

90' Partida este prelungita cu trei minute

INFO: In cealalta partida a grupei, Viktoria Plzen conduce cu 3-1 formatia Hapoel Beer Sheva

87' Gerndt trimite o centrare de pe parte stanga, mingea ajunge la Bnou-Marzouk, dar sutul acestuia se duce pe langa poarta lui Nita

86' Balasa executa pe poarta o lovitura libera, lateral dreapta, din afara careului. Da Costa prinde cu siguranta

85' Mihajlovic il faulteaza pe Florin Tanase, iar arbitrul ii arata cartonasul galben

81' Ultima schimbare la FCSB: Filip il inlocuieste pe Budescu

80' Florin Tanase suteaza pe coltul scurt, de la marginea careului de 16 metri, insa mingea se duce in plasa laterala

75' Dubla schimbare in echipa gazdelor: Culina a intrat in locul lui Mariani, iar Bnou-Marzouk l-a inlocuit pe Crnigoj

73' Pintilii suteaza in forta de la distanta, mingea se duce mult peste poarta

71' Pierluigi Tami efectueaza prima schimbare in echipa lui Lugano: iese Milosavljevic, intra Bottani

66' Schimbare la FCSB: Gnohere ii lasa locul lui Florinel Coman

64' Gool FCSB! Man ii paseaza excelent lui Benzar, acesta centreaza perfect in careu de pe partea dreapta, iar Junior Morais inscrie cu un sut cu latul si o aduce pe FCSB in avantaj. Lugano - FCSB 1-2

61' Bottani ajunge fata in fata cu Nita, dar portarul ros-albastrilor are o parada formidabila si pastreaza tabela neschimbata

57' Gool FCSB! Intrarea lui Man a dinamizat jocul echipei lui Dica. Tanarul de 19 ani a driblat un adversar, apoi a pasat excelent pentru Budescu, care a marcat cu un sut din unghi, la vinclu, pe coltul scurt. Da Costa n-a avut nicio sansa la executia lui Budescu. Lugano - FCSB 1-1

52' Pintilii vede cartonasul galben dupa un fault asupra lui Crnigoj

50' Vine si prima mare ocazie de gol a ros-albastrilor. Benzar centreaza foarte bine de pe partea dreapta, Gnohere se inalta si trimite cu capul sub bara, insa Da Costa respinge mingea in corner

48' Gnohere primeste in centrul careului de la Florin Tanase, insa sutul sau trece peste poarta gazdelor

46' A inceput repriza secunda. Nicolae Dica face prima schimbare: Dennis Man ii ia locul lui Ovidiu Popescu

S-a incheiat prima repriza. Lugano - FCSB 1-0. O prima repriza dezamagitoare facuta de elevii lui Dica, lipsita de luciditate si dominata de greseli care le-au permis gazdelor sa puna de mai multe ori in pericol poarta lui Nita.

45+1' Tanase reia cu capul din interiorul careului, dupa o lovitura libera a lui Budescu, lateral dreapta, mingea se duce insa peste poarta

45' Se arata un minut de prelungire pentru prima repriza

40' Bara Lugano! Mariani suteaza puternic de la marginea careului de 16 metri, iar Nita este salvat de stalpul din stanga portii

38' Ledesma atinge mingea cu mana in careu dupa o centrare a lui Benzar, insa arbitrul nu acorda lovitura de la 11 metri pentru echipa lui Dica

36' FCSB are prima ocazie periculoasa. Budescu centreaza in careu, Teixeira intoarce pana la Ovidiu Popescu, insa sutul acestuia este retinut pe linia portii de Da Costa

INFO: Viktoria Plzen conduce cu 1-0 in partida de pe teren propriu cu Hapoel Beer Sheva. Petrzela a deschis scorul in minutul 29

25' Budescu centreaza in fata portii, insa nimeni nu se afla la primire

21' FCSB scapa fara gol la o centrare trimisa in careu. Bottani nu a reusit sa ajunga la timp pentru a impinge mingea in plasa

19' O noua ocazie pentru gazde, Daprela reia cu capul din cativa metri dupa un corner, pe langa poarta

15' Daprela este avertizat cu un cartonas galben pentru un fault asupra lui Tanase.Arbitrul Serhiy Boiko acorda lovitura libera pentru FCSB, insa Budescu trage puternic peste poarta

14' Gool Lugano! Bottani profita de o greseala a fundasilor centrali ai echipei lui Dica, scapa singur cu Nita si deschide scorul

10' Balasa reia cu capul, dupa o centrare a lui Budescu din lovitura libera, dar balonul a trecut departe de poarta aparata de Da Costa

5' Elvetienii au prima ocazie importanta a meciului. Mariani executa foarte bine o lovitura de la colt de pe partea stanga, iar Daprela reia cu capul putin pe langa poarta lui Nita

Sunt aproximativ 3000 de suporteri in tribunele stadionului din Lucerna. Fanii ros-albastrilor se fac auziti inca de la fluierul de start. Meciul se disputa pe "Swissporarena" deoarece stadionul celor de la Lugano nu indeplineste conditiile pentru a se organiza partide din cupele europene. Cornaredo este dotat cu o capacitate de doar 6.330 de locuri.

1' A inceput partida din Elvetia. Gazdele au avut lovitura de start

Echipele de start

Lugano: Da Costa - Mihajlovic, Sulmoni, Golemic, Daprela - Sabbatini, Ledesma, Mariani - Crnigoj, Gerndt, Bottani

Rezerve: Kiassumbua - Padalino, Bnou-Marzouk, A. Culina, Vecsei, Milosavljevic, Yao

Antrenor: Pierluigi Tami

FCSB: Fl. Nita - R. Benzar, Planic, M. Balasa, J. Morais - Ov. Popescu, Pintilii - Teixeira, Budescu, Fl. Tanase - Gnohere

Rezerve: A. Vlad - Larie, L. Filip, Fl. Coman, Golofca, Enache, Dennis Man

Antrenor: Nicolae Dica

Partida va fi condusa la centru de arbitrul Serhiy Boiko din Ucraina. El va fi ajutat de compatriotii lui Oleg Pluzhnyk si Volodymyr Volodin (ambii asistenti), Oleksandr Korniyko (rezerva), Mykola Balakin si Oleksandr Derdo (ambii aditionali).

In prima partida din Grupa G a Europa League, Lugano a pierdut in Israel cu scorul de 2-1 in fata lui Hapoel Beer Sheva. De partea cealalta, echipa lui Nicolae Dica a obtinut o victorie clara pe Arena Nationala cu FC Viktoria Plzen, scor 3-0 (Constantin Budescu 21' penalty, 44', Denis Alibec 73').