UPDATE Dinamovistul Patrick Ekeng a murit la Spitalul Floreasca din capitala

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 6 mai 2016, 22:49 Sport | Fotbal

Patrick Ekeng
Foto: Facebook
Jucatorul camerunez al echipei FC Dinamo, Patrick Ekeng (26 de ani) a murit vineri seara la Spitalul Floreasca din Bucuresti, dupa ce s-a prabusit pe teren in timpul meciului dintre Dinamo si Viitorul Constanta. Fotbalistul a ajuns la camera de garda in stop cardio-respirator iar medicii l-au resuscitat aproximativ o ora si jumatate fara rezultat, a anuntat medicul Cristian Pandrea de la Spitalul de Urgenta Floreasca, potrivit Agerpres. Cauzele decesului pot fi multiple, a precizat medicul. Suporterii echipei Dinamo impreuna cu fotbalistii, antrenorii si oficialii gruparii alb-rosii au aprins lumanari pe gazonul stadionului din Soseaua Stefan cel Mare in locul in care cu cateva ore inainte s-a prabusit Patrick Ekeng.


sursa foto: Agerpres.

La 7 minute dupa ce antrenorul Mircea Rednic l-a trimis in teren, mijlocasul din Camerun s-a prabusit pe teren si a ramas inert. Jucatorii Viitorului Constanta au trimis imediat mingea in aut, realizand ca este vorba despre o problema grava, scrie Digi Sport. Ambulanta a patrans pe teren in 2 minute si 47 de secunde, potrivit prosport.ro. Medicii i-au acordat primul ajutor pe teren, pentru ca apoi sa il transporte la Spitalul de Urgenta.

"S-a produs un stop cardio respirator. O ora si jumatate s-a facut resuscitare. Avea momente in care isi revenea dar in final nu a rezistat. Toate ambulantele au aparate de resuscitare, am facut un minut pana la spital, timp in care i s-a facut masaj cardiac. Nu a avut probleme dinainte, la Institutul National de Medicina Sportiva se face un examen complex", a declarat Liviu Batineanu, medicul echipei Dinamo, citat de Digi 24.

Directorul sportiv al echipei Dinamo, Ionel Danciulescu, a declarat ca "este un cosmar, pentru mine, pentru echipa, pentru intreaga suflare dinamovista".Dancilescu a fost surprins de camerele de filmat plangand in hohote, noteaza Digi Sport. Mijlocasul Patrick Ekeng s-a prabusit pe teren in minutul 70 al meciului.


sursa foto: Captura Digi Sport
  • ACTUALIZARI

01:08: Liga Profesionista de Fotbal transmite condoleante familiei jucatorului Patrick Ekeng si clubului Dinamo

00:57: Acum in Stefan cel Mare. Nocturna e stinsa, suporterii s-au strans pe teren. Lumineaza doar candelele aprinse in memoria lui Ekeng, scrie Sport.ro.

00:50: Medicul lui Dinamo, Liviu Batinenau, despre modul in care au fost efectuate manevrele de resuscitare: "I-am facut masaj cardiac si i-am eliberat caile respiratorii pe teren si le-am spus medicilor sa-l urce direct pe targa. Nu stiu cat timp a trecut pana a venit ambulanta, nu realizez trecerea timpului atunci.  Probabil vom afla si o cauza in zilele urmatoare. Nu exista ambulanta fara medic, probabil era si medic pe ambulanta. Pe targa i-am facut masaj cardiac si am ajuns aici repede (n.r. la Spital): un minut, doua. Nu a avut absolut nicio problema pana acum, sportivii fac teste serioase pentru a obtine viza medicala" (digi sport)

00:35: Pro Sport: A durat doua minute si 47 de secunde pentru ca ambulanta sa intre pe teren pentru a-l transporta de urgenta pe Ekeng, aflat inconstient pe teren."Ambulanta a reactionat tarziu.  Fotbalistul a fost urcat in masina cu o intarziere pe care nu mi-o explic", s-a declarat socat si Cristian Geambasu.

23:50: "Am primit un pacient in varsta de 26 de ani. A fost adus la noi cu o ambulanta, fara manevre de resuscitare, din cate stiu. S-au efectuat manevre de resuscitare timp de o ora si aproape 30 de minute, dar fara rezultat. Din pacate, pacientul a decedat. Nu e prima oara cand se intampla un asemenea eveniment pe terenul de sport. Cauzele pot fi multiple si vor fi relevate abia dupa examenul necroptic ce va fi efectuat. Exprimam condoleante tuturor celor care l-au cunoscut", a declarat in urma cu cateva momente un purtator de cuvant al Spitalului Floreasca, citat de Pro Sport.

23:33: Digi 24: Patrick Ekeng nu a raspuns manevrelor de resuscitare si a decedat la Spitalul de Urgenta, acolo unde 10 doctori au incercat sa ii salveze viata, a anuntat un cadrul medical.

23:30: "Pronosticul ramane extrem de rezervat. In cazul socului cardiogen, este esential ca din primele secunde sa se faca acel ABC al resuscitarii. Orice temporizare face diferenta intre viata si moarte. Dupa 4 minute, pronosticul este pus sub semnul intrebarii. La o ora si jumatate, sansele se indreapta spre zero. Daca nu se intervine inca din primele minute, sansele sunt minime. Sportivii trebuie sa aiba o evaloare corecta. Apar oboseala, stresul si alte probleme. Faptul ca este un sportiv tanar ii creste sansa sa raspunda la aceste manevre", a spus Pavel Ciuhodaru - fost sef UPU Iasi, in cadrul emisiunii Fotbal Club, la Digi Sport.

23:20:
Cornel Dinu, administratorul lui Dinamo, la Dolce Sport:"Sunt 10 medici acolo. Se incearca resuscitarea, insa nu vreau sa ma pronunt. Am vazut scena, s-a prabusit la mijloc secerat parca. In primele minute nu i s-au dat interventiile necesare in astfel de cazuri. Salvarea a venit dupa 3 minute, a scos o targa si n-am vazut nicio masca pentru a i se pune pe fata. Acum se chinuie 10 medici sa-l resusciteze.  Timpul a fost foarte lung si poate fi o tragedie imensa. La Catalin Hildan e cu totul altceva, apartine istoriei. Daca se intervenea direct atunci de medicii de la salvarea probabil nu se mai intampla acea tragedie. In Anglia se vine imediat si-ti pune masca de oxigen pe fata", a declarat Cornel Dinu la Dolcesport.

23:01: Digi 24 anunta ca in fata Spitalului Floreasca s-au adunat circa 40 de suporteri ai echipei Dinamo. Medicii incearca sa-l resusciteze pe Ekeng, insa fara succes pana in acest moment.
























19993 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    digisport spune ca a murit (Vineri, 6 mai 2016, 23:41)

    Nick85 [utilizator]

    digisport spune ca a murit
    • +3 (3 voturi)    
      A murit in mai putin de 30 de minute (Sâmbătă, 7 mai 2016, 7:16)

      FreakaThe-jmirghel [utilizator] i-a raspuns lui Nick85

      Insa nu sa declarat moartea sa in mod oficial decat la vreo 45 sau 50 de minute de la momentul incidentului
      • 0 (4 voturi)    
        ambulanta nu era dotata cu defibrilator (Sâmbătă, 7 mai 2016, 12:30)

        mavis [anonim] i-a raspuns lui FreakaThe-jmirghel

        este prea des, prea multi murim din cauza fal;tului ca statul se implica numai daca sunt reflectoare prezente si bineinteles numai Dupa ce s-a murit
        • +2 (6 voturi)    
          de ce stat vorbesti maica? (Sâmbătă, 7 mai 2016, 13:59)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui mavis

          aici era vorba de o ambulanta privata!

          Pai daca era SMURD, stiai macar o treaba, ca aia au echipamentele necesare pentru situatii de acest tip.
  • -2 (22 voturi)    
    sa vina (Vineri, 6 mai 2016, 23:54)

    mavis [anonim]

    Arafat, Sova si Oprea sa ne spuna cum ambulanta a venit in 3 secunde nu in 3 minute si i s-a pus si masca.
    • +4 (10 voturi)    
      In acest caz (Sâmbătă, 7 mai 2016, 6:49)

      NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      asistenta sanitara si de prim ajutor este realizata de firma PLUS, nu de catre stat
      Serviciul de ambulanta in sport este asigurat de PLUS, firma privata, exact privatii aia pe care vrei sa ii pui in locul luyi Arafat
      Vezi ce buni sunt ?
      • 0 (4 voturi)    
        poate (Sâmbătă, 7 mai 2016, 12:03)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        e vorba de salvarea PULS.
        si vezi ca arafat a venit din privat.
        si mai vezi ca acum 16 ani , cand a murit Catalin Haldan, nu puteai acuza alt sistem decat pe cel de stat. ce treaba are competenta si responsabilitatea, cu sistemul (stat sau privat)?
        • 0 (6 voturi)    
          SMURD (Sâmbătă, 7 mai 2016, 13:13)

          NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          DACA ERA SMURDUL OMUL ASTA NU MUREA, INTOXICATORULE DE DREAPTA
          NU VOIATI VOI SA IL DATI JOS PE ARAFAT...SA BAGATI SISTEMUL PRIVAT
          JOS LABELE DE PE SMURD
  • +7 (15 voturi)    
    :( (Vineri, 6 mai 2016, 23:57)

    cititoare [utilizator]

    Cei de la ambulanta aia sint niște incompetenți! De ce nu l-au resuscitat imediat? De ce nu i-au pus masca de oxigen pe fata? De ce au lăsat jucătorii aia în jurul lui cind el săracul nu mai avea aer sa respire? De ce se mișcau asa agale, cu viteza de melc?

    Trist, foarte trist! Odihneasca-se în pace!
    • -11 (15 voturi)    
      stiu eu, stiu eu... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 2:51)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      erau stelisti?
  • +10 (12 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 7 mai 2016, 0:07)

    hopshio [utilizator]

    De ce nu s-a intervenit pe teren ?!

    Inca o reusita a sistemului. Operatia a reusit pacientul a murit.
    • +5 (9 voturi)    
      Pentru ca (Sâmbătă, 7 mai 2016, 1:25)

      Megies [anonim] i-a raspuns lui hopshio

      Semintele nu se vor manca singure, nu?
      • +3 (3 voturi)    
        si nici tigarea nu.. (Sâmbătă, 7 mai 2016, 9:15)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Megies

        se fumeaza singura....asa zisa 'doctorita de pe salvare" ar trebui sa mearga putin dupa zabrele si sa invete acolo ce trebuie facut in astfel de situatii..
  • +8 (8 voturi)    
    Saracul de el (Sâmbătă, 7 mai 2016, 0:12)

    OmulNou [utilizator]

    A cazut si a murit...

    Cateva minute mai devreme alerga fara nicio problema, zambea la camere...
    • +1 (3 voturi)    
      pare sa (Sâmbătă, 7 mai 2016, 12:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      fi fost un atac cerebral. abia cazut inca respira.
      oricum, inadmisibila lipsa oxigenului (sau neutilizarea lui).
      doctorul de pe salvare ce cauta in tribune? din cauza asta a intrat salvarea pe teren dupa 3 minute?
      sunt multe intrebari si e pacat ca trebuie sa moara oameni pt. ca acestea sa fie puse si sa se incerce sa fie remediate defectiunile sistemului.
  • +8 (16 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 7 mai 2016, 0:15)

    liviu_ [utilizator]

    apuseni elicterul smurd colectiv desfectanti
    haldan vrabioru ekeng
    nu invatam nimic din greseli...
    cum naiba de inca existam ca tara?!

    nu stiu daca supravietuia sau nu...dar iar am vazut o interventie de toata jena
    • +5 (19 voturi)    
      raspunsul este la (Sâmbătă, 7 mai 2016, 0:29)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      mafiotii ce ne conduc de 25 de ani FSN PDSR PNL PD PC UNPR. Cu ei la carma murim in fiecare zi. Da de pinde de noi sa schimbam lucrurile - mai intai trebuie iesit in strada si dati jos toti milionarii de la conducerea statului roman, de la sat la oras.
    • +9 (17 voturi)    
      Ambulanta era privata. (Sâmbătă, 7 mai 2016, 0:50)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Aparținea de Puls. Se pare ca era doar de transportat pacientul la spital, adică un fel de taxi. N-avea nici un tub de oxigen, masca, absolut nimica! Hai sa recunoastem ca SMURD-ul este peste ce oferă aceste asa zise taxiuri-ambulante. Numai de-ar fi mai multe și numai de-ar fi fost chemat unul urgent. Iar în cazul asta e greșeală organizatorilor ca s-au zgircit cind a fost vorba de ales serviciul de ambulanta. Cam ca și la Colectiv, luat varianta cea mai ieftina, mai cirpim pe ici pe colo ca deh siguranță oamenilor nu e pe primul loc, ci profiturile!
      • +2 (4 voturi)    
        SMURD (Sâmbătă, 7 mai 2016, 10:04)

        Consonant [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        Masinile SMURD nu au medic, asta pentru luare aminte. Numai ambulantele au, insa serviciul de ambulanta a fost in continuu sabotat de domnul calafat.
        • 0 (0 voturi)    
          ce vorbesti taica? (Marţi, 10 mai 2016, 6:42)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

          Au paramedici!!! Ceea ce e si mai bine, pentru ca inseamna ca sint specializati pe situatii de urgenta. Stati voi linistiti ca stim si noi de ce vreti sa-l dati jos pe Arafat, ca sa aduceti pe unul slab ca sa privatizeze sistemul de ambulante. Ca si la Hexi-Pharma, stim ca interesele financiare sint mari, ca sa nu zic colosale!
      • -1 (1 vot)    
        exista (Sâmbătă, 7 mai 2016, 12:22)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        niste proceduri care trebuie respectate, indiferent ca e vorba de privat sau de stat.
        printre altele, salvarile care trebuie sa asiste la meciurile de fotbal, trebuie sa indeplineasca un anumit minimum de aparatura si personal medical, responsabili fiind atat prestatorul cat si beneficiarul prestatiei, in cazul de fata salvarea PULS si clubul Dinamo.
        si apropo, SMURD vine de la "serviciul medical de urgenta si descarcerari". ce sa caute pe un stadion de fotbal? dar deh, atata-l ridicati in slavi pe arafat, incat ati uitat ca tot din privat a ajuns la stat.
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 7 mai 2016, 6:42)

      Kpriciu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      existam, dar nu ca tara :(
    • -3 (5 voturi)    
      FIRMA DE AMBULANTA E PRIVATA (Sâmbătă, 7 mai 2016, 6:52)

      NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Firma care asigura ambulantele la meciurile sportive se numeste PLUS si e privata
      Exact privatii aia pe care ii preslaviti dvs in defavoarea SMURD
      Daca era Arafat omul asta NU MUREA
  • 0 (14 voturi)    
    in ce tara traim? (Sâmbătă, 7 mai 2016, 0:25)

    toxx [utilizator]

    murim in spitale, murim in cluburi, murim pe teren cand ambulanta e la 100 de metri si spitalul langa, 2 medici de echipa care nu i-au facut resuscitare IMEDIAT ci l-au tinut intr-o parte sa nu isi inghita limba... cum au ajuns aia medici sportivi ? un jeg de ambulanta care a pierdut secunde pretioase fara sa il resusciteze nici acolo, de ce, pentru ca era negru ? sau pentru ca incompetenta si coruptia e o stare generalizata in Romania ?
    • +8 (14 voturi)    
      traim (Sâmbătă, 7 mai 2016, 1:16)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui toxx

      in tara asta asa cum o toleram. Iesim instrada ca francezii bulzarii belgienii englezii si sa vezi cum ii dam afara pe cei care ne obliga de 25 de ani sa traim intr-o tara ajunsa mizerabila.

      Ne revoltam numai cand sunt dati la televizor un fotbalist un club o maternitate. Sunt mii si au fost milioane de oameni in 25 de ani care au suferit. Depinde de noi sa iesim in strada si sa ii schimbam pe toti.
    • +22 (26 voturi)    
      Traim in tara pe care ne-am creat-o singuri (Sâmbătă, 7 mai 2016, 1:27)

      AliB [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      ....si la care nu vom renunta niciodata pentru ca asta ar insemna: sa nu mai copiem la niciun examen, sa nu mai furam nimic de la locul de munca, oricare ar fi ala, sa ne platim taxele la timp si in cuantumul exact, sa nu mai dam mita nimanui, pentru nimic, sa avem o slujba pentru care suntem competenti si pe care-am obtinut-o printr-o selectie onesta. Cand se va-ntampla asta, nimeni, dintre noi, pleava de jos, nu va accepta sa fie reprezentat un politician care e incompetent, minte, fura, inseala...pentru ca noi nu facem asta. Acum? Da, vrem locuri de munca bine platite si stabile: facultate avem, cateva zeci de mii de euro investiti, si stam linisititi la stat, poate pica si vreo prima de sarbatori. E cumva la Inspectoratul pentru urgente?E, na, ca nu pica un avion/elicopter in fiecare luna. Nu ia foc un club odata pe sezon. De ce sa m-apuc de invat ce sa fac in caz de urgenta? Eu am terminat antropologie la Spiru si nu mai am nici-una din copiutele pentru examene, le-am dat pe 200 de euro la unu disperat inainte de sesiune. Plus, am munca de birou, ma plateste cineva sa-i invat pe astia care ies pe teren cu ambulanta sau pompierii? Sa faca prostii munca suplimentara. Eu am facultate si am dat un ban pentru postul asta. Tre' sa recuperez...gata, pun de niste inspectii pe undeva.
      Asta, dragilor e tara pe care ne-am cladit-o singuri, singurei. Tara lucrului bine facut.
  • +6 (6 voturi)    
    RIP (Sâmbătă, 7 mai 2016, 0:32)

    transalpinarum [utilizator]

    ...
  • +6 (14 voturi)    
    Ambulanta era privata (Sâmbătă, 7 mai 2016, 0:51)

    AnthonyAnt [anonim]

    Era privata, de la firma PULS, nu are treaba arafat, smurd sau cineva din sistemul public. Sa nu exageram. Ambulanta privata PULS nu avea sistem de resuscitare. Si privatu mai da gres.
    • +4 (18 voturi)    
      corect... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 1:11)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui AnthonyAnt

      Ambulanta n-avea aparat de resuscitare (cica i s-a facut doar masaj cardiac in masina), n-avea nici masti de oxigen.

      In cazul Colectiv a sarit presa cu fundul in sus de ce Arafat n-a lasat ambulantele private sa intervina. Pai d-aia! Ca n-au nici un fel de echipament in ele! Sint practic niste taxiuri! Cind ai un pacient intr-o stare asa de grava risti sa-l urci intr-o ambulanta care nu are nimic in ea??
      • +1 (5 voturi)    
        lasa-l pe arafat... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 8:58)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        a aratat ca nu-i pasa de prea multe ori... + ambulanta dotata prost e mai bine decat nici o ambulanta

        + ca nu stii ce dotari aveau alea trimise acolo
      • -1 (1 vot)    
        Arafat (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:39)

        silmix [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        Arafat e cumva individu ala care a intrat cu un A8 de 90 000 de euro intr-un autobuz ieri?

        Cinstit si sarac nu?
    • +3 (9 voturi)    
      si Colectiv (Sâmbătă, 7 mai 2016, 1:18)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui AnthonyAnt

      era privat, club privat... dar si-au luat autorizatiile pe spagi, acolo este problema, mafiotii din Parlament si de la primarii s-au prins ca romanii nu ies in strada si asa ca ne omoara pe unde apuca doar doar mai ies niste RONi.
    • +3 (5 voturi)    
      acu fara sa fiu rau... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 8:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui AnthonyAnt

      da s-a vazut si competenta lui arafat in apuseni, când s-a prabusit elicopterul lor si la colectiv...

      sunt si aia de la salvarea privata incompetenti... mare descoperire...
      e cineva competent in tara asta?!
  • +1 (9 voturi)    
    Coruptia ucide! Dar si prostia si indiferenta! (Sâmbătă, 7 mai 2016, 1:00)

    Miky60 [utilizator]

    Este inadmisibil sa fie atata prostie si indiferenta din partea medicilor de la club! Sa ai 2 ambulante la stadion dar sa intervina tarzu, sa ai atata staf medical si la DInamo si la Viitorul si sa nu intervina toti pe teren, sa ai spitalul la 100 m, dar sa intarzii sa il duci de urgenta la spital, nu sa il lasi pe teren, asta tine de prostie si indiferenta,mai mult decat de coruptie!
    La #colectiv se spunea ca de ce au intervenit pe loc si nu au asteptat sa ajunga la spital, aici au asteptat sa ajunga la spital, desi puteau sa intervina pe teren.
    • +9 (15 voturi)    
      Diferenta consta in... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 1:14)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      faptul ca SMURD-ul are aparate de resuscitare. Si d-aia atunci au actionat acolo in fata clubului. Ambulantele Puls de la acest meci nu aveau nimic in ele. Si atunci evident ca a trebuit sa-l duca la spital imediat. De ce ambulanta nu era echipata corespunzator? Pentru asta Puls-ul si Dinamo trebuie sa raspunda penal!
  • +6 (8 voturi)    
    Lehamite si sportul asteptarii.... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 1:04)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Nu pot decat sa constat ca toti asteapta ca altii sa faca ceva. Cei de pe teren sa vina ambulanta, soferul sa vina doctorita, doctorita sa ajunga la spital...

    In cazuri din astea primele 2-3 minute sunt critice. Chiar nu stia niciunul de pe teren sa faca masaj cardio-respirator? Initiativa egala cu zero. Toti asteapta sa le se spuna ce sa faca sau sa li se dea voie sa faca ceva???

    Poate ca rezultatul ar fi fost acelasi, dar macar se incerca! :(
    • +3 (9 voturi)    
      Romania (Sâmbătă, 7 mai 2016, 1:52)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      E tara lu Papura Voda. In vest orice echipa/firma are un "prim-ajutor" cu certificat de la serviciul de ambulanta reinnoit la fiecare 2 ani.
      • +4 (8 voturi)    
        Se intampla si la case mai mari (Sâmbătă, 7 mai 2016, 2:03)

        Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-11999326-fotbalistul-piermario-morosini-25-ani-murit-dupa-suferit-infarct-teren-intr-meci-din-liga-secunda-italiana.htm

        Si multe alte exemple, sa nu amintesc de Klein care a murit in.. Germania.
        • +1 (13 voturi)    
          Reactie tipic romaneasca. (Sâmbătă, 7 mai 2016, 2:30)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

          Si la altii se mai intimpla, deci asta e.

          Ce-ar fi ca sa nu ne mai culcam pe o ureche si sa actionam rapid si eficient indiferent de cum actioneaza alte tari? Ce-ar fi ca noi sa nu ne mai comparam cu altii, ci sa concuram cu noi insisi? Ce-ar fi ca in tot ceea ce facem sa dam 1000%? Abia atunci, cred eu, ne-am ridica din mocirla asta si am deveni o tara cu adevarat dezvoltata!
          • +2 (10 voturi)    
            1000%?? Reactie de,, activist PCR. (Sâmbătă, 7 mai 2016, 4:23)

            Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            Si agramat, "pe.. deasupra-si" normal..

            Masculin plural:
            noi, pe noi, nouă înşine
            voi, pe voi, vouă înşivă
            ei, pe ei, lor înşişi

            Lasand gramatica laoparte-si, cifrele raportate sunt usor exagerate.
            • 0 (2 voturi)    
              e ca la pesede (Sâmbătă, 7 mai 2016, 9:21)

              Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

              totul de gandeste dupa regula lui zece:

              de zece ori mai mult profit pentru noi si de zece ori mai putin pentru voi, urmand ca aceasta inechitate sa fie compensata la capitolul munca, timp, efort.
    • -7 (9 voturi)    
      POFTIM ? (Sâmbătă, 7 mai 2016, 7:12)

      NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Au avut ambulanta privata , nu smurd
      ce treaba are fotbalistul sa faca el masaj cardiac
      mah baiatule , NICI NU ESTE VOIE SA TE ATINGI DE EL DACA NU AI AUTORIZATIE, si daca este serviciu medical disponibil
      NU TIPAI TU SA IL DEA JOS PE ARAFAT
      IATA CARE ESTE VARIANTA INLOCUITOARE, FIRMA DE URGENTA PRIVATA PLUS
      JOS LABELE DE PE ARAFAT BOLSEVICULE
      • +1 (3 voturi)    
        ESTI "COMBINAT"... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 13:48)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        Cu arabelu'? Tu crezi ce scrii? Cine ar trebui sa hotarasca ce echipamente/dotari trebuie sa aiba un autovehicul pentru a fi certificat sa functioneze ca ambulanta?
        Nu crezi ca tocmai arabelu tau ar trebui sa se ocupe de asta?
  • +1 (17 voturi)    
    Nationalisti ipocriti (Sâmbătă, 7 mai 2016, 1:46)

    Getodac_ [utilizator]

    Unde sunt papagalii de nationalisti care dau vina pe straini pentru ce se intampla la noi? Doar gura e de voi !
    • -12 (18 voturi)    
      Ce straini bah (Sâmbătă, 7 mai 2016, 1:59)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

      Evreii conduc 70 % din comertul mondial
      • +10 (14 voturi)    
        Gresit.... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 2:54)

        Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Si extraterestii reptilieni tot cam atata, dar DACII LIBERI conduc 99% din comertul mondial!!!
  • +6 (10 voturi)    
    Din scandal in scandal,cu Moartea pe val ! (Sâmbătă, 7 mai 2016, 2:55)

    Plagarus [utilizator]

    Merge si asa pe plaiurile mioritice,improvizam si suntem " dasteptii " Europei,la ocolit regulile in orice domeniu,indiferent de consecinte.
    Infrastructura = O,Sanatate = -1,Educatie = -1....dar votam ce-am semanat 26 de ani.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 6:41)

    Kpriciu [utilizator]

    Odihneste-te-n pace! Sper c-ai ajuns intr-o lume mai bună, băiete!
    Condoleanțe echipei Dinamo!
  • 0 (2 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 7 mai 2016, 9:17)

    Qwertz [utilizator]

    S-a mai intamplat si alte cluburi asa ceva, dar cand ai deja morti in curtea clubului incepe sa miroase ceva. La care club de fotbal in lumea asta mai mor fotbalistii ca la Dinamo? Ma refer la Haldan, iar acum la Ekeng sa nu mai povestim de Klein care surpriza a jucat tot pe la Dinamo inainte sa se transfere in Germania si sa moara acolo. Treziti-va, la Dinamo ceva e putred.
  • +1 (3 voturi)    
    teoria conspiratiei (Sâmbătă, 7 mai 2016, 9:21)

    thebblack [utilizator]

    atunci cand a fost "lovit" gnohere ingrijorarea a fost minima. n-a sarit nimeni de pe banca, medicii erau la promenada, vreo 2 colegi erau un pic agitati.

    acum cu ekeng plangeau toti inainte ca acesta sa ajunga la spital...

    oare stiau? si daca da, de cand? dupa examenul medical sau dupa ce i-au dat pastilele cu vitamine?
  • -2 (8 voturi)    
    Astia nemultumiti de tara in care traiti.. (Sâmbătă, 7 mai 2016, 9:40)

    traian_mari [utilizator]

    Mergeti prieteni in Vest si lasati-ne pe noi astia care nu ne plangem de ea. M-am saturat sa va plangeti ca babele, daca nu va place tara in care traiti FACE-TI CEVA. FAPTUL CA VA PLANGETI ESTE EGAL CU 0......UITE LA PARINTII NOSTRII, PE CEASUSESCU L-AU IMPUSCAT....ACUM IL PLANG.NOI CE O SA FACEM SA NE FIE MAI BINE , NOUA SI COPIILOR NOSTRII?
    • +1 (5 voturi)    
      <br> (Sâmbătă, 7 mai 2016, 11:24)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui traian_mari

      Ia cara-te tu in China si scuteste-ne!
    • +1 (1 vot)    
      Calmeaza-te (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:41)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui traian_mari

      Majoritatea celor cu un neuron functional a plecat deja.
      Stai sa vezi cand pleaca si aia la care functioneaza unu intermitent. Ce o sa te faci cand ramai doar cu prietenii tai asistati p-aici ?
  • -2 (10 voturi)    
    oare (Sâmbătă, 7 mai 2016, 10:04)

    Mazeta [utilizator]

    De ce, când este vorba de o firmă de stat, aceasta este menționată direct în titlu, dar la o firmă privată (PULS), aceasta nu este numită nicăieri?
    • +2 (6 voturi)    
      S-a retinut. Am citit mesajul si pe alte forumuri (Sâmbătă, 7 mai 2016, 14:49)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Altceva nou ?