Roger Federer avea nevoie de un singur set in ultimul sau meci din Grupa B pentru a se califica de pe primul loc in semifinalele Turneului Campionilor, indatorire de care s-a achitat cu succes. Elvetianul l-a invins pentru a 15-a oara in cariera pe suedezul Robin Soderling, impunandu-se in minim de seturi, scor 7-6(5), 6-3.

Federer, in semifinalele Turneului CampionilorFoto: Reuters

Soderling isi castiga usor primul game, Federer reusind sa ia un singur punct. Elvetianul isi castiga game-ul si il surprinde pe suedez pe propriul serviciu, reusind break-ul: 2-1. Fostul lider mondial se distanteaza la doua game-uri (3-1), dar cateva greseli nefortate ii ofera sansa de break adversarului, in game-ul al optulea. Soderling nu-si iroseste ocazia, face break si egaleaza la 4.

Fiecare jucator isi castiga urmatoarele doua game-uri, iar soarta primului set se decide la tie-break. Elvetianul obtine un mini-break, si cu un as isi creeaza prima sansa de set (6-4). Soderling anuleaza mingea de set, dar Federer se impune cu o lovitura superba la urmatorul punct: 7-5.

Soderling incepe tare setul al doilea si isi creeaza doua sanse de break in primul game. O minge la limita, declarata valida de arbitrul de linie, il da castigator pe suedez in primul game, insa Federer apeleaza la proba video si are dreptate: mingea a fost afara. Elvetianul incheie rapid socotelile si isi castiga serviciul.

La 2-1 in favoarea sa, Federer obtine minge de break, dupa ce Soderling trimite in fileu un backhand. Suedezul anuleaza sansa elvetianului cu un as, obtine avantajul, insa un rever taiat al lui Federer restabileste egalitatea: 40-40. O noua minge de break pentru Federer este anulata la fileu. Fostul lider mondial trimite in fileu iar, Soderling isi castiga game-ul in cele din urma, dupa aproape noua minute: 2-2.

Federer isi castiga cu usurinta game-urile, pune probleme adversarului fortand break-ul, dar serviciul il scoate din incurcatura pe Soderling: 3-3. O dreapta inversa ii ofera lui Federer sansa de break la 4-3, pe care o si fructifica, in aplauzele lui Diego Maradona, aflat in tribunele Arenei O2 din Londra. Federer serveste pentru meci si se impune fara probleme: 6-3.

Federer se califica in semifinale de pe primul loc al Grupei B, cu trei victorii in minim de seturi. In cel de-al doilea meci de joi, Andy Murray isi joaca biletul pentru faza urmatoare in fata spaniolului David Ferrer.