Andy Murray a debutat perfect la Turneul Campionilor, in fata a 17.500 de spectatori veniti pe Arena O2 din Londra. Britanicul l-a invins, duminica, in meciul de deschidere al actualei editii, pe favoritul numarul patru al turneului, suedezul Robin Soderling, scor 6-2, 6-4.

Andy Murray (Marea Britanie)Foto: Reuters

Cu sprijinul propriilor suporteri, Murray a avut nevoie de doar o ora si 20 de minute pentru a se impune in fata lui Soderling, in primul meci al Grupei B. In forma foarte buna, atat din punct de vedere fizic, cat si psihic, Murray l-a surprins inca de la inceputul meciului pe Soderling. Britanicul si-a creat trei sanse de break in game-ul al treilea, suedezul le-a salvat pe primele doua, insa Murray nu a dat cu piciorul ocaziei si a trecut la conducere. Pus sub presiune, Soderling a cedat repede primul set, cu 2-6.

In setul secund, Soderling a obtinut o sansa de break (in game-ul al saselea), dar Murray a anulat-o cu un as si in urmatorul game i-a luat serviciul adversarului sau, impunandu-se in cele din urma cu 6-4.

In celalalt meci al Grupei B, de duminica, Roger Federer il va intalni pe spaniolul David Ferrer.