Sorana Cirstea (63 WTA) s-a calificat, joi, in turul al treilea al turneului de la Wimbledon, dupa ce Bethanie Mattek-Sands, locul 103 WTA, s-a retras in primul game al setului decisiv. Americanca a alunecat in apropierea fileului si s-a accidentat grav la genunchi. Romanca a pierdut primul set, scor 4-6, insa l-a castigat pe cel de-al doilea la tie-break, scor 7-6 (4).

Meciul s-a intrerupt dupa doua ore si 6 minute de joc. Cirstea are patru victorii din tot atatea intalniri cu Bethanie Mattek-Sands.

Sorana Cirstea si-a egalat astfel cea mai buna performanta a sa pe iarba londoneza, pe care a mai reusit-o in 2009 si 2012.

In runda urmatoare, Cirstea se va duela cu spaniola Garbine Muguruza, locul 15 WTA si cap de serie numarul 14, care a trecut de belgianca Yanina Wickmayer, locul 96 WTA, scor 6-2, 6-4.

Cirstea si Muguruza s-au mai intalnit o singura data, la editia din acest an a turneului de la Australian Open. Spaniola s-a impus cu 6-2, 6-3.

Cirstea si-a asigurat un cec de 103.000 de euro si 130 de puncte WTA.

Ce a spus Sorana Cirstea despre accidentarea adversarei sale:

"I-am vazut genunchiul, care era intr-o pozitie nefireasca. Iesise cum n-am mai vazut niciodata iesit un genunchi sau poate doar in filme. Mi s-a parut ca a durat enorm pana a ajuns ajutorul medical. Bethanie Mattek Sands a stat pe gazon vreo 15 minute fara niciun fel de ajutor, ceea ce mi s-a parut mult prea mult!

Am incercat sa o ajut cat pot, atat eu, cat si sotul ei si fizioterapeutul. Inca imi dau seama ce soc am avut cand am vazut genunchiul. Nu am avut ce sa ii spun, fiindca si ea era in stare de soc si tot repeta: Sorana, ajuta-ma, Sorana, te rog mult ajuta-ma", a spus Sorana, potrivit Digi Sport.

Sands, meci incheiat in lacrimi, tipand de durere

Lucie Safarova, partenera de dublu a americancei, a izbucnit in lacrimi, ea fiind surprinsa de camerele tv.

Vezi aici momentul in care Bethanie Mattek-Sands se accidenteaza:

Atentie, imagini cu puternic impact emotional!

Problema americancei pare sa fie una extrem de serioasa. Deocamdata, Bethanie nu poate fi scoasa nici macar cu targa de pe teren.

Bethanie Mattek-Sands s-a accidentatsi nu mai poate continua partida. Aceasta a alunecat in apropierea fileului si s-a accidentat grav la genunchi. Americanca nu se poate ridica, iar prima care i-a venit in ajutor a fost Sorana Cirstea, care a sarit peste fileu imediat ce Bethanie a inceput sa tipe de durere. Medicii au intervenit cu intarziere.

Setul trei a inceput cu Sorana Cirstea la serviciu.

Desfasurarea livescore a primelor doua seturi:

Setul II

Sorana castiga fara probleme tie-break-ul, scor 7-4, si impinge meciul in decisiv. Romanca a condus in permanenta pe tabela: 4-0, 4-1, 5-1, 5-4, 6-4. Setul al doilea a durat o ora si 8 minute.

Cirstea isi face serviciul, iar castigatoarea setului se va stabili la tie-break

Fileul este de partea americancei, iar mingea revine in terenul Soranei, 15-30. Mattek-Sands controleaza jocul si este iar in avatanj, scor 6-5.Sorana va servi pentru a ramane in meci

Sorana isi pierde din nou serviciul si rateaza sansa de a castiga setul al doilea: 5-5

Numarul 63 WTA isi paseaza superb adversara. Americanca trimite apoi in afara terenului, iar jucatoarea noastra reuseste break-ul la a doua oportunitate. In pauza dintre game-uri, Sorana a solicitat din nou interventia medicului. Este 5-4 pentru romanca

Cirstea isi castiga cu emotii serviciul, dupa ce a fost condusa cu 40-15. Cele doua jucatoare se afla din nou la egalitate, scor 4-4

Sorana a solicitat interventia fizioterapeutului. Romanca pare sa aiba din nou probleme la umar

Bethanie serveste puternic, iar Sorana nu are raspuns. Este 4-3 pentru americanca

Cirstea restabileste rapid egalitatea, dupa un game in care a cedat un singur punct adversarei

Bethanie Mattek-Sands reuseste un game alb pe propriul serviciu si preia pentru prima data conducerea in setul al doilea: 3-2

Sorana nu reuseste sa treaca peste fileu o minge, iar Mattek-Sands are prima sansa de break. Din fericire, americanca trimite apoi in afara terenului, egalitate 40-40. Serviciul o ajuta pe Sorana, iar Bethanie rateaza si a doua minge de break. O fructifica insa pe a treia si egaleaza scorul: 2-2

Bethanie Mattek-Sands is face serviciul pentru prima data in acest setsi reduce din diferenta. Este 2-1 in favoarea jucatoarei noastre. Sorana este incurajata din tribune

Game dificil pe serviciul jucatoarei noastre. Americanca a avut nu mai putin de patru mingi de break, insa Cirstea a avut puterea sa revina de fiecare data. Soarana pare mult mai determinata decat in primul set. Este 2-0 pentru locul 63 WTA

Sorana debuteaza cu break si in a doua mansa, la fel ca in startul partidei

Setul al doilea a inceput cu americanca la serviciu

Setul I

Sorana comite o dubla greseala la ultima minge si cedeaza primul set dupa 48 de minute, scor 4-6.

Cirstea rateaza o minge de break, iar scorul devine 5-4 pentru Bethanie. Sorana va servi pentru a ramane in set

Game solid al jucatoarei noastre, care a cedat un singur punct si a egalat scorul: 4-4

Sorana reuseste rebreak-ul la prima sansape care o are si se apropie la 4-3

Inca un game la zero castigat de americanca, de data aceasta insa pe serviciul Soranei. Mattek-Sands se distanteaza la 4-2

Game alb reusit de Bethanie Mattek-Sands, care trece din nou la conducere

Sorana castiga cel mai lung game de pana acum al partidei. Americanca a avut trei mingi de break, insa jucatoarea noastra a gasit solutiile de fiecare data si a restabilit egalitatea: 2-2

Americanca preia coducerea, dupa ce a salvat o minge de break

Un game slab al jucatoarei noastre pe propriul serviciu, iar Mattek-Sands reuseste rebreak-ul, fara sa cedeze niciun punct

Sorana incepe cu dreptul aceasta partida, profita de a treia sansa de break si modifica pentru prima data tabela in dreptul sau

Meciul a inceput cu Bethanie Mattek-Sands la serviciu

Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de trei ori in circuitul WTA, victoria revenindu-i de fiecare data Soranei.