Simona Halep a debutat cu dreptul pe iarba londoneza, favorita numarul doi pierzand doar cinci game-uri in meciul cu Marina Erakovic (129 WTA - Noua Zeelanda, venita din calificari), din runda inaugurala de la Wimbledon. Disputa de pe terenul doi a durat o ora si 13 minute, Simona castigand cu 6-4, 6-1. In urmatorul meci, Simo o va intalni in premiera in circuitul WTA pe Beatriz Haddad Maia (Brazilia - locul 96 WTA).

Simona HalepFoto: wimbledon.com

Meciul a fost unul la discretia Simonei, disputa curgand intr-o singura directie (cu exceptia primelor game-uri, atunci cand Marina a profitat de inceputul mai greu de partida al favoritei numarul doi).

• Pentru calificarea in turul al doilea, Halep va primi 65.000 de euro si 70 de puncte in clasamentul WTA. In urma cu un an de zile, Simona a ajuns pana in sferturile competitiei londoneze (a fost invinsa de Angelique Kerber).

Ce a spus Simona Halep

"Stiam ca are un forehand puternic, dar nu am stiut ca ii functioneaza slice-ul atat de bine. De aceea am avut niste probleme in primul set. Dupa aceea, m-am obisnuit cu ritmul si al doilea set a fost mult mai bun.

Am impins-o spre linia de fund si asa am pus-o in dificultate. Stiam ca a castigat pe iarba deja 10-12 meciuri, inainte de acest turneu. Jucasem cu ea la US Open si am avut emotii inaintea meciului. Stiam ca pe iarba va fi mai greu" - Simona Halep, potrivit Digi Sport.

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 64%-30%

Puncte castigate la fileu: 4/8(50%) - 9/14(64%)

Puncte de break castigate: 5/11(45%) - 1/5(20%)

Lovituri castigatoare: 19-7

Erori nefortate: 24-31

Total puncte castigate: 68-49

Distanta alergata: 1248,2 metri - 1288,6 metri

Durata meci: 1h 13 min.

Desfasurarea LiveText a partidei Simona Halep vs Marina Erakovic:

6:1 Din deplasare, Simona trimite in afara terenului cu o dreapta in cross (15-0). Retur agresiv al Simonei: 15-15. Erakovic face o dubla greseala (30-30). Forehand decisiv al Simonei, minge de meci pentru Halep (30-40). Marina serveste foarte bine, iar Simona nu poate cadra returul (40-40). Erakovic este neinspirata, este prinsa in "tara nimanui", iar astfel apare a doua minge de meci. Returul este unul violent, iar Halep castiga game-ul, setul si meciul (6-1) dupa o ora si 13 minute

5:1 In unele momente, Simona da senzatia ca nu are tensiunea potrivita in racheta (0-15). Apar si primele picaturi, se deschid primele umbrele. Meciul este momentan intrerupt. Dupa doar cateva momente, meciul este reluat. Simona este ajutata si de banda fileului (30-30). Minge de break, dupa ce Halep face inca o dubla greseala (30-40). Marina insista cu slice-ul, iar mingea se opreste in fileu - egalitate. Inca o dubla, inca o sansa de break pentru Erakovic. Si aceasta este anulata: inca o egalitate. Un game complicat ii revine pana la urma Simonei: se face 5-1 in favoarea ei

4:1 Pe masura ce face un pas in teren, Marina castiga mai multe puncte: este mai agresiva: 30-15. Forehand inside-in de manual al Simonei: 30-30. Halep alearga incredibil dintr-un colt in altul, iar din defensiva reuseste sa trimita superb cu forehandul in cross (30-40). Simona nu o lasa pe adversara sa se apropie: face break, iar acum tabela arata 4-1 in favoarea ei

3:1 O minge lunga, care care aproape de baseline, o incomodeaza pe Halep (a trimis o rama). O eroare cu reverul din partea Simonei: 0-30. Marina este mai hotarata, iar acest lucru se vede si pe tabela: 15-40. Un serviciu pe corp ii aduce Simonei un punct castigat: 30-40. Dupa ce a deschis bine terenul cu forehandul, Halep a ratat o dreapta inside-in: break reusit de sportiva din Noua Zeelanda. 3-1 pentru Simona

3:0 Marina reuseste o dreapta inversa de calitate, 15-15. Insista sportiva din Noua Zeelanda sa caute liniile, insa greseste (15-30). Vine inca o minge de break pentru Halep: jucatoarea noastra este in control in aceste momente. Dublu break pentru Simona in setul al doilea, ea conduce acum cu 3-0. Ne-a aratat in acest game ca are o deplasare buna si ca simte destul de bine mingea

2:0 Jocul este controlat in aceste momente de Simona, de pe linia de fund. Marina incearca sa isi castige pozitii favorabile cu ajutorul slice-ului, insa Halep incepe sa aiba raspunsurile pe masura. Game pentru Simona, ea conduce acum cu 2-0 in setul al doilea

1:0 Setul al doilea a inceput, la fel ca si primul, cu Marina la serviciu. Un duel de voleuri din apropierea fileului ii revine Simonei - un punct superb. Marina serveste bine si salveaza prima minge de break (30-40). Deplasata mult spre dreapta, Halep nu poate ridica mingea peste fileu - egalitate. Returul Simonei este agresiv si ii aduce inca o sansa de break. Halep trimite cu tot mai multa "adancime", iar defensiva Marinei cedeaza: break Halep

6:4 Cu toate ca ajunge la o scurta, Simona rateaza incredibil un smash din apropierea fileului (15-15). Prima dubla greseala a Simonei: 15-30 - un game care s-ar putea complica...Reverul in cross ii aduce Simonei un punct important: 30-30. Vine un as la momentul potrivit: minge de set. Inca o dubla greseala: Halep anuleaza sansa de set...Nici a doua oara nu este cu noroc: Halep trimite o rama cu forehandul. Reverul in cross aduce a treia sansa de set...Poate acum? Simona fructifica pana la urma mingea de set si se impune cu 6-4, dupa 40 de minute

5:4 Adusa la fileu cu o scurta, Halep este apoi pasata de adversara (30-15). Dubla greseala: 30-30. Simona rateaza o lovitura aparent simpla, din apropierea fileului, 40-30. Erakovic isi castiga serviciul, este 5-4 pentru Halep, care urmeaza sa serveasca pentru castigarea setului intai

5:3 Simona isi deschide foarte bine terenul cu dreapta, iar apoi inchide punctul cu un voleu drive (30-0). Game la zero pentru Simona, este la un pas de castigarea primului set

4:3 Simona mai face o lovitura castigatoare: dreapta in lung de linie (0-15). Cel mai lung schimb de pana acum ii revine adversarei: Simona a trimis putin in afara terenului cu un rever in lung de linie (15-15). Pe o lovitura din deplasare, Halep gaseste doar fileul cu un rever in cross: 40-30. Game-ul ii revine Marinei, care se apropie la 4-3 pe tabela

4:2 Simona incepe sa o deplaseze pe adversara, iar Marina nu poate tine ritmul (30-0). Halep reuseste o dreapta pe contre-pied: 40-0. Game la zero pentru Halep, jucatoarea noastra se distanteaza la 4-2

3:2 Pe mingile joase, Simona este vulnerabila, iar Marina a inceput sa observe acest lucru. Erakovic face si o dubla greseala (30-30). Backhandul in cross lung ii aduce Simonei o minge de break. Din pacate, inca o data slice-ul ii joaca feste Simonei - mingea de opreste in fileu. Erakovic loveste inghesuit, iar dreapta scapa mult mingea in afara terenului - inca o sansa de break. Reverul in lung de linie este unul perfect, iar Halep face primul break la partidei: conduce acum cu 3-2 si va urma la serviciu

2:2 Marina pare intrata mai bine in meci: alterneaza loviturile, iar Simona este usor destabilizata in defensiva (30-30). Vine si o minge de break, dupa un duel de slice castigat de Erakovic (30-40). Halep salveaza mingea de break cu un serviciu pe corpul adversarei. Egalitate la doi dupa 16 minute, debut echilibrat de meci

1:2 Destule erori pentru Simona in debutul partidei, Erakovic isi castiga serviciul (la 30), este 2-1 in favoarea sportivei care reprezinta Noua Zeelanda

1:1 Un prim game dificil pe serviciul Simonei, se ajunge la 40-40. Pana la urma, Halep are nervii tari si isi castiga serviciul. Din nou egalitate: 1-1

0:1 Partida a inceput cu Marina la serviciu. Game solid pentru jucatoarea noastra, care ajunge sa aiba doua mingi de break (15-40). La 30-40, Halep trimita o rama, desi ar fi putut sa o paseze pe adversara. Desi a parut sa aiba game-ul in mana, Simona l-a pierdut in cele din urma.

US Open, 2015: 6-2, 3-0 pentru Halep.

Conform organizatorilor, turneul de Grand Slam de la Wimbledon va fi transmis de peste 600 de televiziuni, fiind urmarit de aproximativ un miliard de oameni din 200 de tari. In Romania, competitia va putea fi urmarita in direct pe Eurosport.

Prima editie a competitiei londoneze a avut loc in anul 1877, concursul fiind destinat doar barbatilor. Au fost 22 de jucatori, fiecare platind o guinee pentru a participa. Turneul a fost castigat de Spencer Gore, un jucator de cricket din Surrey, in varsta de 27 de ani. El l-a invins in finala pe William Marshall in trei seturi, scor 6-1, 6-2, 6-4, in doar 48 de minute. Invingatorul a primit 12 guinee si o cupa de argint.

Din anul 1884 au fost adaugate turneele de fete si pentru dublu masculin, iar in 1913 au avut loc primele competitii la dublu feminin si dublu mixt.

De asemenea, pana in 1922 castigatorul era calificat automat in finala editiei urmatoare, iar in 1937 a avut loc prima editie televizata. La fel ca si in cazul celorlalte turnee de Grand Slam, Wimbledon-ul era destinat doar amatorilor pana in 1968, atunci cand a debutat "era Open".

Cele mai multe titluri

Trei sportivi impart prima pozitie atunci cand vine vorba de numarul de titluri cucerite la Wimbledon. William Renshaw (Marea Britanie) a castigat de sapte ori trofeul inainte de era Open (1881, 1882, 1883, 1884, 1885, 1886, 1889), in timp ce Pete Sampras si Roger Federer au reusit aceasta performanta in era Open. Americanul s-a impus in anii: 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999 si 2000, iar elvetianul in 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009 si 2012.

Performantele romanilor la Wimbledon

De-a lungul timpului, sportivii din Romania nu s-au descurcat de minune la Wimbledon, trofeu care nu a fost castigat de vreun jucator din tara noastra. Cea mai buna performanta ii apartine lui Ilie Nastase, doua finale. In 1972, "Nasty" a fost invins in cinci seturi de Stan Smith (6-4, 3-6, 3-6, 6-4, 5-7), iar in 1976 a fost depasit de Bjorn Borg (4-6, 2-6, 7-9). In clasamentul performantelor urmeaza Simona Halep, cu semifinala din 2014 (a fost invinsa de Eugenie Bouchard).