Monica Niculescu (locul 48 WTA) s-a calificat, sambata, in optimile turneului de la Wimbledon, dupa ce a invins-o pe Kristyna Pliskova (134 WTA) in doua seturi, scor 6-3, 7-5. Partida a durat o ora si 42 de minute. In urmatorul meci, Niculescu o va intalni pe Timea Bacsinszky (favorita numarul 15).

Monica NiculescuFoto: HotNews.ro / Victor Cozmei

Citeste aici un amplu material despre turneul de la Wimbledon.

Pentru performanta de pana acum, Monica Niculescu va primi 127.000 de lire sterline si 180 de puncte in ierarhia WTA.

20-Garbine Muguruza Blanco - 10-Angelique Kerber 7-6(12) 1-6 6-2

Monica Niculescu - Kristyna Pliskova 6-3 7-5.

Desfasurarea partidei Niculescu vs Pliskova:

7:5 Niculescu face o dubla greaseala (0-15), dar isi revine si castiga urmatoarele trei puncte: are doua mingi de meci. O fructifica pe prima: Monica Niculescu este in optimile de la Wimbledon! Setul al doilea a durat 66 de minute

6:5 Cu jocul sau de slice si cu mai multe loburi, Monica Niculescu reuseste break-ul. Se face 6-5, iar Monica va servi pentru meci

5:5 Monica incepe game-ul cu o dubla greseala. Pliskova devine tot mai agresiva, apar primele doua mingi de break si set (15-40). Monica le salveaza (40-40), iar apoi reuseste sa treaca peste inca o minge de set. Se joaca pe contre: Pilskova mai are doua mingi de set, ratate si acestea...Se face 5-5 dupa un game care a durat aproape 15 minute...

4:5 Pliskova trece in avantaj, dupa un game in care ritmul de joc nu a fost unul fantastic. Monica va servi pentru a ramane in set

4:4 Pliskova incepe sa loveasca mai ingrijit si castiga primele doua puncte (0-30). Din pacate, Monica isi cedeaza inca o data serviciul: din nou egalitate, 4-4

4:3 Game disputat pe serviciul sportivei din Cehia: Monica are minge de break, anulata insa de Kristyna cu un smash. Kristyna mai salveaza o minge de break, dar nu mai are armele necesare la cea de-a treia. Break Niculescu!

3:3 Pliskova se relaxeaza, iar Monica profita de fiecare minge. Jucatoarea noastra castiga la zero

2:3 Game perfect pentru Pliskova: jucatoarea din Cehia se impune la zero

2:2 Monica face o dubla greseala (prima de pana acum), iar Pliskova conduce cu 30-15. Jucatoarea din Cehia vine la fileu si reuseste o scurta perfecta (15-40). Niculescu salveaza trei mingi de break, dar nu mai poate face nimic la a patra. Pliskova face break-ul si egaleaza la doi

2:1 Game echilibrat care este insa castigat pana la urma de Kristyna. Monica a fost incapabila sa mai returneze loviturile de forehand ale adversarei

2:0 Pliskova isi pierd calmul, dar intr-o minge de nervi dupa ce punctul se incheiase - ia un avertisment. De cealalta parte, Monica isi vede de jocul ei si face inca un game. Acum conduce cu 2-0

1:0 Niculescu incepe perfect al doilea set: break la zero, Kristyna resimte pierderea primului set. Monica se apara incredibil, alearga dupa fiecare minge de parca ar fi ultima, returneaza incomod cu slice-ul de forehand, iar viteza si forta sunt imprimate in rever

Cifrele Monicai in primul set: zero asi, nicio dubla greseala, puncte castigate cu primul serviciu: 72%, puncte castigate cu al doilea serviciu: 67%, greseli nefortate: 0, lovituri castigatoare: 4.

6:3 Primul serviciu a functionat perfect, Monica face rapid 30-0. Un lob al adversarei cade putin in afara terenului, trei mingi de set pentru Niculescu. Pliskova reuseste doua retururi incredibile cu dreapta (40-30) - lovituri castigatoare. Inca un punct superb, se face 40-40. Kristyna loveste puternic si plasat, minge de rebreak. A fost nevoie de o venire la fileu pentru ca Monica sa mai castige un punct. Inca o minge de set, dupa un serviciu perfect. Niculescu inchide setul, dupa 36 de minute

5:3 Enervata de slice-ul Monicai, Pliskova ataca doua mingi si le greseste pe amandoua (0-30). Dupa ce a aratat ca este calma, jucatoarea din Cehia isi pierde putin cumpatul si scapa afara un forehand (15-40). Dupa ce a invartit cat de mult a putut mingea, Monica a venit inca o data la fileu, acolo unde a reusit sa faca break-ul - primul al partidei

4:3 Dupa mai multe puncte castigate la fileu, Monica rateaza un voleu si ii da posibilitatea adversarei sa conduca pe tabela (0-15). Revina insa cu un serviciu bun (15-15). Niculescu trimite puternic cu reverul si foarte incomod cu slice-ul de forehand. Pliskova (o jucatoare inalta) este vadit incomodata de mingile joase ale Monicai, iar jucatoarea noastra isi face serviciul

3:3 Pliskova serveste puternic, iar apoi loveste foarte bine cu dreapta, fara sanse pentru Monica - jucatoarea din Cehia deschide foarte bine unghiurile atunci cand intra putin in teren. Conduce punctele si castiga la 30 game-ul

Ne-am obisnuit ca ritmul sa nu fie unul alert atunci cand joaca Monica Niculescu, insa trebuie apreciat faptul ca jucatoarea noastra stie unde si cum sa-si incomodeze adversarele (cu armele pe care le detine - in special slice-ul de forehand)

3:2 Cu al doilea serviciu, Monica nu o incomodeaza deloc pe Kristyna, iar returul acesteia este puternic si nu o lasa pe Niculescu sa isi faca lovitura de slice pe forehand (0-15). Pliskova loveste cu calm, o plimba pe Monica, iar jucatoarea noastra greseste cu reverul (15-30). Venirile la fileu ii aduc insa in continuare puncte, Niculescu egaleaza la 30 si apoi castiga game-ul

2:2 De pe linia de fund, Monica nu a putut sa ii puna mari probleme adversarei, insa a castigat un schimb frumos in momentul in care a venit la fileu (40-30). Jucatoarea din Cehia a inchis game-ul cu un contre-pied de efect. Din nou egalitate, 2-2

2:1 Monica a continuat sa serveasca bine, iar apoi sa vina la fileu pentru a castiga punctele. A condus cu 40-15, iar dupa o greseala a tipat puternic. Si-a facut insa serviciul, conduce cu 2-1

1:1 Kristyna a servit cu mult efect exterior, Monica a returnat cu dificultate, iar jucatoarea din Cehia a putut sa isi faca jocul. A egalat fara prea mari emotii (1-1)

1:0 Meciul a inceput cu Monica la serviciu​: game-ul a fost unul cu schimburi lungi, in care Niculescu a "tocat-o" marunt pe adversara cu slice-ulei de rever. Monica a castigat la zero si a trecut pentru prima data in avantaj pe tabela.