Romania a jucat partida cu Tunisia (castigata lejer cu 39-22) cu gandul la marea confruntare cu Norvegia, de joi, cea care va stabili castigatoarea grupei si marea favorita pentru calificarea in semifinale. Radu Voina a folosit mai multe rezerve de-a lungul disputei, iar Ramona Maier a bifat primele minute de la Campionatul Mondial.

Clasament Grupa C:

1 Romania 6 puncte (158-92)

2 Norvegia 6 (139-78)

3 Ungaria 4 pct.

Fetele noastre vor intalni Spania si Coreea de Sud in grupa semifinala, ultimul adversar urmand sa fie stabilit intre Coasta de Fildes si China.

Vezi aici desfasurarea partidei Romania - Tunisia:

Min 60/ Romania - Tunisia 39-22

Au marcat: Puscasu 52, 54', Manea 53', 53', 57', Gaiger 56', 60',

Radu Voina a folosit multe dintre rezerve pe finalul de meci, tricolorele nu au fortat, fiindu-le teama de eventuale accidentari. Puscasu si Manea au marcat frumos, iar Romania s-a impus fara mari probleme in fata Tunisiei. Urmeaza marele test cu Norvegia.

Min 50/ Romania - Tunisia 32-17

Au marcat: Manea 44', Puscasu 45', 46', 50', Gaiger 50'

Meira, Manea si compania sunt certate de Radu Voina intr-un time-out, romancele primesc reprosuri pentru relaxarea excesiva din joc. Romania nu a mai marcat cu aceeasi frecventa, tricolorele dau senzatia ca se gandesc deja la meciul cu Norvegia.

Min 40/ Romania - Tunisia 27-13

Au marcat: Vadineanu 31', 35', 39', Manea 39',

Romancele au inceput mult mai relaxate repriza a doua, iar acest lucru s-a vazut si pe tabela de marcaj, tricolorele nereusind sa marcheze in superioritate numerica. Romania a inscris de patru ori in 10 minute.

Min 30/ Romania - Tunisia 23-10

Au marcat: Maier 22', Nechita 23', 28', Galca 26', Puscasu 27', 28', Manea 30',

Fetele lui Voina se distreza impotriva Tunisiei, dar din pacate Ramona Maier cade rau si se accidenteaza. Nechita si Puscasu reusesc o aeriana, iar Cristina Neagu coordoneaza bine jocul primei reprezentative.

Min 20/ Romania - Tunisia 16-9

Au marcat: Nechita 12', 13', Neagu 13', Galca 14', Amariei 15', Maier 17', Lecusanu 19', 20',

Romania a trecut la carma partidei, tricolorele au condus si la cinci goluri, iar Florentina Stanciu (titulara de astazi) a aparat o lovitura de la 7 metri. Elevele lui Radu Voina exceleaza pe contraatacuri.

Min 10/ Romania - Tunisia 8-6

Au marcat: Galca 2',4', 5', 7', Neagu 3', Maier 5', 6', 9',

Ramona Maier a bifat prima aparitie la echipa nationala la acest Mondial, in timp ce Cristina Varzaru a fost lasata in tribuna. Tunisia a inceput mai bine si a condus pe rand cu 1-0, 2-1, 3-1 si 4-3. Tricolorele s-au incalzit mai greu, dar si-au revenit pe parcurs. Ionela Galca este principala marcatoare pana acum - 4 reusite.

Intr-o alta partida din grupa, Norvegia - Ungaria 25-19