Vasluiul a avut asteptari mari de la partida cu Twente (prima pentru moldoveni in Champions League), dar "dubla" lui Janko (34', 57') le-a stricat planurile galben-verzilor. Adailton (16') a nimerit doar transversala, in timp ce Temwanjera (70') a ratat cu seninatate din apropiere. A fost insa prea putin pentru o echipa cu pretentii, iar dupa 0-2 cu Twente sansele de calificare ale moldovenilor sunt foarte mici.

Viorel HizoFoto: AGERPRES

La Arnhem, Vasluiul a continuat jocul apatic aratat in prima etapa de campionat contra Rapidului. Moldovenii au avut prima mare ocazie a disputei (Adailton a trimis in transversala dintr-o lovitura libera in minutul 16), dar dupa acest moment s-au stins incetul cu incetul.

Gazdele au dominat prima repriza, iar Janko a deschis scorul (oarecum firesc) in minutul 34, dintr-o lovitura de la 11 metri. S-a intrat la cabine cu 1-0 in favoarea olandezilor.

Twente a continuat presiunea la poarta lui Cerniauskas (fara sa dea senzatia ca forteaza prea mult), iar Janko a reusit "dubla" in minutul 57, dupa o greseala a apararii vasluiene.

Ultima zvacnire a echipei lui Viorel Hizo s-a petrecut in minutul 70, atunci cand servit perfect de Adailton, Temwanjera a gresit executia din apropiere. Gazdele puteau sa mai puncteze pe final, dar pana la urma tabela a incremenit la 2-0.

Atat de asteptat, debutul in Liga Campionilor nu a fost unul fericit pentru formatia patronata de Adrian Porumboiu, galben-verzii fiind departe de calificare dupa un meci in care nu au impresionat la niciun capitol.

Echipe:

Twente: Mihaylov - Cornelisse, Wisgherhof, Douglas, Leugers - Brama, Berghuis (Vogelsang 76), Bajrami (Ola John 71), Buysse - De Jong, Janko (Rendla 81) (4-3-3) Antrenor: Co Adriaanse.

FC Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Papp, Cînu (Farkas 60), P. Jovanovici - Pavlovici, R. Costin (Milisavljevici 63) - Adailton, Wesley, L. Sanmartean - Temwanjera (Bello 70) (4-2-3-1). Antrenor: Viorel Hizo.