FC Rapid a pierdut, joi, primul meci amical al stagiului de pregatire din Austria, partida ce a marcat si redebutul lui Ravzan Lucescu pe banca tehnica a giulestenilor. Intr-un meci disputat pe o ploaie torentiala, Rapid a fost invinsa de Karpaty Lvov cu 2-1, golul victoriei ucrainienilor fiind marcat in ultimele minute de joc.

Razvan Lucescu, antrenor RapidFoto: AGERPRES

Revenit pe banca tehnica dupa patru ani, Razvan Lucescu a inceput cu o infrangere primul stagiu de pregatire din aceasta vara. Giulestenii au dat primul test in fata ucrainienilor de la Karpaty Lvov, formatie ce a incheiat sezonul trecut pe locul al cincilea in campionatul intern.

Primul gol al partidei a venit abia in minutul 84, atunci cand Karpay Lvov a beneficiat de o lovitura libera de la marginea careului. Lucas a trimis direct in vinclu, punandu-i pe ucrainieni in avantaj. Peste doar trei minute, Ciolacu a restabilit egalitatea, inscriind dupa o pasa a lui Dobroiu. In minutul 90 insa o nesincronizare in defensiva giulesteana a dus la golul al doilea al lui Karpaty Lvov.

Razvan Lucescu, antrenor Rapid: "In aceasta perioada conteaza pregatirea. Eram mai multumit daca se termina 1-1. Sistemul pe care incercam sa-l jucam e nou pentru ei, dar avand in vedere ca a fost prima aparitie a fost bine. Karpaty Lvov e in Europa League, dar eu ma uit la joc ca la un antrenament oarecare. Pe mine ma intereseaza ca echipa sa ajunga la un nivel bun fizic si organizatoric la inceputul campionatului" (Digisport)

Echipa Rapidului: Coman, Cretu, Marcos Antonio, Oros, Ezequias, Grigorie, Grigore, Herea, Roman, Sburlea, Deac. Au mai evoluat: Straton, Cassio, Daescu, Burca, Ciolacu, Apostol, Dobroiu, Ionita.

Urmatoarele doua meciuri amicale ale Rapidului din stagiul din Austria se vor disputa in data de 27 iunie, cu Maccabi Haifa, si in 29 iunie, cu Austria Viena.

Update: Portughezul Jorge Costa a obtinut prima sa victorie pe banca tehnica a echipei CFR Cluj, la primul meci ale chipei din stagiul de pregatire din Austria, contra celor de la Sportklub Bischofshofen. In fata unui adversar modest, clujenii au castigat lejer, scor 16-0, Sergiu Negrut si Sougou inscriind cate un hat-trick.

CFR Cluj - Sportklub Bischofshofen 16-0 (Piccolo '10, Bastos '20, '38, Nicoara '21, Cadu '23, Bud '32, '39, Batin '45, Sougou '49, '62, '73, Diogo '57, Negrut '64, '67, '81, Lionn '79)

Echipa de start a CFR-ului: Nuno Claro, Panin, Cadu, Piccolo, Camora, Kivuvu, Hora, Bastos, Batin, Nicoara, Bud