Schalke 04 a furnizat surpriza serii in Champions League, germanii invingand cu 5-2 pe Inter, chiar la Milano. Titular la gazde, Cristi Chivu a fost eliminat in minutul 62, dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben. In cealalta partida a serii, Real Madrid a castigat categoric, scor 4-0, partida cu Tottenham, trupa lui Jose Mourinho fiind ca si calificata in semifinalele competitiei.

Inter, in genunchi Foto: Reuters

Real Madrid - Tottenham 4-0 (Adebayour 4', 57', Di Maria 72', Cristiano Ronaldo 87')

Dupa ce a eliminat pe Milan, Tottenham spera intr-o alta minune contra Realului, chiar pe Bernabeu. Adebayour a deschis rapid scorul (4'), iar lucrurile au evoluat intr-o singura directie in mare parte din partida. Crouch a primit cartonasul rosu inca din minutul 15 (pentru doua galbene), iar firavul elan ofensiv al englezilor s-a stins definitiv. Cu un joc tactic bine pus la punct, Realul a reusit sa castige la un scor (nr. 4-0) care nu-i da emotii in perspectiva returului de pe "White Hart Lane". Galacticii sunt deja in semifinale, acolo unde ii asteapta pe marii rivali de la FC Barcelona (vor intalni pe Sahtior in sferturi).

Inter - Schalke 2-5 (Stankovic 1', Milito 34' - Matip 17', Edu 40', 75', Raul 53', Ranocchia 57' autogol)

Campioana Inter a fost zdrobita de Schalke pe propriul teren, germanii furnizand marea surpriza a serii de Champions League. Gazdele au dat senzatia ca pot transa soarta calificarii (au deschis scorul inca in minutul 1), dar echipa lui Ralf Rangnick a crezut in sansa sa. S-a terminat 2-5 dupa o partida pe care italienii vor, cu siguranta, sa o uite cat mai rapid. Cristi Chivu, titular la gazde, a fost eliminat in minutul 62 dupa ce a primit doua cartonase galbene. "Seara de cosmar pentru Inter" a titrat Gazzetta dello Sport imediat dupa terminarea partidei de la Milano. Pentru formatia pregatita de Leonardo sansele de calificare sunt in acest moment minime.