Nationala Romaniei a inregistrat prima infrangere sub comanda lui Razvan Lucescu, dupa ce a fost invinsa categoric la Belgrad de selectionata Serbiei, scor 5-0. Cu un atac aproape inexistent, tricolorii au suferit si au afisat un meci modest in fata unei echipe a Serbiei prea puternice. Depasiti la toate capitolele, romanii au terminat partida in 10 oameni, Chivu fiind eliminat in minutul 84. Dupa aceasta partida, Serbia a obtinut calificarea la CM 2010, iar Romania are toate sansele sa se afle in urna a treia valorica pentru preliminariile CE.

Sarbii au atacat inca din primele secunde ale partidei. Pantelic, Ivanovic, Stankovic, Vidic si Krsic au amenintat poarta lui Coman in dese randuri, dar balonul a intrat in plasa abia in minutul 37, dintr-o lovitura de colt. Zigic a reluat imparabil cu capul la coltul lung si Serbia a intrat la pauza cu un avantaj minim. In aceasta prima repriza romanii au reusit sa iasa in prim plan doar printr-o colectie de cartonase galbene. Intr-un interval de cinci minute, Adrian Cristea, Rat, Varga si Mutu "au vazut galben" in fata ochilor.

Dupa doar cinci minute de la debutul reprizei secunde, Pantelic ii "anesteziaza" pe tricolori cu un sut la coltul lung, dupa o pasa perfecta a lui Krasic. 2-0 in favoarea Serbiei si incepe declinul romanilor. Gazdele ataca in "rafale" poarta lui Coman, iar golul trei vine in minutul 78, dupa o faza frumoasa de atac. Kuzmanovic primeste o pasa de la Pantelic si trimite balonul in plasa, marcand al treilea sau gol pentru nationala Serbiei. Romania ramane in inferioritate numerica in minutul 84. Fault dur al lui Cristian Chivu si arbitrul de centru ii arata cartonasul galben. Jovanovic a ingropat nationala lui Lucescu, reusind o dubla in doar 5 minute ('88 si '90+3).

Echipe de start:

Serbia: Stojkovic, Ivanovic, Vidic, Lukovic, Kolarov, Stankovic, Milijas, Krasic, Jovanovic, Zigic, Pantelic

Romania: Coman, Maftei, Radoi, Chivu, Rat, Apostol, Ad. Cristea, Ghioane, Varga, Mutu, Marica

Razvan Lucescu, selectioner Romania: "E o umilinta. Una dintre cele mari. Cred ca tot dezastrul a pornit dupa golul al doilea. Prima repriza a fost mai echilibrata si am intrat la pauza cu 1-0. Nu ma asteptam sa reactionam in halul asta dupa golul 2. Asa a fost sa fie. A fost o noapte tampita, din toate punctele de vedere. In momentul in care am fost depasiti de situatie am abandonat. Asta este. E vina mea. Primul vinovat e intotdeauna antrenorul".

Adrian Mutu: "E frustrant sa fii vecin in clasament cu Insulele Feroe. Nici nu imi vine a crede ce am ajuns, ma simt umilit, nu rusinat. Nu am facut-o voit. Nu e vina lui Razvan, ci doar a noastra" (Telesport, citat de gsp.ro)