PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, a fost învinsă de Panathinaikos Atena, scor 1-0, în finala Cupei Greciei. Meciul de pe Stadionul Olimpic din capitală a fost presărat cu numeroase incidente produse de suporteri, transmite Reuters.

Unicul gol al partidei a fost înscris de ibericul Aitor Cantalapiedra ('34, penalty).

Alexandru Mitriţă (PAOK) a intrat pe teren ]n minutul 62 şi a primit un cartonaş galben ('90+7).

• Violenţele au izbucnit cu o oră înaintea meciului, când spectatorii soseau la stadion, astfel că ora de start a partidei a fost amânată. Fanii celor două echipe au încercat să pătrundă în zona tampon dintre cele două galerii, cu scaune lăsate libere, dar poliţia a intervenit cu gaze lacrimogene.
  • După gol, Cantalapiedra a sărbătorit în fața peluzei în care se aflau suporterii echipei din Salonic și a fost lovit în braț cu o piatră aruncată din tribune. Meciul a fost întrerupt timp de 34 de minute.

• Suporterii lui PAOK s-au încăierat cu poliţia şi în afara stadionului la pauză, au precizat autorităţile elene.