FCSB a avut parte de un debut perfect in grupele Europa League, castigand la scor de neprezentare (3-0) partida contra celor de la Viktoria Plzen, vicecampioana Cehiei. Budescu si Alibec au fost dirijorii din teren pentru echipa pregatita de Nicolae Dica. Budescu a reusit "dubla", in timp ce capitanul ros-albastrilor a contribuit decisiv la golul de 2-0 si a stabilit scorul final al meciului disputat pe "Arena Nationala".

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Viktoria Plzen a avut prima mare ocazie a meciului, in minutul 18, atunci cand Hrosovsky a trimis in bara transversala.

Doua minute mai tarziu, Budescu a obtinut un penalty dupa un duel cu Hajek. Reluarile au aratat ca lovitura de la 11 a fost dictata eronat de arbitrul leton Andris Treimanis. Acelasi Budescu a inscris de la punctul cu var si a deschis scorul pe "Arena Nationala".

Alibec si Florinel Coman au ratat doua ocazii uriase in minutele 35 si 37, insa tot Budescu a fost cel care l-a invins pe Hruska. In minutul 44, Alibec l-a lansat excelent pe Budescu, iar acesta a reusit "dubla" cu un lob superb.

In minutul 72, Alibec a executat inteligent o lovitura libera de pe partea dreapta, iar mingea a intrat in poarta dupa ce a fost deviata de zidul cehilor.

In urmatoarea etapa, pe 28 septembrie, FCSB va juca in deplasare cu Lugano, in timp ce Viktoria Plzen va juca pe teren propriu cu Hapoel Beer Sheva.

Ce a spus Nicolae Dica

"Sunt foarte fericit. Am facut un joc foarte bun. Am venit dupa foarte multe critici, in special asupra mea. Jucatorii au fost insa foarte motivati si am batut cu 3-0. Ne-am temut, pentru ca a fost un joc greu. Am intalnit o echipa buna, s-a vazut si azi, chiar daca am mai avut trei-patru ocazii de a marca", a spus Dica, la PRO X, conform Digi Sport.

"Jucatorii sa fie motivati si in campionat, pentru ca principalul nostru obiectiv este titlul. Nu o sa mai vedeti ceea ce s-a intamplat la meciul cu Viitorul. Eu incerc sa unesc echipa, sa fac un grup, asta am invatat de la un antrenor pe care l-am avut. Chiar daca sunt slab si nu am personalitate, am reusit iar o victorie mare in Europa. Jucatorii au demonstrat ca au valoare", a mai afirmat Dica.

"A fost o discutie intre Denis si MM Stoica, dar s-au reglat lucrurile. Si de mine s-a spus ca nu am personalitate, dar eu nu am avut conflict cu Budescu. Stiu sa gestionez grupul, iata ca Denis si Budi au jucat foarte bine.

Este prea devreme sa vorbim de primavara europeana. Acum avem o sansa in plus, dar trebuie sa ramanem modesti si sa muncim la fel de mult pentru a ne indeplini obiectivele", a adaugat antrenorul ros-albastrilor.

"Un meci foarte frumos, am jucat bine, am fost ca o familie in seara asta si s-a vazut acest lucru. Ar trebui sa jucam la fel si in Liga I. Trebuie sa continuam asa si sa facem un meci bun si in Liga I", a spus Alibec la Pro X, potrivit News.ro.

"Cu Beer Sheva ne vom lupta, dar nici Viktoria Plzen nu e o echipa rea, dar probabil au avut emotii cu noi. Mi-l dedic mie golul pentru ca in ultimele meciuri nu am reusit sa marchez. Sper sa fie inceputul jocului meu bun si sa revin la forma de anul trecut", a explicat atacantul.

23 noiembrie, ora 20.00: Viktoria Plzen - FCSB; FC Lugano - Hapoel Beer-Sheva;

7 decembrie, ora 22.05: FCSB - FC Lugano; Hapoel Beer-Sheva - Viktoria Plzen.

Desfasurarea livetext a partidei:

La meciul de pe "Arena Nationala"au asistat 20.714 spectatori.

S-a incheiat partida. FCSB - Viktoria Plzen 3-0. In celalalt meci din grupa G, Hapoel Beer Sheva a invins-o cu 2-1 pe Lugano.

90+3' Bakos primeste cartonas galben pentru o intrare periculoasa asupra lui Planic

90' Partida este prelungita cu trei minute

84' Dennis Man paseaza foarte bine pentru Gnohere, atacantul intoarce un adversar la margineaza careului, dar sutul sau se duce pe langa poarta Viktoriei Plzen

83' Ultima schimbare in echipa ros-albastrilor: iese Budescu si intra Dennis Man

80' Schimbare la Viktoria Plzen: iese Petrzela, intra Zeman

80' Benzar centreaza perfect in fata portii, insa Gnohere nu ajunge la timp pentru a impinge mingea in plasa

74' Schimbare la FCSB: iese Alibec, intra Gnohere

72' Gool FCSB! Denis Alibec inscrie cu o executie dintr-o lovitura libera de pe partea dreapta. Sutul sau a fost usor deviat de zid, iar portarul Hruska nu a avut nicio sansa. FCSB - Viktoria Plzen 3-0

INFO: Lugano reduce din diferenta in Israel. Hapoel Beer Sheva conduce acum cu 2-1. Tzedek a marcat in propria poarta

66' Cehii pun tot mai des presiune in careului lui Nita. Horava trece usor in flancul drept de Golofca, insa Benzar are o interventie foarte buna si respinge din fata portii

61' Dubla schimbare in tabara cehilor. Horava a intrat in locul lui Zivulic, iar Bakos l-a inlocuit pe Reznicek

INFO: In Israel, Hapoel Beer Sheva o conduce pe Lugano cu 2-0, dupa golul marcat din penalty de Tzedek.

57' Nicolae Dica efectueaza prima schimbare: iese Florinel Coman, intra Ovidiu Popescu

55' Budescu vede cartonasul galben pentru proteste

54' Defensiva ros-albastrilor este prinsa pe picior gresit la un corner, Heja reia din cativa metri cu o lovitura de cap, dar mingea ajunge in bratele lui Nita

49' Limbersky trage puternic de la distanta, dar Nita intervine si respinge

46' Benzar suteaza periculos din afara careului, mingea se duce putin pe langa poarta cehilor

46' A inceput repriza secunda

S-a terminat prima repriza. FCSB - Viktoria Plzen 2-0

45+1' Nita are doua interventii salvatoare pe finalul primei reprizei. Zivulic trage periculos de la distanta, insa portarul stelist respinge in corner. La faza imediat urmatoare, goalkeeper-ul FCSB-ului a avut o noua interventie excelenta, blocand sutul lui Hajek

44' Gool FCSB! Lansat cu o pasa de exceptie de Alibec, Budescu inscrie cu un lob superb si isi trece in cont al doilea gol din aceasta seara. FCSB - Viktoria Plzen 2-0

37' FCSB rateaza inca o sansa de a-si majora avantajul. Florinel Coman patrunde periculos spre poarta cehilor, dribleaza excelent doi adversari, dar suteaza slab si mingea este blocata de un fundas al Viktoriei Plzen

35' Ocazie uriasa pentru FCSB! Alibec scapa singur cu portarul, dar suteaza pe directia lui Hruska si acesta respinge in lateral

33' Hrosovsky primeste un cartonas galben dupa un fault asupra lui Golofca

30' Viktoria Plzen are o posesie de 60%, insa nu reuseste sa puna in pericol poarta lui Nita

21' Gool FCSB! Budescu transforma fara emotii lovitura de la 11 metri si deschide scorul pe "Arena Nationala". FCSB - Viktoria Plzen 1-0

20' Penalty pentru FCSB! Ros-albastrii primesc penalty dupa ce Hajek il faulteaza in careu pe Budescu

19' Bara Plzen! Defensiva ros-albastrilor este surprinsa de o faza a cehilor, Junior Morais pierde mingea in preajma careului de 16 metri, iar Petrzela suteaza puternic din careu, insa trimite in bara transversala

14' FCSB are cea mai periculoasa ocazie de pana acum a meciului. Alibec scapa singur cu un fundas, il intoarce in careu, isi aseaza mingea pe piciorul stang, dar suteaza mult pe langa poarta

INFO: In celalalt meci al grupei G, Hapoel Beer Sheva o conduce pe Lugano cu 1-0, gratie golului marcat de Einbinder in minutul 2. Israelienii au ratat si un penalty in minutul 11.

10' Golofca trece excelent de un adversar, insa sutul sau de la marginea careului este blocat

6' Jucatorii lui Nicolae Dica incearca o noua actiune ofensiva, insa de data aceasta Coman este semnalizat in pozitie neregulamentara

3' Budescu trimite o pasa perfecta spre Alibec, insa atacantul este surprins in ofsaid

2' Cehii au inceput mai bine partida, beneficiaza de un corner, dar Nita prinde fara probleme lovitura de cap reluata de Tomas Hajek

1' A inceput confruntarea de pe "Arena Nationala". Oaspetii au avut lovitura de start

Echipele de start:

FCSB (4-2-3-1): Nita - Benzar, Planic, Balasa, Morais - Pintilii, Nedelcu - Golofca, Budescu, Coman - Alibec (cpt). Antrenor: Nicolae Dica.

Rezerve: A. Vlad - Gnohere, Tanase, Momcilovic, Ov. Popescu, De Amorim, Dennis Man.

Viktoria Plzen (4-2-3-1): Hruska - Reznik, Hejda, Hajek, Limbersky - Zivulic, Hrosovsky - Petrzela, Kolar (cpt), Kopic - Reznicek. Antrenor: Pavel Vrba.

Rezerve: Kozacik, Svacek - Horava, Zeman, Bakos, Havel, Ivanschitz.

Partida va fi condusa la centru de arbitrul Andris Treimanis din Letonia. El va fi ajutat de compatriotii lui Haralds Gudermanis si Aleksejs Spasjonnikovs (ambii asistenti), Raimonds Tatriks (rezerva), Aleksandrs Golubevs si Edgars Malcevs (ambii aditionali).

Cum au ajuns cele doua echipe in grupele Europa League

FCSB a ajuns in grupele Europa League dupa ce a fost eliminata in play-off-ul Champions League de portughezii de la Sporting Lisabona. Ros-albastrii reusisera un rezultat de egalitate pe "Jose Alvalade" (scor 0-0) si sperau la revenirea in grupele Champions League dupa o pauza de patru ani. Partida de pe "Arena Nationala" a fost insa una de uitat pentru jucatorii lui Dica, fiind invinsi cu 5-1.

Dupa ce a fost eliminata chiar de FCSB in turul trei preliminar al Champions League, Viktoria Plzen a fost nevoita sa joace play-off-ul Europa League pentru a ajunge in grupe. Cehii s-au duelat cu AEK Larnaca, echipa pe care au invins-o pe teren propriu cu 3-1. Partida retur s-a incheiat la egalitate, scor 0-0.

Viktoria Plzen vs echipe din Romania

Prima vizita in Romania a celor de la Viktoria Plzen a fost in sezonul 2014-2015 al Europa League, cand a intalnit-o pe Petrolul Ploiesti in turul trei preliminar. Cele doua echipe au remizat in meciul tur, scor 1-1, iar partida disputata in Cehia a fost castigata de Petrolul, scor 4-1.

Anul trecut, Viktoria Plzen a dat piept cu Astra Giurgiu in grupele Europa League. Giurgiuvenii s-au impus cu 2-1 pe "Doosan Arena" si partida retur de "Arena Nationala" s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Viktoria Plzen si FCSB au mai fost adversare chiar in acest an, in turul trei preliminar al Champions League. Vicecampioana Romaniei s-a calificat in play-off-ul competitiei dupa 2-2 pe "Arena Nationala" si 4-1 in deplasare.

Palmares FCSB vs echipele din Cehia (in cupele europene): 10 jocuri - 3 victorii, 5 remize, doua infrangeri. In meciurile disputate pe teren propriu, FCSB s-a impus o singura data si a incheiat de patru ori la egalitate.

Ultimele cinci partide:

FCSB: doua victorii (2-1 cu Juventus Bucuresti, 2-0 cu FC Botosani), doua infrangeri (1-5 cu Sporting Lisabona, in play-off-ul CL si 0-1 cu FC Viitorul, in Liga 1) si o remiza (0-0 cu Sporting Lisabona)

Viktoria Plzen: 4 victorii (3-1 cu AEK Larnaca, in play-off-ul Europa League, 2-1 cu Jihlava, 3-0 cu Banik si 3-0 cu Liberec, in campionatul Cehiei) si o remiza (0-0 cu AEK Larnaca)