FCSB a castigat categoric in fata celor de la Viktoria Plzen, scor 4-1, in mansa secunda a turului trei preliminar al Champions League, calificandu-se in play-off-ului competitiei. Dupa un inceput foarte greu de meci, echipa lui Nicolae Dica a echilibrat jocul si a fost prima care a marcat. Balasa (27') a inscris un gol superb, in vinclul portii lui Bolek, dintr-o lovitura libera de la 30 de metri. Startul reprizei secunde le-a apartinut tot cehilor, iar Krmencik a profitat de o gafa a lui Momcilovic si a egalat scorul. FCSB a rezolvat soarta calificarii in doar opt minute, Teixeira (71'), Tanase (76') si Alibec (79' - penalty) trecandu-si numele pe lista marcatorilor.

Viktoria Plzen vs FCSBFoto: Facebook FCSB

Viktoria Plzen, vicecampioana Cehiei, va evolua in play-off-ul Europa League. De partea cealalta, echipa ros-albastra are locul asigurat in grupele Europa League daca va fi eliminata in play-off-ul Champions League.

FCSB nu va fi cap de serie la tragerea la sorti a meciurilor din play-off-ul Ligii Campionilor, programata vineri. Astfel, vicecampioana Romaniei va intalni un adversar dintre Liverpool, Napoli, FC Sevilla, Sporting Lisabona si TSKA Moscova.

Tragerea la sorti a play-off-ului Champions League va avea loc vineri, la ora 13.00, la Nyon, iar o ora mai tarziu va avea loc si cea pentru Europa League.

Ce a spus Nicolae Dica:

"Eroi sunt jucatorii, e meritul lor ca am reusit sa trecem de Plzen. Le-am spus ca e momentul ca in tara asta sa se nasca o noua generatie a Stelei, sa faca lucruri bune. Au fost unele modificari in primul 11, in partea a doua am zis ca am pierdut mijlocul terenului, am schimbat si a iesit bine. I-am spus lui Balasa sa bata lovituri libere, el ramane mereu dupa antrenament si exerseaza. I-am simtit pe baieti motivati, am venit sa aratam foarte bine, stiau ca daca jucam bine vom avea un alt moral si ne vom asigura un buget pentru anul viitor. Au demonstrat ca ce s-a vorbit despre ei nu este adevarat. Am incredere mare in acesti baieti, vom avea atitudine, chiar daca vom pierde, vom iesi cu capul sus, in play-off avem sanse, putem chiar ajunge in grupe", a spus Dica la TVR.

"Nu a fost usor, ei au fost peste noi in primele zece minute, dar am fost un grup unit si s-a vazut. De cand am venit in Cehia eram siguri de calificare si s-a vazut. Avem mentalitate de invingatori si suntem echipa mare. Vrem Dinamo Kiev si, cu Dumnezeu inainte! Imi pare rau pentru Viitorul, sa speram ca se va califica in grupele Ligii Europa. Au contat si primele, jucam in primul rand pentru noi si apoi pentru altii", a declarat Alibec, capitanul ros-albastrilor, la TVR 1.

Cele mai importante momente ale partidei:

Final de meci. Viktoria Plzen - FCSB 1-4. Echipa lui Nicolae Dica se califica in play-off-ul Champions League.

90' Partida este prelungita cu 3 minute

89' Krmencik vede direct cartonasul rosu si este eliminat, dupa ce l-a lovit cu cotul in figura pe Momcilovic

79' Gool FCSB! Alibec transforma fara emotii penaltiul, cu un sut sub transversala. Viktoria Plzen - FCSB 1-4

78' Horava il faulteaza in careu pe Teixeira, iar arbitrul spaniol acorda lovitura de la 11 metri pentru FCSB

76' Gool FCSB! Alibec trece de mai multi adversari si trimite perfect pentru Tanase, care il executa pe Bolek cu un sut din 10 metri. Viktoria Plzen - FCSB 1-3

71' Gool FCSB! Tanase suteaza spre poarta, balonul il loveste pe Hajek si ajunge apoi cu noroc la Teixeira, iar acesta trimite sub transversala. Viktoria Plzen - FCSB 1-2

64' Gol Viktoria Plzen! Momcilovic greseste la o centrare a cehilor, iar mingea ajunge in fata portii la Krmencik, care inscrie din cativa metri. Viktoria Plzen - FCSB 1-1

62' Ovidiu Popescu suteaza din coltul careului, dar portarul Viktoriei Plzen retine fara probleme

55' Tanase trimite la marginea careului pentru Alibec, insa sutul acestuia este respins in corner de apararea cehilor. Tanase executa lovitura de la colt, dar niciun pericol pentru Bolek

51' Kolar suteaza din afara careului de 16 metri, iar mingea este deviata in corner. Jucatorii lui Nicolae Dica au reusit sa respinga cu greu centrarea din corner a cehilor

46'A inceput repriza secunda. Nicolae Dica face prima schimbare: Larie intra in locul lui Dennis Man

Se termina prima repriza. Viktoria Plzen - FCSB 0-1. La acest scor, echipa lui Nicolae Dica este calificata in play-off-ul Champions League.

40' Ratare incredibila pentru FCSB! Alibec trimite perfect in fata portii, insa Dennis Man nu reuseste sa reia mingea in poarta goala, din cativa metri

34' Lovitura libera periculoasa pentru FCSB, de la 25 metri, obtinuta de Ovidiu Popescu. Balasa executa in acelasi stil, insa de data aceasta mingea trece putin pe langa poarta

27' Gool FCSB! Balasa a executat o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri, iar mingea s-a dus direct in vinclul portii cehilor. Nicio sansa pentru portarul Bolek. Viktoria Plzen - FCSB 0-1

19' O noua ocazie a gazdelor. Havel suteaza din interiorul careului, dar Nita retine

18'Ocazie mare pentru cehi. Hrosovsky il lanseaza foarte bine pe Krmencik, care trece usor de Momcilovic si ramane singur cu Nita. Mingea se duce putin pe langa poarta

13' Ocazie uriasa pentru ros-albastri! Alibec trimite foarte bine in fata portii, insa Enache a fost prea departe si nu a reusit sa ajunga la balon

12' Prima ocazie a celor de la FCSB. Junior Morais isi incearca sutul de la distanta, dar mingea se duce pe langa poarta aparata de Bolek

9' Nita intervine din nou bine la o centrare din corner. FCSB nu a avut nicio ocazie pana in acest moment

5' Krmencik, cel care a deschis scorul in meciul tur de pe Arena Nationala (2-2), trece de doi adversari si suteaza de la marginea careului. Nita retine fara probleme

1' Inceput de cosmar pentru echipa lui Nicolae Dica. Dupa doar 20 de secunde de la fluierul de start, Kopic a fost foarte aproape de deschiderea scorului, dupa o eroare in defensiva ros-albastrilor. Nita a fost inspirat, a iesit bine si a reusit sa-l blocheze pe jucatorul Viktoriei Plzen

1' A inceput partida de pe "Doosan Arena". Cehii au avut lovitura de start

Echipele de start:

Viktoria Plzen: Bolek - Reznik, Hejda, Hajek, Havel - Zivulic, Hrosovsky - Petrzela, Kolar (cpt), Kopic - Krmencik. Antrenor: Pavel Vrba.

Rezerve: Hruska, Horava, M. Zeman, Bakos, Cermak, Ivanschitz, Reznicek.

FCSB: Nita - Popescu, Balasa, Momcilovic, Morais - Pintilii, Teixeira - Enache, Man, Tanase - Alibec (cpt). Antrenor: Nicolae Dica.

Rezerve: Stancioiu, Larie, Gnohere, Pleasca, Achim, Grecu, Amorim.

Arbitru: Alejandro Hernandez (Spania), ajutat de asistentii Teodoro Sobrino si Jose Naranjo. Al patrulea arbitru: Ricardo De Burgos (Spania).

In meciul tur, FCSB si Viktoria Plzen au remizat pe "Arena Nationala", scor 2-2, dupa ce vicecampioana Romaniei a fost condusa de doua ori, dar a reusit sa revina prin Budescu si Teixeira.

Viktoria Plzen a avut un start de sezon excelent in campionatul Cehiei, invingand-o pe Dukla Praga, pe teren propriu, scor 4-0, in prima etapa.

Dupa ce a castigat cu FC Voluntari (2-1) si ACS Poli Timisoara, FCSB nu a reusit sa obtina victoria si cu CS U Craiova, remizand pe Arena Nationala, scor 1-1. Oltenii au deschis scorul prin Alexandru Baluta (28), iar "ros-albastrii" au egalat dupa pauza prin francezul Eddy Harlem Gnohere. Dupa 3 etape disputate in Liga 1 , FCSB se afla pe locul 3 in clasament, la egalitate de puncte cu FC Botosani si CFR Cluj.

In sezonul trecut, FCSB a invins-o pe Sparta Praga in turul trei preliminar al Champions League (scor 3-1 la general), insa a fost eliminata in play-off de Manchester City, scor 0-6 la general (0-5 pe "Arena Nationala" si 0-1 pe "Etihad Stadium").

Ros-albastrii au evoluat apoi in grupa L a Europa League, alaturi de Villarreal, FC Zurich si Osmanlispor, insa au acumulat doar 6 puncte si au incheiat pe locul trei (dupa Osmanlispor si Villarreal).

Ultimul sezon in care FCSB a participat in grupele Champions League a fost in editia 2013-2014 a competitiei, unde le-a avut adversare pe Chelsea, Schalke si Basel.

Prezentarea echipei Viktoria Plzen:

Anul infiintarii: 1911

Stadion: Doosan Arena - 11.700 locuri

Valoarea lotului: 24, 80 milioane de euro, conform Transfermarkt

Palmares: 4 titluri de campioana, o Cupa a Cehiei, doua Supercupe ale Cehiei

Cea mai buna performanta europeana o reprezinta optimile de finala ale Europa League (2013 si 2014).

Viktoria Plzen a terminat pe locul doi in editia trecuta a campionatului din Cehia, la doua puncte in spatele campioanei Slavia Praga.

In sezonul trecut, cehii au fost eliminati in play-off-ul Champions League de Ludogorets Razgrad, apoi au evoluat in grupa E a Europa League, alaturi de Astra Giurgiu, AS Roma si Austria Viena. Giurgiuvenii s-au impus in fata Viktoriei Plzen cu 2-1 pe "Doosan Arena" si au remizat pe "Arena Nationala", scor 1-1. Plzen a terminat grupa de Europa League pe locul trei, dupa AS Roma si Astra, fiind eliminata din competitie.

Prima vizita in Romania a celor de la Viktoria Plzen a fost in sezonul 2014-2015 al Europa League, cand a intalnit-o pe Petrolul Ploiesti in turul trei preliminar. Cele doua echipe au remizat in meciul tur, scor 1-1, iar partida disputata in Cehia a fost castigata de Petrolul, scor 4-1.