Romania a plecat de la Euro 2016 dupa ce a pierdut duminica seara cu 0-1 meciul cu Albania. Romania s-a clasat astfel pe ultimul loc in grupa, cu un singur punct, in timp ce Franta si Elvetia merg mai departe de pe primele doua locuri. Rezumatul meciului arata o Romanie ultra-ofensiva in primele 15-20 de minute, urmate de o cedare a initiativei si caderea totala de la golul marcat de Sadiku (min 43) in urma unei erori majore a lui Tatarusanu.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Portarul roman a iesit complet gresit la o centrare, lasand poarta complet vulnerabila.

Repriza a doua a adus o mare ocazie a lui Florin Andone (bara) si o accidentare serioasa a lui Alibec. In rest, un joc confuz, punctat de floricelele ineficiente ale lui Sanmartean.