Real Madrid a castigat sambata seara pentru a doua oara finala Champions League in fata celor de la Atletico Madrid, dupa ce s-a impus la penalty-uri, cu scorul de 6-4, in partida disputata pe arena San Siro din Milano. La finalul celor 120 de minute, cele doua echipe se aflau la egalitate, scor 1-1. Ronaldo a executat penalty-ul decisiv, lusitanul fiind aproape absent pe parcursul meciului. Realul si-a trecut in palmares al 11-lea trofeu UCL, fiind detinatoarea record a competitiei.

Prima repriza a partidei nu s-a ridicat la nivelul unei finale de Champions League. Sergio Ramos a deschis scorul pentru Real Madrid, dupa o centrare venita de la Kross si deviata de Bale (14'). Simeone a fost inspirat la pauza si l-a introdus in teren pe Carrasco, care a marcat golul egalizator. Imediat dupa pauza, jucatorii lui Simeone au avut un penalty, ratat insa de Grizmann, care a trimis in bara portii lui Navas (46'). Desi Atletico a dominat aproape total a doua repriza, nici Realul nu a stat rau la ocaziile de a marca. Benzema, venit din extrema dreapta, a sutat periculos, dar Oblak a fost de neinvins. Carrasco a marcat golul egalizator, dupa o centrare venita de la Juanfran (79').

Dupa un final nebun, cu ocazii si de o parte si de cealalta, au urmat prelungirile, fara prea multe ocazii de a marca, jucatorii fiind deja cu gandul la loviturile de departajare. Ronaldo a marcat penalty-ul decisiv pentru al 11-lea trofeu Champions League din istoria Realului. Ceilalti marcatori ai Realului au fost Vazquez, Marcelo, Bale si Ramos. Pentru Atletico au inscris Griezmann, Gabi si Saul. Juanfran a fost cel care a ratat lovitura de pedeapsa pentru Atleti.

Desfasurarea LiveText a partidei Real Madrid - Atletico Madrid:

Ronaldo executa penalty-ul decisiv si inscrie. Real Madrid castiga finala Champions League

Real executa prima. Vasquez inscrie

120+2' Final de meci. Real-Atletico 1-1. Castigatoarea Champions League se decide la penalty-uri

120+1' Danilo centreaza in careu pentru Ronaldo, dar respinge Oblak

120' Repriza este prelungita cu 2 minute

119' Marcelo ii trimite lui Vazquez, care nu reuseste preluarea

117' Mai sunt 3 minute din aceasta repriza

115' Ultima schimbare la Atletico: iese Koke, intra Partey

113' Bale centreaza in careu pentru Ronaldo, resping insa fundasii lui Atletico

111' Pepe primeste cartonas galben, dupa un fault asupra lui Gabi

108' Schimbare la Atletico: iese Filipe Luiz, accidentat. Intra Lucas Hernandez

106' Casemiro suteaza din afara careului, dar mingea trece peste poarta lui Oblak

106' Se fluiera startul celei de-a doua reprize de prelungiri

Asa arata o adevarata finala! Un meci cu nerv, scrasnete si realizari tehnice mult peste medie. Respect Zidane&Simeone!

105' Finalul primei reprize de prelungiri. Real-Atletico 1-1

100' Ocazie pentru Real. Bale suteaza periculos de la marginea careului, insa mingea este respinsa de defensiva lui Atletico

94' Ronaldo trimite cu capul in bratele lui Oblak, dupa un corner al lui Real Madrid

92' Cartonas galben pentru Danilo, dupa un fault asupra lui Carrasco

91' Incepe prima repriza de prelungiri

90' Finalul primelor 90 de minute regulamentare. Real Madrid-Atletico Madrid 1-1. Vom avea doua reprize de prelungiri.

89' Gabi primeste cartonas galben

89' Carrasco pleaca pe contra-atac, Sergios Ramos il faulteaza si primeste cartonas galben

87' Finala de la Lisabona, pe invers. We have some good football here. Meciul arata acum, in a doua repriza, ca o finala de CL. Un meci tare!

85' Marcelo ii paseaza lui Bale, care trimite la coltul scurt. Oblak este atent si respinge in corner

79' Gool Atletico! Juanfran centreaza excelent de la marginea careului, iar Carrasco trimite mingea in plasa si relanseaza partida

77' Ronaldo suteaza periculos de la marginea careului, dar mingea ajunge in bratele lui Oblak

76' Schimbare la Real: iese Benzema, intra Lucas Vazquez

74' Carrasco centreaza in careu, mingea a ajunge la Torres. Este insa incomodat de Sergios Ramos si trimite cu capul peste poarta

71' Schimbare la Real Madrid: iese Kross, intra Isco

70' Ocazie pentru Real Madrid. Actiune de atac in extrema dreapta a madrilenilor, cu Benzema, care suteaza periculos, dar Oblak isi salveaza echipa printr-o parada exceptionala

69' Ronaldo dribleaza si patrunde in careu, dar este blocat de un fundas al lui Atletico

63' Dominatie totala a lui Atletico: baietii lui Simeone au mancat jaratic la vestiare, lipseste doar golul. La cum joaca, reduta lui Zidane nu pare sa mai reziste mult. Doar daca nu cumva geniile Ronaldo sau Bale nu vor inventa un contraatac minunat

60' Torres primeste cartonas galben, dupa un fault asupra lui Sergio Ramos

59' Saul primeste o pasa de la Carrasco, incearca o executie spectaculoasa, dar trimite pe langa poarta

53' Ocazie mare pentru Atletico Madrid. Corner pentru formatia lui Diego Simeone, mingea ajunge la Savic, care trimite putin pe langa poarta lui Navas

51' Schimbare la Real Madrid: iese Carvajal, accidentat, intra Danilo. Carvajal paraseste terenul in lacrimi

47' Griezmann trimite in transversala si rateaza sansa egalarii pentru echipa sa

47' Navas primeste cartonas galben

46' Penalty pentru Atletico. Pepe il faulteaza in careu pe Fernando Torres

46' Incepe repriza secunda. Prima schimbare la Atletico: iese Fernandez, intra Carrasco

As vrea sa fiu martor invizibil in vestiarul lui Atleti. Sunt convinsa ca Simeone face imposibilul ca sa-si remonteze elevii, o a doua finala pierduta ar fi prea mult pentru orgoliul argentinianului. Oare cum ii motiveaza pe Koke&co?

Pauza. La meciul laudat sa nu te duci cu sacul, potrivit unei vechi zicale de pe Facebook. Mult chin, putin fotbal. Mi-e dor de Barcelona, voua nu?

45' Se termina prima repriza. Real Madrid-Atletico Madrid 1-0

43' Griezmann trimite un sut de la marginea careului, dar mingea trece pe langa poarta

39' Griezmann suteaza de la distanta, insa fara emotii pentru Navas

33' Daca nu am recunoaste vedetele celor doua echipe si stadionul superb, am putea usor crede ca e derbiul local Chiajna - Voluntari. E o gluma, evident, pentru ca cele doua echipe au un bagaj tactic exceptional. Dar ritmul jocului e scazut pentru un asemenea derby european

31' Benzema primeste o pasa de la Casemiro, ajunge in marginea careului si suteaza, dar Oblak respinge

27' Cristiano Ronaldo suteaza de la marginea careului, dar mingea ajunge in bratele lui Oblak

24' Atleti are prima actiune legata dupa ce a trecut deja jumatate din prima repriza. Greu cu constructia lui "Cholo" Simeone, un antrenor care are insa merite uriase in echilibrarea competitiei din fotbalul spaniol

17' Sergio Ramos pare o adevarata "bestia nera" pentru Atletico: tot el a marcat in finala de la Lisabona un gol care le-a frant inimile suporterilor lui Atletico

14' Gool Real Madrid! Toni Cross executa o lovitura libera din afara careului, Bale deviaza mingea, care ajunge la Sergio Ramos si deschide scorul

10' Carvajal primeste cartonas galben, dupa un fault asupra lui Griezmann

5' Ocazie uriasa pentru Real Madrid! Bale executa o lovitura libera, Oblak respinge, dar mingea ajunge la Marcelo care suteaza puternic spre poarta

4' Koke suteaza slab spre poarta lui Navas

1' Incepe meciul. Lovitura de start le apartine celor de la Atletico Madrid

Cele doua echipe intra pe teren

Atmosfera de spectacol pe arena din Milano. Alicia Keys canta in deschiderea finalei Champions League.

Echipele de start:

Real Madrid: Navas - Carvajal, Ramos, Pepe, Marcelo - Kroos, Modric, Casemiro - Bale, Benzema, Ronaldo

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Savic, Godin, Filipe Luis - Gabi, Augusto Fernandez - Koke, Saul - Griezmann, Torres.