Steaua este tot mai aproape de o eliminare din cupele europene (sezonul 2015-2016), dupa ce a pierdut, pe "Arena Nationala", mansa tur cu Rosenborg, din play-off-ul Europa League. Norvegienii s-au impus cu 3-0, dupa o partida in care campioana Romaniei si-a aratat limitele: nu a stiut sa speculeze ocaziile bune pe care le-a avut si a fost naiva in aparare. Returul (de peste o saptamana) se anunta unul de palmares pentru echipa bucuresteana.

Desfasurarea Live Text a partidei Steaua vs Rosenborg:

Final de partida: Steaua - Rosenborg 0-3, nu sunt multe de spus dupa un asemenea meci si un asemenea rezultat

90+3' Jensen inscrie din lateral, cu un sut la coltul lung, dupa ce Cojocaru reusise sa respinga un sut din apropiere. Steaua este la pamant. Calificarea este aproape jucata...

88' Actiune scoala a oaspetilor, Tosca respinge din fata portii o centrare pe care scria 3-0

Steaua se zbate pe acest final de partida, insa fara rezultat

79' Lovitura de cap a lui Tade se duce peste poarta norvegienilor

76' De Lanlay l-a inlocuit pe Helland

75' Iancu a intrat in locul lui Alcenat

71' Jensen primeste cartonasul galben

70' Dupa un corner executat de pe partea stanga, mingea ajunge, printr-o padure pe picioare, la Tade, insa devierea acestuia nu poate introduce mingea in poarta - ocazie mare pentru atacantul Stelei

67' Helland primeste o pasa pe partea dreapta (pe reluari se poate observa ca a fost offside), il intoarce pe Guilherme si suteaza la coltul lung: 2-0 pentru Rosenborg

66' Konradsen i-a luat locul lui Midtsjo

64' Stanciu il gaseste perfect pe Chipciu, acesta intoarce un adversar, suteaza din pozitie ideala, insa mingea loveste bara. Cea mai mare ocazie pentru Steaua

61' Mikkelsen patrunde pe partea stanga, suteaza cu mult efect la coltul lung, de la marginea careului mare, iar Cojocaru nu mai poate inverveni. Rosenborg deschide scorul pe Arena Nationala

59', 60' Dubla ocazie pentru Steaua: Tosca si Papp trec pe langa deschiderea scorului

Steaua incearca sa puna presiune pe norvegieni, insa actiunile campioanei Romaniei sunt previzibile

48' Chipciu intoarce doi adversari, ii paseaza lui Stanciu, insa sutul acestuia (unul slab) este deviat de apararea oaspetilor

46' Hamroun (accidentat) a fost inlocuit de Stanciu

A inceput repriza a doua

Pauza pe Arena Nationala: Steaua - Rosenborg 0-0

44' Ocazie mare pentru oaspeti: pe un contraatac, mingea ajunge la Jensen, insa sutul acestuia din apropiere este blocat de Papp

Dupa cateva minute mai "agitate", jocul se calmeaza

35' Adi Popa intoarce un adversar in marginea careului mare, suteaza cu mult efect (in stilul Del Piero), dar mingea nu gaseste tinta

31' Sutul lui Muniru, in diagonala, ocoleste poarta lui Andre Hansen

29' Chipciu inventeaza o pasa pentru Tade, acesta patrunde in careul oaspetilor, insa sutul la coltul lung se duce putin pe langa bara - a fost cea mai mare ocazie de gol a campioanei Romaniei

26' Muniru trimite acrobatic de la marginea careului mare, insa Andre Hansen reuseste sa evite golul

24' De la degajarea portarului, norvegienii ating de trei ori mingea, aceasta ajunge la Mikkelsen, dar sutul acestuia se duce putin pe langa poarta lui Cojocaru

Fara sa aiba probabil asta in plan, Steaua este obligata sa se apere. Rosenborg gaseste culoarele cu lejeritate, norvegienii arata mai bine in acest prim sfert de ora

9' Gasit cu o pasa inteligenta la aproximativ 20 de metri de poarta oaspetilor, Hamroun suteaza in Tade

Rosenborg are o viteza superioara in acest debut de meci. De asemenea, oaspetii sunt mai puternici din punct de vedere fizic

7' Helland suteaza din afara careului mare, mingea se duce peste poarta Stelei

Norvegienii dezvolta frumos pe benzi, mingea ajunge rapid in careul lui Cojocaru

2' Prima ocazie de gol a meciului: o centrare in careul oaspetilor il gaseste nepregatit pe Chipciu (balonul a venit de la un adversar), iar executia acestuia cu capul nu ii pune probleme lui Andre Hansen