Atletico Madrid a castigat Cupa Spaniei pentru a zecea oara in istorie, in urma victoriei, scor 2-1 (1-1, 1-1), dupa prelungiri, in fata Real Madrid, in finala competitiei disputata pe arena Santiago Bernabeu.

Atletico MadridFoto: Agerpres/AP

Pentru Real Madrid a marcat Cristiano Ronaldo '14, iar pentru Atletico au inscris Diego Costa '35 si Miranda '99, informeaza Mediafax.

Din minutul 114, Real Madrid a evoluat cu un jucator mai putin, dupa eliminarea lui Cristiano Ronaldo. Si Gabi de la Atletico a fost eliminat in minutul 120+5.

In minutul 77, tehnicianul Realului, Jose Mourinho a fost trimis in tribune pentru proteste.

Atletico a castigat Cupa Spaniei ultima oara in 1996.

"Este cel mai slab sezon al carierei mele. Trebuie să ne mulţumim cu Supercupa Spaniei, un loc doi în campionat şi o semifinală de Liga Campionilor. Ceea ce pentru mulţi antrenori ar fi un bun sezon, pentru mine este slab", a declarat Mourinho, dupa meci.

Real Madrid: Diego Lopez - Essien, Albiol, Sergio Ramos, Coentrao (Arbeloa '90) - Xabi Alonso, Khedira, Modric (Di Maria '90) - Ozil, Cristiano Ronaldo - Benzema (Higuain '90). Antrenor: Jose Mourinho.

Atletico Madrid: Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe - Koke (Raul Garcia '113), Mario Suarez, Gabi, Arda Turan (Rodriguez '111) - Diego Costa (Adrian '105), Falcao. Antrenor: Diego Simeone.