Federatia rusa de fotbal a acordat victoria cu 3-0 la masa verde echipei antrenorului roman Dan Petrescu, Dinamo Moscova, in meciul de pe teren propriu cu formatia Zenit Sankt Petersburg, intrerupt sambata in finalul primei reprize, dupa ce portarul gazdelor a fost ranit de petardele aruncate de fanii formatiei vizitatoare, transmite Agerpres.

De asemenea, federatia a decis sa aplice cate o amenda de 500.000 ruble (16.000 dolari) celor doua formatii, in urma incidentelor care au avut loc pe stadionul Himki din Moscova. In plus, campioana Zenit va fi obligata sa dispute cu portile inchise urmatoarele doua meciuri de pe teren propriu, in timp ce Dinamo Moscova va juca fara suporteri urmatorul sau meci de acasa.

Dinamo Moscova conducea cu scorul de 1-0 in meciul cu Zenit, prin golul marcat de Vladimir Granat (min.27), in momentul in care portarul sau, Anton Sunin, a fost lovit de o petarda lansata din sezonul suporterilor veniti de la Sankt Petersburg. Internationalul rus a suferit arsuri are corneei la ambii ochi, pierzandu-si totodata auzul la urechea dreapta. Arbitrul a decis imediat sa puna capat jocului, trimitand cele doua echipe la vestiare, in minutul 36.

Cele doua echipe au dreptul sa faca apel impotriva deciziei Federatiei ruse de fotbal.