TENIS
VIDEO Serena Williams, în semifinale la Auckland Serena Williams (10 WTA) a avut nevoie de o or�� ��i 29 de minute pentru a trece de Laura Siegemund (73 WTA), rezultat în urma c��ruia a ob��inut calificarea în semifinalele turneului de la Auckland.
VIDEO ���ATP Cup: Serbia s-a calificat în semifinale - Dusan Lajovic ��i Novak Djokovic, prea puternici pentru canadieni Serbia s-a calificat în semifinala ATP Cup f��r�� s�� mai a��tepte rezultatul meciului de dublu, Dusan Lajovic ��i Novak Djokovic aducând punctele necesare pentru a trece de Canada.
VIDEO WTA Brisbane: Naomi Osaka, victorie dificil�� cu Sofia Kenin (Rezultatele zilei) Naomi Osaka (4 WTA), cap de serie num��rul 3, a fost pus�� la grea încercare de americanca Sofia Kenin (14 WTA), nipona având nevoie de dou�� ore ��i 23 de minute pentru a-��i asigura calificarea în sferturile turneului de la Brisbane. Fostul lider mondial s-a impus cu 6-7(3), 6-3, 6-1.
VIDEO ATP Cup: Rusia, în semifinale - Daniil Medvedev, punctul decisiv contra lui Diego Schwartzman Rusia este a doua echip�� care a ob��inut calificarea în semifinalele ATP Cup, dup�� ce Daniil Medvedev l-a învins, dup�� un meci spectaculos, pe Diego Schwartzman (6-4, 4-6, 6-3). Scorul a devenit 2-0 în favoarea ru��ilor, iar partida de dublu va fi doar una de palmares.
VIDEO WTA Shenzhen: Elise Mertens, eliminat�� de Elena Rybakina / Programul semifinalelor Cap de serie num��rul 3, Elise Mertens (17 WTA) a p��r��sit turneul de Shenzhen în faza sferturilor, fiind învins�� de Elena Rybakina (36 WTA), favorit�� 7, scor 6-4, 4-6, 6-2. În semifinale s-au mai calificat Garbine Muguruza, Ekaterina Alexandrova ��i Kristyna Pliskova.
VIDEO ATP Cup: Australia, în semifinale dup�� o victorie dramatic�� cu Marea Britanie (18-16 în decisivul de la dublu) Australia este prima semifinalist�� de la ATP Cup, calificarea ob��inut�� în fa��a Marii Britanii fiind una dramatic��. În decisivul meciului de dublu, Nick Kyrgios ��i Alex De Minaur s-au impus cu 18-16 în fa��a perechii Jamie Murray/ Joe Salisbury.
VIDEO Serena Williams, în sferturi dup�� un meci de mare lupt�� cu Christina McHale Serena Williams (10 WTA) a f��cut pasul spre sferturile turneului WTA de la Auckland dup�� ce a câ��tigat meciul jucat împotriva compatrioatei Christina McHale (86 WTA). A fost nevoie de o partid�� de dou�� ore ��i dou�� minute pentru ca Serena s�� se impun��, scor 3-6, 6-2, 6-3.
Debut cu o înfrângere pentru liderul mondial - Ashleigh Barty, învins�� de locul 53 WTA Noul sezon nu a debutat a��a cum ��i-ar fi dorit pentru liderul ierarhiei WTA, Ashleigh Barty fiind învins��, scor 6-4, 7-6(4), de Jennifer Brady în optimile turneului WTA de la Brisbane.
���ATP Doha: Jo-Wilfried Tsonga ��i Milos Raonic, elimina��i în optimi (Rezultatele zilei) Jo-Wilfried Tsonga (30 ATP, favorit 3) ��i Milos Raonic (32 ATP, cap de serie nr. 4) au fost elimina��i, miercuri, în optimile turneului de la Doha. Andrey Rublev (23 ATP, al doilea favorit) s-a impus în fa��a lui Mikhail Kukushkin, dup�� o or�� ��i 10 minute de joc, ��i s-a calificat în sferturi.
VIDEO Pablo Cuevas, lipsa efortului, avertismentul sup��r��tor ��i reac��ia la adresa arbitrului: "E��ti nebun? Ce ai?" Uruguayanul Pablo Cuevas (45 ATP) a avut o reac��ie dur�� la adresa unui arbitru de scaun, în partida cu Nikoloz Basilashvili (Georgia, 26 ATP), de la ATP Cup. Sportivul a primit un avertisment în primul set al partidei pentru c�� oficialul a considerat c�� acesta nu depunea suficient efort (a trimis de câteva ori mingea departe de teren).
De ce crede Maria Sharapova c�� femeile sunt discriminate în tenisul mondial A p��r��sit rapid turneul de la Brisbane, acolo unde a fost învins�� în runda inaugural�� de c��tre Jennifer Brady, dar înfrângerea nu a l��sat-o f��r�� cuvinte. Maria Sharapova i-a criticat pe organizatorii competi��iei australiene, despre care a spus c�� sus��in ceea ce se întâmpl�� oricum în tenisul mondial: discriminarea femeilor.
ATP Cup: Spania, Argentina, Belgia ��i Canada, ultimele echipe calificate în sferturi (Programul duelurilor) Spania s-a calificat în sferturile ATP Cup cu victorii pe linie (6 la simplu ��i 3 la dublu), dup�� ce a învins-o ��i pe Japonia cu 3-0. Argentina s-a impus cu 3-0 în fa��a Croa��iei ��i a încheiat pe primul loc în Grupa E. Cele mai bune dou�� echipe clasate pe locul al doilea care merg în sferturi sunt Belgia (Grupa C) ��i Canada (Grupa F).
���VIDEO Cum l-a chinuit locul 74 ATP pe Rafael Nadal fix cu armele ibericului Rafael Nadal a avut parte de un meci foarte dificil împotriva lui Yoshihito Nishioka, la ATP Cup. Aflat într-o form�� bun�� la începutul anului, ibericul a fost contracarat de nipon tocmai cu armele care l-au f��cut celebru pe Rafa: passing-uri, un forehand aspru (de stângaci) ��i o defensiv�� ermetic��.
WTA Shenzhen: Monica Niculescu ��i Misaki Doi le-au eliminat pe Elise Mertens ��i Aryna Sabalenka, principalele favorite Perechea Monica Niculescu / Misaki Doi (România / Japonia) a ob��inut o victorie uria���� în sferturile probei de dublu de la Shenzhen. Cele dou�� le-au eliminat din competi��ie pe principalele favorite ��i ultimele campioane de la US Open, Elise Mertens ��i Aryna Sabalenka.
Tsitsipas, dup�� ce ��i-a lovit involuntar tat��l cu racheta: "Lucrurile au sc��pat de sub control" Tenismanul grec Stefanos Tsitsipas a explicat c�� nu a vrut s��-l r��neasc�� pe tat��l ��i antrenorul s��u Apostolos Tsitsipas, pe care l-a lovit involuntar cu racheta, într-un acces de furie, la jum��tatea meciului pierdut în fa��a australianului Nick Kyrgios, mar��i în cadrul competi��iei ATP Cup din Australia.
Incendiile din Australia: Federer, Nadal ��i Serena Williams vor juca meciuri demonstrative pentru ajutorarea victimelor Mai mul��i juc��tori ��i juc��toare de tenis, între care Roger Federer, Rafael Nadal ��i Serena Williams, vor participa, la 15 ianuarie, la meciuri demonstrative pentru ajutorarea victimelor incendiilor de vegeta��ie din Australia, informeaz�� lequipe.fr.
VIDEO WTA Auckland: Amanda Anisimova, în sferturi; Petra Martic ��i Caroline Garcia, eliminate (Rezultatele zilei) Amanda Anisimova (25 WTA), favorita num��rul trei, a trecut f��r�� emo��ii de rusoaica Daria Kasatkina (70 WTA), ob��inând calificarea în sferturile turneului International de la Auckland. Petra Martic (cap de serie 2) a p��r��sit competi��ia, fiind învins�� de Alize Cornet. Nici Caroline Garcia (8) nu a reu��it s�� treac�� de optimi, parcursul s��u fiind oprit de Eugenie Bouchard.
VIDEO WTA Shenzhen: Garbine Muguruza, calificat�� în sferturi (Programul meciurilor) Cap de serie num��rul 6, Garbine Muguruza (35 WTA) s-a calificat în sferturile turneului International de la Shenzhen, dup�� o victorie în dou�� seturi cu americanca Shelby Rogers (174 WTA), scor 6-1, 7-6(2).
VIDEO WTA Auckland: Serena Williams ��i Caroline Wozniacki, în semifinalele probei de dublu Serena Williams ��i Caroline Wozniacki s-au calificat lejer în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului International de la Auckland.
Australian Open: Maria Sharapova a primit un wild card din partea organizatorilor Juc��toarea rus�� de tenis Maria Sharapova, aflat�� în prezent pe locul 147 WTA, a primit un wild card pentru tabloul principal al Australian Open, au anun��at organizatorii primului Grand Slam al anului, informeaz�� Reuters.