TENIS
Visul american - Poveste de viață cu portocale, mingi de tenis vândute și o pereche de încălțări pe an Tenisul mondial nu-i va reține numele, rezultatele sale fiind unele modeste. Are însă o poveste de viață desprinsă parcă din filmele de la Hollywood, cu multe sacrificii și cu împlinirea visului american. A plecat de la o pereche de încălțări pe an în Lesotho (primită de obicei de Crăciun) și a ajuns prin propriile forțe la a preda tenisul la o Academie din Tampa.
​WTA Bogota: Mihaela Buzărnescu, în sferturile probei de dublu / Irina Bara a fost eliminată Mihaela Buzărnescu şi germana Anna-Lena Friedsam s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Bogota.
Anunțul făcut de Bianca Andreescu după finala de la Miami După abandonul din finala de la Miami contra lui Ashleigh Barty, Bianca Andreescu a anunțat că nu va putea face parte din echipa Canadei pentru următorul meci de Fed Cup. Canadiencele înfruntă Serbia pe 16 și 17 aprilie, în deplasare.
ATP: Salt impresionant pentru Hubert Hurkacz / Roger Federer, în coborâre Polonezul Hubert Hurkacz, care a cucerit titlul la Miami, a reuşit un salt de 21 de locuri şi se află pe 16, cea mai bună clasare a carierei, potrivit ierarhiei actualizate ATP. În același timp, Federer continuă să coboare, fiind depășit de germanul Alexander Zverev.
FOTO Gluma zilei în tenis Hubert Hurkacz a câștigat Masters-ul de la Miami după o finală cu Jannik Sinner. Polonezul în vârstă de 24 de ani a cucerit un titlu important pe care Rafael Nadal nu și l-a putut trece în CV, deși a disputat cinci finale în Florida.
Schimbări importante în TOP 10 WTA - Distanță tot mai mare între Ashleigh Barty și Simona Halep Ashleigh Barty și-a consolidat poziția de lideră mondială după ce a câștigat turneul de la Miami. Simona Halep se menține pe locul 3, dar distanța față de prima poziție este una tot mai mare. Cel mai important salt din TOP 10 l-a avut Bianca Andreescu.
Turneu de vis pentru Hubert Hurkacz - Polonezul este noul campion de la Miami (7-6, 6-4 vs Jannik Sinner) Hubert Hurkacz (37 ATP și favorit 26) a câștigat al treilea titlu din carieră, după ce s-a impus la Miami. Polonezul l-a învins în finală chiar pe partenerul său în proba de dublu de la turneul din Dubai, Jannik Sinner (Italia, 31 ATP și cap de serie nr. 21).
WTA Charleston: Gabriela Talabă a ajuns pe tabloul principal Gabriela Talabă (25 de ani, 219 WTA şi cap de serie numărul 13) s-a calificat pentru prima dată în carieră pe tabloul principal al unui turneu WTA, la Charleston (SUA-WTA 500), competiţie cu premii totale de 565.500 de dolari.
DigiSport: Ion Țiriac laudă țara criticată la nivel global pentru „șantierele morții”, unde dispar 12 muncitori în fiecare săptămână Președintele Federației Române de Tenis, Ion Țiriac (81 de ani), și-a exprimat admirația pentru ceea ce au făcut la nivel de infrastructură în sport doi qatarezi cu foarte mulți bani.
Andreea Prisăcariu, câștigătoare a turneului ITF 15K de la Antalya Andreea Prisăcariu a reușit să câștige turneul ITF 15K de la Antalya, jucătoarea de tenis din România trecând în finală de Ane Mintegi Del Olmo, din Spania.
Roxana Mărăcineanu face anunțul care ar putea da peste cap sezonul de tenis Roxana Mărăcineanu, Ministrul delegat al Sporturilor din Franţa, a declarat că turneul de la Roland Garros s-ar putea amâna din cauza pandemiei de Covid-19. Ar fi pentru al doilea an consecutiv când competiția de la Paris și-ar schimba data de disputare.
Victoria începutului de an în tenisul feminin În această perioadă au loc calificările pentru tabloul principal al turneului WTA de la Charleston. Competiția americană are loc pe zgură, face parte din categoria "500" și oferă premii în valoare de $565.530.
FOTO Elina Svitolina a spus "Da" - Va fi doamna Monfils La o zi după anunțul împăcării, Gael Monfils a cerut-o în căsătorie pe Elina Svitolina. La jumătatea lunii februarie, cei doi anunțau că o iau pe drumuri diferite.
Cine a sfătuit-o pe Bianca Andreescu să abandoneze în finala de la Miami Bianca Andreescu a fost nevoită să abandoneze în finala Turneului de la Miami, la 6-3 și 4-0 pentru Ashleigh Barty. O problemă la gleznă i-a dat bătăi de cap, iar până la urmă decizia de a renunța a fost cea corectă, după cum a precizat sportiva la finalul confruntării.
VIDEO Ghinioanele continuă - Bianca Andreescu, în lacrimi după o nouă accidentare Nu a putut duce până la capăt pe teren finala turneului de la Miami, o nouă accidentare dându-i bătăi de cap. Bianca Andreescu a fost nevoită să abandoneze, iar ieșirea de pe teren a fost făcută cu ochii în lacrimi.
WTA: Ashleigh Barty, campioană la Miami pentru a doua oară consecutiv - Bianca Andreescu, abandon la 6-3, 4-0 Ashleigh Barty și-a apărat titlul de campioană la Miami, după ce a dominat finala disputată împotriva Biancăi Andreescu. Condusă cu 6-3, 4-0, jucătoarea care reprezintă Canada nu a mai putut continua partida (a acuzat dureri la gleznă) și a abandonat.
WTA Charleston: Gabriela Talabă, în turul doi al calificărilor Gabriela Talabă, locul 219 WTA, cap de serie numărul 13, a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-1, pe mexicanca Fernanda Contreras Gomez, poziția 480 în ierarhia mondială, în prima manșă a calificărilor turneului de la Charleston.
Simona Halep și celelalte favorite, avertizate înainte de startul sezonului de zgură - Trebuie luată în seamă Patrick Mouratoglou iese în evidență cu o declarație înainte de startul sezonului de zgură de pe Bătrânul Continent. Antrenorul Serenei Williams le avertizează pe Simona Halep și pe celelalte favorite de pe <terre battue> în legătură cu o amenințare pentru Roland Garros-ul din acest an: "poate fi foarte periculoasă".
Darren Cahill a motivat de ce nu s-a vaccinat împotriva Covid-19 Darren Cahill a fost alături de Simona Halep la turneul de la Miami, iar pe Twitter a explicat de ce nu a reușit încă să se vaccineze. Antrenorul australian a precizat de asemenea și care este serul pentru care ar putea opta.
Favoriții, eliminați - Finală surprinzătoare pe tabloul masculin de la Miami După ce Jannik Sinner s-a calificat în finala turneului de la Miami (5-7, 6-4, 6-4), fostul său partener de la dublu, Hubert Hurkacz, a ajuns și el într-o finală mai mult decât neașteptată. Polonezul a reușit să-l învingă pe Andrey Rublev, scor 6-3, 6-4.