TENIS
Roger Federer: Meciurile cu Nadal sunt intotdeauna speciale. Ma simt bine si cred ca mai am multe de oferit tenisului ​A pierdut finala de la Roland Garros, dar jocul aratat pe zgura pariziana a fost de un inalt nivel. Roger Federer se simte bine din punct de vedere fizic si psihic, iar urmatorul obiectiv este sa castige la Wimbledon. "Partidele cu Nadal sunt intotdeauna speciale, cred ca publicul a avut ce sa vada. Cred ca mai am multe de oferit tenisului", a precizat elvetianul. "Este o onoare pentru mine sa egalez recordul lui Bjorn Borg, Roger Federer este un jucator extraordinar", a replicat Nadal.
Roland Garros Rafael Nadal - Roger Federer 7-5, 7-6(3), 5-7, 6-1/ Greu de ucis 6 Rafael Nadal a facut istorie pe zgura de la Roland Garros castigand, duminica, in fata eternului rival Roger Federer, al saselea sau titlu la Open-ul Francez, egaland astfel recordul de trofee castigate la turneul parizian al legendarului Bjorn Borg. Spaniolul s-a impus in patru seturi in fata lui Federer, scor 7-5, 7-6(3), 5-7, 6-1, consolindandu-si astfel pozitia de lider in clasamentul mondial.
Roland Garros Na Li - Francesca Schiavone 6-4, 7-6(0)/ Li, prima asiatica ce castiga un titlu Grand Slam Na Li (China) a scris istorie la Roland Garros, dupa ce a invins-o in finala Open-ului Francez pe campioana en-titre, italianca Francesca Schiavone, devenind prima jucatoare din Asia care reuseste sa cucereasca un turneu de Grand Slam. A sasea favorita a competitiei, Li s-a impus in minim de seturi, scor 6-4, 7-6(0).
​VIDEO ​Final de domnie pentru Djokovic/ Nadal-Federer, finala de la Roland Garros Roger Federer a pus capat sirului senzational de 43 victorii consecutive (41 in acest sezon) ale sarbului Novak Djokovic, in semifinalele de la Roland Garros. Dupa trei ore si 39 de minute de spectacol de cea mai inalta clasa, elvetianul s-a impus in patru seturi, scor 7-6(5), 6-3, 3-6, 7-6(5), impiedicandu-l pe Nole sa egaleze recordul lui Ivan Lendl de 42 victorii consecutive intr-un start de sezon. In runda finala, iubitorii tenisului vor avea parte de un duel clasic pe zgura pariziana: Roger Federer contra lui Rafael Nadal.
Nadal vs Murray 6-4,7-5, 6-4/ Letal de ziua sa Rafael Nadal s-a calificat in ultimul act de la Roland Garros dupa ce l-a invins in trei seturi, scor 6-4, 7-5, 6-4, pe Andy Murray, favorit numarul 4. Spaniolul si-a facut cadou de ziua sa (vineri a implinit 25 de ani) inca o finala pe zgura pariziana.
Roland Garros: Na Li -  Schiavone, finala din turneul feminin Favorita numarul sase, Na Li s-a calificat in finala de la Roland Garros, dupa ce invins-o pe Maria Sharapova, scor 6-4, 7-5. Li este prima reprezentanta a Chinei care atinge aceasta faza a turneului de simplu feminin desfasurat pe zgura pariziana. In ultimul act, Li o va intalni pe Francesca Schiavone (a castigat in fata lui Marion Bartoli, scor 6-3, 6-3).
Nadal vs Soderling 6-4, 6-1, 7-6(3)/ Fara probleme in semifinale Dupa un turneu in care a fost destul de ezitant, Rafael Nadal si-a gasit ritmul impotriva lui Robin Soderling, ibericul calificandu-se in semifinalele de la Roland Garros dupa 6-4, 6-1 si 7-6(3) impotriva nordicului. Robin ramane insa cu satisfactia de a fi singurul jucator care l-a depasit (pana in acest moment) pe Nadal pe zgura pariziana. In penultimul act al turneului, Rafa il va intalni pe Andy Murray.
Sharapova - Li, a doua semifinala de la Roland Garros Na Li a devenit, miercuri, prima jucatoare din China care atinge faza semifinalelor de la Roland Garros, dupa ce a invins-o in minim de seturi pe bielorusa Victoria Azarenka, scor 7-5, 6-2. Favorita numarul sase, Li se va lupta pentru un bilet in finala cu rusoaica Maria Sharapova, cea care a eliminat-o in sferturi pe Andrea Petkovic (Germania), scor 6-0, 6-3. In cealalta semifinala se vor intalni frantuzoaica Marion Bartoli si campioana en-titre, Francesca Schiavone (Italia).
​Roland Garros: Horia Tecau a ratat prezenta in semifinale Dublul Horia Tecau/ Robert Lindstedt (Suedia) a fost eliminat in "sferturile" de finala de la Roland Garros, cei doi fiind invinsi de catre perechea Max Mirnai/ Daniel Nestor (Belarus/Canada, cap de serie numarul 2), scor 6-4, 6-2.
Roland Garros Federer, in semifinale: urmeaza intalnirea cu Djokovici Elvetianul Roger Federer l-a eliminat pe francezul Gael Monfils (6-4, 6-3, 7-6) si va juca cu Novak Djokovici, in semifinale la Internationalele Frantei. Miercuri vom cunoaste si distributia celeilalte semifinale, dupa "sferturile" Nadal vs Soderling si Chela vs Murray.
Roland Garros Andy Murray, in sferturile de finala Andy Murray (24 ani) a revenit senzational de la 2-5 in setul decisiv in fata sarbului Viktor Troicki si s-a calificat in sferturile de finala de la Roland Garros, egalandu-si astfel cea mai buna performata de la Open-ul Francez. Dupa un meci intins pe doua zile, britanicul, cap de serie numarul patru, s-a impus cu 4-6, 4-6, 6-3, 6-2, 7-5.
Rafael Nadal: Nu joc suficient de bine pentru a castiga Roland Garros-ul S-a calificat in sferturile de finala dupa un succes in trei seturi in fata lui Ivan Ljubicic, dar nu este multumit de evolutia de pana acum de pe zgura pariziana. "Nu joc suficient de bine pentru a castiga Roland Garros-ul. Trebuie sa fiu realist, voi vedea daca pot sa imbunatatesc ceva pana la urmatorul meci'', a precizat Rafael Nadal in legatura cu participarea la RG.
Nadal vs Ljubicic 7-5, 6-3, 6-3/ In sferturi fara stralucire Rafael Nadal s-a calificat in "sferturile" de la Roland Garros dupa o partida in care nu a impresionat in fata lui Ivan Ljubicic - ibericul a parut in unele momente fara vlaga si a comis mult prea multe erori nefortate pentru nivelul sau. A fost 7-5, 6-3, 6-3 pentru liderul mondial, iar pentru accesul in semifinale Rafa va lupta cu invingatorul meciului dintre Gilles Simon vs Robin Soderling. Intra in material pentru rezultatele zilei.
Roland Garros: Novak Djokovic, in semifinale fara sa evolueze Dupa ce Fabio Fognini a anuntat ca nu poate juca din cauza unor probleme medicale, Novak Djokovic (favorit numarul doi) este calificat in semifinalele de la Roland Garros fara sa evolueze in sferturile competitiei pariziene. In aceste conditii, sarbul poate pregati in liniste confruntarea din penultimul act al turneului (un posibil duel cu Roger Federer, David Ferrer sau Gael Monfils).
​Roland Garros: Roger Federer, in sferturi dupa victoria cu Wawrinka Roger Federer s-a calificat in sferturile de finala de la Roland Garros, fostul lider mondial trecand in trei seturi, scor 6-3, 6-2, 7-5, de compatriotul Stanislas Wawrinka. Demn de mentionat este faptul ca Roger nu a pierdut, pana in acest moment, niciun set in competitia pariziana. Novak Djokovic si-a trecut in cont victoria consecutiva cu numarul 43, sarbul dispunand de Richard Gasquet (6-4, 6-4, 6-2).
Roland Garros: Novak Djokovic, in turul patru dupa o victorie cu Del Potro Novak Djokovic s-a calificat in turul patru de la Roland Garros dupa ce l-a invins pe Juan Martin Del Potro, scor 6-3, 3-6, 6-3, 6-2. Victorii au obtinut si favoritii Rafael Nadal (cu Antonio Ceic) si Andy Murray (cu Michael Berrer).
Na Li vs Sorana Carstea 6-2, 6-2/ Fara drept de apel Sorana Carstea a fost eliminata de la Roland Garros dupa ce a pierdut, scor 6-2, 6-2, partida cu Na Li din turul trei al competitiei pariziene. Chinezoaica a fost mult prea puternica pentru Sorana, numarul sapte mondial dominand meciul de la un capat la altul. Odata cu infrangerea Soranei, Romania a ramas fara reprezentante in turneul de simplu feminin.
Roland Garros Caroline Wozniacki, eliminare surpriza in turul al treilea Liderul mondial Caroline Wozniacki mai are de asteptat pana cand va castiga primul sau turneu de Grand Slam, jucatoarea daneza fiind invinsa, vineri, in turul al treilea de la Roland Garros. Principala favorita a Open-ului Francez si-a pierdut serviciul de cinci ori si a cedat in fata jucatoarei Daniela Hantuchova, cap de serie numarul 28, cu scorul de 1-6, 3-6.
Roland Garros Roger Federer, calificare lejera in optimi/ Horia Tecau, in optimi la dublu Roger Federer nu a pierdut prea mult timp in turul al treilea de la Roland Garros, si l-a invins intr-o ora si jumatate pe sarbul Janko Tipsarevic, scor 6-1 6-4 6-3, obtinand astfel calificarea in optimile de finala. Favorit numarul trei, elvetianul nu a cedat niciun set pana acum in actuala editie a Open-ului Francez. Jucatorul roman Horia Tecau a obtinut, vineri, calificarea in optimile de finala de la dublu la turneul parizian, alaturi de suedezul Robert Lindstedt.
​Roland Garros Programul zilei de vineri Neinvins inca in acest sezon, sarbul Novak Djokovic isi disputa, vineri, biletul pentru optimile de finala ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros, in fata castigatorului din 2009 de la US Open, argentinianul Juan Martin Del Potro. In alte meciuri din a sasea zi a competitiei vor juca Roger Federer si Caroline Wozniacki. Romania va avea trei reprezentanti pe teren, in competitiile de dublu.