TENIS
Rafael Nadal, după victoria de la Roland Garros: "Am trăit aici majoritatea momentelor importante din carieră" Spaniolul Rafael Nadal a declarat, duminică seară, după ce a câştigat turneul de la Roland Garros, că pentru el succesul la această competiţie “înseamnă totul”, informează atptour.com.
FOTO Ce a postat Roger Federer imediat după ce Rafael Nadal l-a egalat la numărul de titluri de Grand Slam La scurt timp după ce Rafael Nadal s-a impus pentru a 13-a oară la Roland Garros, Roger Federer a postat pe rețelele sociale un mesaj, marele campion elvețian transmitându-i un mesaj marelui său rival, dar și prieten.
Iga Swiatek, după ce a câștigat Roland Garros-ul: "Cea mai mare provocare a mea, a fi constantă" Iga Swiatek, prima jucătoare poloneză, atât la feminin cât şi la masculin, care a câştigat un turneu de Grand Slam, sâmbătă la Roland Garros, consideră că "cea mai mare provocare" a sa "va fi aceea de a fi constantă", relatează AFP.
VIDEO Rafael Nadal, campion pentru a 13-a oară la Roland Garros (6-0, 6-2, 7-5 vs Novak Djokovic) / De neoprit pe zgura pariziană Rafael Nadal a demonstrat din nou că este "regele zgurii", după ce l-a învins categoric, scor 6-0, 6-2, 7-5, pe rivalul său Novak Djokovic, după două ore și 42 de minute de joc. Rafa și-a trecut în palmares al 13-lea titlu la Roland Garros (un record absolut) și al 20-lea de Grand Slam, peformanță cu care l-a egalat pe Roger Federer.
DigiSport: Secretul polonezei Iga Swiatek. Ce melodie a ascultat campioana de la Roland Garros înainte de finală Iga Swiatek (19 ani, 54 WTA) a câştigat sâmbătă finala probei feminine de simplu a turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o în două seturi, 6-4, 6-1, pe americanca Sofia Kenin (6 WTA), a patra favorită a competiţiei, după o oră şi 24 de minute, și va urca de luni în Top 20 WTA.
​Roland Garros: Timea Babos și Kristina Mladenovic au câștigat proba de dublu pentru a doua oară consecutiv Perechea Timea Babos/Kristina Mladenovic (Ungaria/Franţa), cap de serie numărul 2, a câștigat, duminică, proba de dublu din cadrul turneului de la Roland Garros. Cele două au câștigat trofeul și anul trecut.
Carlos Moya, antrenorul lui Rafael Nadal: "Avem un plan pentru a-l învinge pe Novak Djokovic" "Avem un plan pentru a-l învinge pe Novak Djokovic", a afirmat antrenorul lui Rafael Nadal, Carlos Moya, sâmbătă, în ajunul celei de-a 13-a finale a jucătorului la turneul de la Roland Garros.
​Roland Garros: Germanii Kevin Krawietz şi Andreas Mies și-au apărat titlul din proba de dublu Germanii Kevin Krawietz şi Andreas Mies au câştigat, sâmbătă, proba de dublu masculin din cadrul turneului de la Roland Garros. Cei doi au câștigat astfel al doilea titlu de Grand Slam din carieră, după ce s-au impus la Paris și în 2019.
Iga Swiatek: "Este o nebunie. Mă uitam în fiecare an la Rafa ridicând trofeul" ​Poloneza Iga Swiatek a declarat, sâmbătă, după ce a câştigat turneul de la Roland Garros, că pentru ea este un sentiment copleşitor.
Iga Swiatek, campioană la Roland Garros - La doar 19 ani, poloneza a câștigat primul titlu de Grand Slam fără să piardă vreun set Iga Swiatek a scris istorie la Paris, după ce a câștigat Roland Garros-ul fără să piardă vreun set. Poloneza în vârstă de doar 19 ani a învins-o pe Sofia Kenin (6 WTA, campioană la Australian Open în acest an), scor 6-4, 6-1 (americanca a cerut un timeout medical în setul secund, la scorul de 2-1, moment din care nu a mai contat pe teren). Pentru Swiatek, acesta este primul titlu de Grand Slam din carieră.
​VIDEO Novak Djokovic rezistă în fața revenirii lui Stefanos Tsitsipas / Urmează finala de vis cu Rafael Nadal Finala turneului masculin de tenis de la Roland Garros se va disputa, duminică, între spaniolul Rafael Nadal, campionul en titre, şi sârbul Novak Djokovic, care l-a învins, vineri seara, pe grecul Stefanos Tsitsipas, în a doua semifinală, cu 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1, după trei ore şi 54 de minute.
​Roland Garros: Novak Djokovic, în finală după un meci de cinci seturi cu Stefanos Tsitsipas Novak Djokovic s-a calificat în a cincea sa finală de la Roland Garros, după ce l-a învins în penultimul act pe grecul Stefanos Tsitsipas, scor 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1. Pentru titlu, liderul mondial se va duela cu rivalul său Rafael Nadal.
Roland Garros: Rafael Nadal, în cea de-a 13-a finală pe zgura pariziană Rafael Nadal și-a făcut din plin temele înainte de semifinala cu luptătorul Diego Schwartzman, ibericul evitând o desfășurare a evenimentelor precum cea din turneul de la Roma (argentinianul s-a impus atunci în două seturi). Rafa a jucat perfect din punct de vedere tactic, iar victoria în trei seturi (6-3, 6-3, 7-6(0)) îl duce pe spaniol pentru a 13-a oară (!) în finala de la Roland Garros.
Roland Garros: Timea Babos și Kristina Mladenovic, campioanele en-titre, în finală la Paris Perechea Timea Babos/Kristina Mladenovic (Ungaria/Franţa), cap de serie numărul 2, s-a calificat, vineri, în finala probei de dublu din cadrul turneului de la Roland Garros, trofeu pe care l-a câştigat anul trecut.
Sofia Kenin surprinde înainte de finala de la Roland Garros: "Nu mi-a plăcut absolut deloc zgura" A ajuns în finala de la Roland Garros, iar pe drum a eliminat și două sportive din România: Ana Bogdan și Irina Bara. Sofia Kenin a avut un an 2020 de care își va aduce aminte cu siguranță: a câștigat titlul la Australian Open și va disputa ultimul act la Paris.
Roland Garros: Sofia Kenin, în finală - Victorie în două seturi cu Petra Kvitova Sofia Kenin s-a calificat în cea de-a doua finală de Grand Slam din carieră, campioana en-titre de la Australian Open trecând de Petra Kvitova în semifinalele de la Roland Garros (6-4, 7-5).
Iga Swiatek, în finala de la Roland Garros - Victorie clară cu Nadia Podoroska Iga Swiatek, 19 ani, locul 54 WTA, a reușit să se califice în finala de la Roland Garros, poloneza trecând în două seturi, scor 6-2, 6-1, de surprinzătoarea Nadia Podoroska (Argentina, 131 WTA). Reamintim că în optimi Swiatek a trecut de Simona Halep, principala favorită la câștigarea Grand Slam-ului parizian.
Novak Djokovic, acuzat de practici incorecte după calificarea în semifinalele de la Roland Garros Pablo Carreno Busta a părăsit Roland Garros-ul în sferturi, acesta fiind învins în patru seturi de Novak Djokovic. Ibericul l-a criticat pe liderul mondial la finalul partidei, la conferința de presă, Nole fiind acuzat că are o anumită strategie atunci când este condus pe tabelă.
Digisport: Moment inedit la Roland Garros. Danielle Collins i-a cerut iubitului să se mute din tribună în timpul meciului! Ce a urmat Danielle Collins (57 WTA) a fost eliminată de Sofia Kenin (6 WTA), 4-6, 6-4, 6-0, în sferturile Roland Garros, meci ce a oferit un moment inedit.
​Roland Garros: Novak Djokovic completează careul de ași / Sârbul l-a învins pe Pablo Carreno-Busta, după ce a pierdut primul set Novak Djokovic, principalul favorit al competiției de la Roland Garros, s-a calificat în semifinale, după ce l-a învins pe ibericul Pablo Carreno Busta (cap de serie nr. 17), scor 4-6, 6-2, 6-3, 6-4.