TENIS
VIDEO Controversatul Benoit Paire, lovitura zilei la turneul de la Gstaad Controversatul Benoit Paire (49 ATP) a reușit lovitura zilei de luni la turneul de categorie ATP 250 de la Gstaad.
WTA Gdynia: Irina Bara s-a calificat în turul doi al turneului din Polonia Irina Bara, locul 116 mondial, s-a calificat, luni, în turul doi la turneul WTA 250 de la Gdynia (Polonia).
Cristina Dinu, campioană la turneul ITF de la Tarvisio (Italia) Tenismena din România Cristina Dinu a câștigat turneul ITF de la Tarvisio (Italia), învingând-o în finală pe Gabriela Ce, principala favorită a competiției.
ATP: Kevin Anderson, campion la Newport după victoria contra lui Jenson Brooksby Kevin Anderson (74 ATP) l-a învins duminică pe Jenson Brooksby (126 ATP) în finala turneului ATP 250 de la Newport (SUA).
Clasament WTA: Simona Halep, la un pas de a ieși din TOP 10 - Nicio altă modificare Absentă din luna mai de pe teren, Simona Halep a mai căzut un loc în clasamentul WTA, fiind depășită de Garbine Muguruza. În afară de această modificare, TOP 10 rămâne neschimbat. ​
Simona Halep nu va participa la un turneu important pe care l-a câștigat de două ori După ce a ratat cele mai importante obiective ale sezonului (Roland Garros, Wimbledon, Jocurile Olimpice) din cauza acidentării suferite la Roma, Simona Halep (9 WTA) nu figurează nici pe tabloul principal al Rogers Cup, turneu de categorie "WTA 1.000", care în acest an are loc la Montreal.
Cori Gauff, testată pozitiv la coronavirus, nu va participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo După ce Serena Williams a afirmat că nu va lua parte la Jocurile Olimpice, echipa SUA a mai pierdut un nume important: Cori Gauff a anunțat că a fost testată pozitiv la coronavirus și va rata astfel participarea la competiția de la Tokyo.
WTA: Yulia Putintseva a câștigat turneul de la Budapesta Yulia Putintseva a câştigat, duminică, turneul de categorie "WTA 250" de la Budapesta, al doilea trofeu din carieră. Jucătoarea de 26 de ani a învins-o în finală pe Anhelina Kalinina
ATP: Casper Ruud a câștigat turneul de la Bastad - Al treilea titlu din cariera norvegianului Casper Ruud a câştigat duminică turneul de categorie "ATP 250" de la Bastad. În finala de pe zgura suedeză, norvegianul l-a învins pe argentinianul Federico Coria.
WTA Palermo: Gabriela Ruse, pe tabloul principal după ce a câștigat cu 6-1, 6-0 Elena-Gabriela Ruse a obținut calificarea pe tabloul principal al turneului de categorie "WTA 250" de la Palermo, după ce s-a impus, duminică, în ultimul tur al calificărilor.
ATP: Pablo Carreno Busta, campion la Hamburg după ce l-a învins pe Filip Krajinovic Spaniolul Pablo Carreno Busta a cucerit al șaselea titlu din cariera sa, impunându-se în fața sârbului Filip Krajinovic în finala turneului de categorie "ATP 500" de la Hamburg.
WTA: Tamara Zidansek a câștigat primul titlu din carieră - Slovena, campioană la Lausanne Slovena Tamara Zidansek a reușit să câstige primul său titlul WTA din carieră, după ce și-a respectat statutul de principală favorită și a învins-o pe Clara Burel (Franța, 125 WTA), în finala turneului de la Lausanne (categorie WTA 250).
WTA: Barbora Krejcikova, campioană la turneul de la Praga Tenismena din Cehia Barbora Krejcikova (13 WTA) a câștigat duminică turneul WTA 250 de la Praga, după ce a învins-o pe compatrioata sa, Tereza Martincova (78 WTA).
Ce spune Camelia Potec despre retragerea Simonei Halep și Soranei Cîrstea de la Tokyo Simona Halep și Sorana Cîrstea pot fi considerate marile absențe ale României la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Deși nu vor participa, Camelia Potec consideră că nu poate fi vorba de lipsă de interes din partea celor două sportive.
Horia Tecău și Kevin Krawietz au pierdut dramatic finala turneului de la Hamburg Perechea formată din românul Horia Tecău și germanul Kevin Krawietz (cap de serie nr. 1) a pierdut finala turneului "ATP 500" de la Hamburg în fața lui Tim Puetz/Michael Venus (Germania/Noua Zeelandă).
WTA: Gabriela Ruse, în ultimul tur al calificărilor de la turneul organizat la Palermo Tenismena română Elena-Gabriela Ruse (133 WTA) a acces sâmbătă în ultimul tur al calificărilor de la turneul WTA 250 organizat la Palermo. ​
Mihaela Buzărnescu și Fanny Stollar, campioane în proba de dublu de la Budapesta Cuplul Mihaela Buzărnescu/Fanny Stollar (România/Ungaria) a câştigat, sâmbătă, proba de dublu din cadrul turneului de categorie "WTA 250" de la Budapesta.
Horia Tecău și Kevin Krawietz s-au calificat în finala turneului de la Hamburg Perechea formată din românul Horia Tecău și germanul Kevin Krawietz (cap de serie nr. 1) s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de categorie "ATP 500" de la Hamburg.
Gabriela Talabă, eliminată în primul tur al calificărilor de la Gdynia (Polonia) Gabriela Talabă a fost eliminată, sâmbătă, în primul tur al calificărilor de la turneul de categorie "WTA 250" de la Gdynia (Polonia).
Timea Bacsinszky, fostă jucătoare de top 10 WTA, și-a anunțat retragerea din tenis la 32 de ani Jucătoarea elveţiană Timea Bacsinszky și-a anunţat, vineri, retragerea din tenis la 32 de ani. Ea a jucat de două ori în semifinale la Roland Garros şi a câştigat o medalie de argint la dublu, la Jocurile Olimpice de la Rio, în 2016.