TENIS
Novak Djokovic, campion pentru prima oară la Tokyo Novak Djokovic (1 ATP) l-a învins fără probleme, duminică, în finala turneului de la Tokyo, pe John Millman (80 ATP), câștigând în premieră acest trofeu și devenind al 11-lea lider mondial care obține această performanță. Sârbul a câștigat astfel cel de-al patrulea trofeu anul acesta.
Simona Halep s-a retras de la turneul de la Moscova Simona Halep (28 de ani; locul 5 în clasamentul WTA) s-a retras de la turneul de la Moscova - Cupa Kremlinului. Potrivit informațiilor apărute, decizia a fost luată ca urmare a problemelor de sănătate.
ATP Beijing: Stefanos Tsitsipas, adversarul lui Thiem din finală / Victorie în fața lui Zverev Grecul Stefanos Tsitsipas (7 ATP, cap de serie numărul 3) l-a învins, sâmbătă, pe Alexander Zverev (Germania, 6 ATP, favorit 2) cu scorul de 7-6(6), 6-4 și se va duela pentru titlu cu austriacul Dominic Thiem (5 ATP, principalul favorit).
​WTA Beijing: Naomi Osaka, adversara lui Ashleigh Barty din finală / Victorie categorică în fața lui Wozniacki Naomi Osaka s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de la Beijing, după ce a învins-o pe Caroline Wozniacki (Danemarca, 19 WTA), scor 6-4, 6-2. Meciul a durat o oră și 25 de minute.
​ATP Beijing: Dominic Thiem, în finală după ce l-a învins în trei seturi pe Karen Khachanov ​Dominic Thiem (5 ATP) l-a învins, sâmbătă, pe Karen Khachanov (9 ATP), cu scorul de 2-6, 7-6(5), 7-5, calificându-se în finala turneului de la Beijing.
​WTA Beijing: Ashleigh Barty s-a calificat în finală, după ce Kiki Bertens a servit pentru caștigarea partidei și a ratat o minge de meci în tiebreak Ashleigh Barty este prima finalistă a turneului Premier Mandatory de la Beijing, australianca eliminând-o pe Kiki Bertens în urma unui duel foarte echilibrat, în care olandeza a servit pentru câștigarea partidei la 5-4 în decisiv și a ratat o minge de meci în tiebreak.
Digisport: Ce au aflat americanii despre "misteriosul" Toni Iuruc, iubitul Simonei Halep Simona Halep (28 de ani) are o relație cu Toni Iuruc (40 de ani), care i-a fost alături pe tot parcursul turneului de la Wimbledon. După succesul de pe iarba londoneză, cei doi nu s-au ascuns de ochii lumii în vacanța pe care au petrecut-o în România.
​VIDEO Roger Federer, precizia elvețiană și coșul de baschet - "Există ceva ce nu poate să facă?" Prezent la Shanghai pentru turneul "Masters" care a debutat sâmbătă (au loc calificările), Roger Federer i-a impresionat pe suporterii chinezi cu abilitățile sale mai puțin cunoscute. Campionul elvețian a reușit să trimită mingea în coșul de baschet și l-a surprins și pe Marin Cilic, pe care îl poate întâlni în turul al doilea al competiției.
ATP Tokyo: Novak Djokovic și John Millman, duel pentru titlu Novak Djokovic (1 ATP) continuă forma de senzație la turneul ATP de la Tokyo, acolo unde s-a calificat sâmbătă în finală. Sârbul l-a învins după o oră și jumătate pe belgianul David Goffin (15 ATP, cap de serie numărul 3), scor 6-3, 6-4.
DigiSport: Sfaturile primite de Naomi Osaka de la tatăl său, în timpul partidei cu Bianca Andreescu Naomi Osaka (21 de ani) a pierdut primul set al partidei cu Bianca Andrescu (19 ani), 7-5, din sferturile turneului de la Beijing. După discursul tatălui său, Osaka a revenit în joc și a câștigat al doilea set cu 6-3.
WTA Beijing: Seria câștigătoare, întreruptă la 16 - Bianca Andreescu, învinsă în sferturi de Naomi Osaka Bianca a început perfect partida cu Naomi (a condus cu 5-1), dar a câștigat primul set cu ceva emoții (7-5). Manșa a doua i-a aparținut niponei (6-3). Deși a fost nevoită să traverseze pasaje de meci dificile, Osaka a avut de fiecare dată forța necesară să revină, fostul lider mondial oprind seria câștigătoare a Biancăi la 16 (victorii consecutive în circuitul WTA). Naomi s-a impus cu 6-4 în decisiv, la capătul unei partide epuizante de două ore și 16 minute.
Firicel Tomai, despre dificultățile fizice ale Simonei Halep: "Are probleme cu spatele din 2008. Avea amorțeli, dureri pe picior, nu mai putea juca" A fost antrenorul Simonei în perioada 2008-2012, având o contribuție importantă la formarea fostului lider mondial. Firicel Tomai a explicat că problemele Simonei Halep cu spatele datează încă acum mulți ani. "Are o problemă importantă, la aceeași vertebră, şi este din 2008. Avea amorțeli pe picior, nu mai putea să joace", a precizat Tomai.
ATP Beijing: Andy Murray, eliminat în sferturi - Dominic Thiem, prea puternic pentru britanic Parcursul lui Andy Murray (503 ATP) la turneul ATP de la Beijing s-a oprit în sferturi. Fostul lider mondial a fost învins în două seturi de austriacul Dominic Thiem (5 ATP), principalul favorit, scor 6-2, 7-6 (3), după o oră și 55 de minute de joc.
​ATP Tokyo: Novak Djokovic, în semifinale - Sârbul a cedat doar trei game-uri în meciul cu Lucas Pouille Novak Djokovic (1 ATP) defilează la turneul ATP de la Tokyo, acolo unde s-a calificat vineri în semifinale. Sârbul a avut nevoie doar de 51 de minute pentru a-l învinge pe francezul Lucas Pouille (24 ATP), cap de serie numărul 5. A fost 6-1, 6-2 pentru liderul mondial.
WTA Beijing: Ashleigh Barty, în semifinale - Meci de mare luptă cu Petra Kvitova Ashleigh Barty este prima jucătoare care a obținut calificarea în semifinalele turneului Premier Mandatory de la Beijing, australianca trecând după un meci de mare luptă de Petra Kvitova. Cu toate că a pierdut primul set, liderul mondial a avut puterea să revină și să se impună, scor 4-6, 6-4, 6-3.
Rafael Nadal, forfait la Masters-ul de la Shanghai Accidentat la Laver Cup (acolo unde nu a mai putut evolua în ultima zi de întreceri), Rafael Nadal a anunțat că nu va participa la Masters-ul de la Shanghai, competiția care va avea loc în perioada 6-13 octombrie. Accidentarea de la încheietura mâinii stângi îi dă în continuare bătăi de cap ibericului.
Cupa Davis: România vs China, în play-off-ul competiției / Întâlnirea va avea loc în martie 2020 Echipa națională masculină de tenis a României joacă anul viitor, în 6 și 7 martie, în play-off-ul Grupei Mondiale I a Cupei Davis, împotriva celor din China, întâlnirea urmând a avea loc acasă.
WTA Beijing: Bianca Andreescu, în sferturi după a 16-a victorie consecutivă - Va urma duelul cu Naomi Osaka Bianca Andreescu (6 WTA) a ajuns joi la a 16-a victorie consecutivă, după ce a învins-o pe americanca Jennifer Brady (66 WTA), scor 6-1, 6-3, calificându-se în sferturile turneului Premier Mandatory de la Beijing.
Maria Sharapova, forfait pentru turneul de la Linz Accidentarea la umăr îi dă în continuare bătăi de cap Mariei Sharapova (137 WTA). Rusoaica nu va participa la turneul de la Linz (Austria), care se va desfășura în perioada 7-13 octombrie, au anunțat organizatorii.
WTA Beijing: Naomi Osaka, în sferturi după o revenire spectaculoasă (6-4, 6-0 cu Alison Riske); Nipona a câștigat 10 game-uri la rând Condusă cu 4-2 în primul set, Naomi Osaka (4 WTA) a făcut o adevărată demonstrație de forță în partida cu Alison Riske (SUA, 24 WTA). Japoneza a câștigat zece game-uri consecutive, calificându-se în sferturile turneului Premier Mandatory după o oră și 14 minute de joc, scor 6-4, 6-0.