TENIS
VIDEO Rafael Nadal, în semifinale la Roma - Fabio Fognini, încântător doar un set Condus cu 4-1 în primul set, Fabio Fognini a jucat cel mai bun tenis al său, unul care a reușit să-l destabilizeze pe Rafael Nadal chiar pe suprafața sa preferată - zgura. "Împins" de la spate de publicul de la Foro Italico, Fabio a avut o serie impresionantă de cinci game-uri, iar manșa întâi i-a revenit cu 6-4. Italianul nu a mai putut însă să mențină ritmul alert, iar Nadal l-a "tocat" mărunt pe adversar cu al său topspin în următoarele două seturi (6-1, 6-2).
​VIDEO WTA Roma: Elina Svitolina (campioana en-titre), prima semifinalistă la Foro Italico (a învins-o pe Angelique Kerber) Învingătoare la Foro Italico în 2017, Elina Svitolina (4 WTA) și-a respectat statutul de favorită în disputa cu Angelique Kerber (12 WTA), jucătoarea din Ucraina câștigând meritat în două seturi (6-4, 6-4). Victoria o duce pe Elina în semifinale, după un meci de o oră și 26 de minute.
​Roma Masters: Nadal vs Fognini și Nishikori vs Djokovic, capetele de afiș din sferturi Fabio Fognini, favoritul gazdelor și unul din cei mai talentați (dar și inconstanți) jucători din circuitul masculin, se va duela vineri în sferturile Masters-ului de la Roma cu Rafael Nadal. Se anunță o partidă interesantă, în care cunoaștem cu siguranță de partea cui va fi publicul de la Foro Italico. Într-o altă dispută a zilei, Novak Djokovic se va duela cu Kei Nishikori. Întra în material pentru a vedea programul complet al sferturilor de la Roma.
VIDEO WTA Roma: Caroline Wozniacki a întregit tabloul sferturilor (victorie muncită cu Anastasija Sevastova)​ Caroline Wozniacki a avut de "tras" în meciul cu Anastasija Sevastova, victoria conturându-se după o partidă de două ore și 15 minute (6-2, 5-7, 6-3). Daneza a completat tabloul sferturilor de la Roma (Premier 5), competiție unde România mai are o singură reprezentantă pe tabloul de simplu: Simona Halep (duel cu Caroline Garcia pentru un loc în semifinale).
Caroline Garcia, adversara Simonei Halep în sferturi la Roma. Meciul va avea loc vineri, după ora 20.30 Jucătoarea franceză Caroline Garcia, locul 7 WTA şi cap de serie 7, s-a calificat, joi, în ferturile de finală ale turneului de la Roma, trecând în turul trei de americanca Sloane Stephens, locul 10 WTA şi favorită 9. În faza următoare, Garcia va juca împotriva Simonei Halep, potrivit news.ro.
VIDEO Rafael Nadal, în sferturi la Roma - Duel cu Fabio Fognini și cu "tribunele" în următorul meci Denis Shapovalov i-a făcut față lui Rafael Nadal doar până la jumătatea primului set (până la 3-3), moment din care ibericul a trecut la un nivel superior al jocului. Forehandul lui Rafa l-a scos pas cu pas pe canadian din zona de confort, meciul curgând spre un învingător deja cunoscut. Nadal s-a impus în două seturi (6-4, 6-1), iar în sferturile de la Roma se va duela cu Fabio Fogini, dar și cu pătimașul public italian.
Ilie Năstase: "Sportul românesc va supravieţui mai puţin decât trăiesc eu. Dacă nu avem bani să dăm la sport, înseamnă că o să dăm de 10.000 de ori mai mult la sănătate" Fostul tenismen Ilie Năstase a declarat, joi, că probabil sportul românesc va supravieţui mai puţin decât are el de trăit, avându-se în vedere banii investiţi.
VIDEO Elina Svitolina s-a calificat în sferturi la Roma, după ce a pierdut primul set cu 6-0 în fața Dariei Kasatkina Elina Svitolina și Daria Kasatkina au oferit un meci al contrastelor în optimi la Roma, cele două trecând într-o perioadă relativ mică de la agonie la extaz și invers. Partida a început dezastruos pentru Elina: a pierdut cu 6-0 primul set, iar totul se năruia în mintea sportivei din Ucraina. A ajutat-o însă Daria să revină în meci (a pierdut mult la capitolele concentrare, viteză și inspirație), iar Svitolina a întors soarta partidei (0-6, 6-3, 6-2 după o oră și 36 de minute).
​WTA Roma: Simona Halep, în sferturi fără să joace - Madison Keys s-a retras înainte de meciul cu liderul mondial Simona Halep a ajuns printre cele mai bune opt jucătoare de la Roma (Premier 5) fără să fi jucat meciul cu Madison Keys, sportiva din SUA abandonând cu câteva ore înainte de duelul cu Simona. Americanca s-a retras și din proba de dublu de la Foro Italico. Pe durata meciului cu Dona Vekic (din turul anterior), Madison a acuzat unele probleme la spate.
ATP Roma: Grigor Dimitrov, Dominic Thiem și John Isner au părăsit competiția - Victorii lejere pentru Nadal și Djokovic Turul doi de la Roma a venit cu multe surprize în ceea ce priveste întrecerea băieților, Grigor Dimitrov (favorit trei), Dominic Thiem (6) și John Isner (8) fiind eliminați prematur de la Foro Italico. Si-au făcut meciurile ușoare Rafael Nadal (6-1, 6-0 cu Damir Dzumhur) și Novak Djokovic (6-4, 6-2 cu Nikoloz Basilashvili). Intră în material pentru a vedea rezultatele zilei de la Masters-ul de la Roma.
VIDEO Maria Sharapova vs Dominika Cibulkova, "atentat" la auzul spectatorilor - Rusoaica a reușit lovitura zilei Pe lângă "concertul" oferit în direct spectatorilor din arenă prin zgomotele produse, Maria Sharapova și Dominika Cibulkova au realizat și tenis de calitate (3-6, 6-4, 6-2 pentru Maria) partida celor două (din turul doi de la Foro Italico) ridicându-se la nivelul așteptărilor. Au fost multe schimburi intense, execuții de manual, iar titlul de "lovitura zilei" de miercuri de la Roma a fost primit de rusoaică. Intră în material pentru a vedea ceea ce a reușit Masha împotriva energicei Dominika.
VIDEO Garbine Muguruza, eliminată de la Roma după o "bătălie" de trei ore si 9 minute cu Daria Gavrilova Câștigătoare la Roland Garros în 2016 și una din marile favorite de la Roma (turneu de categorie Premier 5), Garbine Muguruza a părăsit competiția din capitala Italiei în turul al doilea, iberica fiind învinsă după o adevărată bătălie de trei ore și 9 minute de Daria Gavrilova (5-7, 6-2, 7-6(6) - Garbine a avut și două mingi de meci). Intră în material pentru a vedea rezultatele zilei de la Foro Italico.
Simona Halep joacă, joi, în jurul orei 14.00, cu Madison Keys, în optimi la Roma Simona Halep, locul I WTA, va evolua, joi, în jurul orei 14.00, cu jucătoarea americană Madison Keys, locul 14 WTA, în optimile turneului de categorie Premier 5 de la Roma, potrivit news.ro Meciul este al doilea de pe arena Pietrangeli, fiind precedat de întâlnirea dintre Johanna Konta şi Jelena Ostapenko.
VIDEO WTA Roma: ​Irina Begu, eliminată de Angelique Kerber după un meci maraton/ La capătul puterilor După două ore și 38 de minute, Irina Begu a fost nevoită să se recunoască învinsă de Angelique Kerber, în turul doi al turneului de la Roma (Premier 5). Consumul de energie a fost unul imens, cele două fiind epuizate la finalul disputei (3-6, 7-5, 7-5 pentru Angie).
Simona Halep, după victoria categorică din meciul cu Naomi Osaka: "Am știut cum să joc împotriva ei" Simona Halep a avut parte de un debut fericit la Roma (turneu Premier 5), liderul mondial cedând doar un singur game în meciul cu Naomi Osaka (6-1, 6-0). "Am știut cum să joc împotriva ei, a fost un meci foarte bun. M-a bucurat de două ori această victorie", a precizat Halep într-un interviu pentru Digisport. În optimi, Halep o va întâlni pe Madison Keys.Simona Halep joacă, joi, în jurul orei 14.00, cu Madison Keys, în optimi la Roma
VIDEO WTA Roma: Karolina Pliskova, învinsă în turul doi de Maria Sakkari - Sportiva din Cehia a rupt cu racheta scaunul arbitrei după infrângere Apele liniștite sapă adânc: cunoscută pentru calmul său <nordic>, Karolina Pliskova a oferit faza zilei la turneul de la Roma. Învinsă după un meci de luptă de Maria Sakkari (Grecia, 42 WTA), Karolina și-a vărsat nervii pe <scaunul> arbitrei, lovind de mai multe ori cu racheta în acesta, spre surprinderea tuturor celor prezenți pe arena Pietrangeli...Deși a câștigat primul set (6-3), sportiva din Cehia le-a cedat pe următoarele două (6-3, 7-5). Meciul a durat două ore și 22 de minute.
VIDEO ​Surpriză la Roma: Dominic Thiem, eliminat în turul doi de Fabio Fognini Dominic Thiem și Fabio Fognini au oferit un meci spectaculos, cu mult dramatism, cu nervi duși la extrem (ambii au fost avertizați pentru conduită nesportivă) și cu un învingător surprinzător. După o partidă de două ore și 5 minute, Fabio "merge" în optimi, eliminându-l pe favoritul numărul șase (6-4, 1-6, 6-3).
VIDEO WTA Roma: Simona Halep, en-fanfare în optimi (6-1, 6-0 cu Naomi Osaka)/ Picioarele fermecate Naomi Osaka a fost "sparring partner-ul" ideal pentru Simona Halep, ședința de pregătire durând doar 59 de minute (6-1, 6-0). Picioarele Simonei s-au mișcat incredibil, permițându-i liderului mondial să ajungă la aproape toate mingile și să-i "sape" adversarei pas cu pas neîncrederea în minte. A fost meciul perfect din punct de vedere tactic: a lovit cu mult topsin, a servit cu kick, a deplasat-o pe niponă (scoțând-o din zona de confort) și a jucat-o în mare parte pe rever, anihilându-i principala armă - forehandul. Halep se califică în optimile turneului de la Roma (Premier 5), fază a competiției unde va da peste Madison Keys (SUA, 14 WTA).
ATP Roma: Jack Sock și Tomas Berdych, eliminați din competiție; David Goffin, în optimi Jack Sock (favorit 13) a părăsit încă din turul al doilea turneul ATP Masters 1.000 de la Roma, americanul fiind învins de Philipp Kohlschreiber (28 ATP), scor 6-4, 6-3. Lucrurile nu au mai mers mai bine nici pentru Tomas Berdych (cap de serie numărul 15), acesta fiind eliminat în primul tur de canadianul Denis Shapovalov, după două ore și opt minute de joc (scor 1-6, 6-3, 7-6). David Goffin (favorit 9) a obținut calificarea în optimile competiției, însă a avut nevoie de trei seturi pentru a-l învinge pe italianul Marco Cecchinato (73 ATP).
VIDEO WTA Roma: Elina Svitolina și Jelena Ostapenko s-au calificat în optimi (Rezultatele zilei de marți) Elina Svitolina (favorită 4), deţinătoarea trofeului, s-a calificat în optimile de finală ale turneului "Premier 5" de la Roma, învingând-o categoric pe croata Petra Martic (36 WTA), scor 6-1, 6-2. În aceeași fază a competiției a ajuns și Jelena Ostapenko (cap de serie numărul 5), letona trecând în două seturi de chinezoaica Shuai Zhang (27 WTA), scor 6-2, 7-5.