TENIS
Sorana Cîrstea și-a anunțat fanii - De ce nu va participa la Roma Tenismena Sorana Cîrstea a anunțat pe rețelele de socializare că nu va putea participa la turneul de la Roma. Ea a fost eliminată de Jessica Pegula în primul tur de la Madrid și s-a accidentat, rămânând blocată cu piciorul în zgură.
Surpriză neplăcută pentru ITF: Ce se va întâmpla cu turneul final al FedCup Federația Internațională de Tenis (ITF) a primit o scrisoare din partea Federației maghiare prin care a fost anunțată că Budapesta nu mai poate găzdui turneul final pe echipe al Billie Jean King Cup, noua denumire dată Fed Cup.
VIDEO WTA Madrid: Simona Halep, eliminată dramatic în optimi de Elise Mertens Simona a pierdut până la urmă lupta cu demonii interiori, momentele de rătăcire (și nervozitate) fiind decisive. Sportiva noastră nu a știut să profite de mai multe situații în care se afla la conducere, a făcut prea multe erori neforțate (48!), iar eliminarea a venit după un meci tensionat de două ore și 34 de minute (6-4, 5-7, 5-7). Elise Mertens a avut marele merit de a reveni de fiecare dată, încrederea în propriile-i forțe fiind la cote înalte.
România revine în circuitul WTA: Ce turneu se va organiza România va avea din acest an un turneu în circuitul profesionist de tenis feminin (WTA), Winners Open, la Cluj-Napoca. Este primul turneu de tenis de asemenea magnitudine pentru orașul ardelean.
Povestea impresionantă a adversarei Simonei Halep: Nașterea prematură, mobilierul pentru biserici și pasiunea pentru păsări Este una dintre cele mai bune jucătoare din lume (cel mai sus în ierarhie a fost pe 12), iar povestea ei de viață este una interesantă. A avut de luptat de la început (s-a născut prematur) și continuă să o facă și pe terenurile de tenis. Elise Mertens face parte dintr-o familie complexă, iar marți se va duela cu Simona Halep în optimile de la WTA Madrid (LiveText pe HotNews.ro).
Când visele devin realitate: "Noul Nadal" îl va înfrunta pe marele idol Rafa pe zgura de la Madrid Tânărul tenisman spaniol Carlos Alcaraz îl va înfrunta pe conaţionalul său, Rafael Nadal, principalul favorit, în runda a doua a turneului ATP Masters 1000 de la Madrid. Alcaraz este numit ”noul Nadal” după ascensiunea sa din ultima perioadă.
​WTA Madrid: Campioana de la Roland Garros, eliminată de lidera mondială Iga Swiatek a fost eliminată, luni, în optimile turneului de la Madrid (WTA 1000). Campioana en-titre de la Roland Garros nu a reușit să treacă de Ashleigh Barty: lidera mondială a câștigat în două seturi.
WTA Madrid: Raluca Olaru, eliminată în turul doi al probei de dublu ​Perechea Raluca Olaru/Nadiia Kichenok (România/Ucraina) a fost eliminată, luni, în turul doi al probei de dublu din cadrul turneului Madrid Open.
Când va avea loc meciul Simonei Halep din optimile de la Madrid Organizatorii turneului de la Madrid (WTA 1000) au anunțat programul zilei de marți, iar în scenă va intra și Simona Halep. Sportiva noastră va evolua în optimi împotriva belgiencei Elise Mertens.
Surpriză pe tabloul masculin de la Madrid: Unul dintre favoriți, eliminat din runda inaugurală de locul 54 mondial Cap de serie numărul 13, Grigor Dimitrov a părăsit "Mutua Madrid Open" încă din runda inaugurală. Cel care a oferit surpriza zilei a fost George Harris (54 ATP), din Africa de Sud.
Simona Halep, un altfel de interviu: Ce spune despre rivalele din circuit și pe cine ar suna într-o zi proastă Simona Halep a obținut biletul pentru optimile de la Madrid (WTA 1000), iar organizatorii de la Caja Magica au provocat-o la un altfel de interviu pe sportiva noastră.
Albert Ramos, noul campion al turneului ATP de la Estoril Tenismenul spaniol Albert Ramos (46 ATP), cap de serie numărul 7, a câștigat turneul ATP de la Estoril. Acesta l-a învins în finala pe britanicul Cameron Norrie (50 ATP).
Digisport.ro: "Cu cine ai vrea să semeni?" Simona Halep a stat puţin pe gânduri, dar a dat răspunsul Organizatorii întrecerii din capitala Spaniei au postat, pe contul oficial de Twitter, un interviu "altfel", în care sportiva noastră răspunde unor întrebări inedite.
Câți fani vor putea asista la meciurile de la Roland Garros Ministrul francez al Educaţiei şi Sporturilor, Jean-Michel Blanquer, a confirmat prezența fanilor în tribune la cel de-al doilea Grand Slam al anului, Roland Garros.
VIDEO Imaginile cu care o campioană de Grand Slam a făcut senzație la WTA Madrid A părăsit turneul de la Madrid în turul al doilea, dar a plecat de la competiția patronată de Ion Țiriac cu promisiunea că se va întoarce la Caja Magica anul viitor. În plus, a avut ce împărți cu fanii: imagini pe marginea cărora să se poată râde cu poftă.
Cine este adversara Simonei Halep din optimile turneului de la Madrid Simona Halep a aflat numele adversarei pe care o va întâlni în optimile turneului "WTA 1.000" de la Madrid.
Ce a spus Simona Halep după calificarea în optimile de la Madrid Simona Halep consideră drept o victorie mare partida câştigată în faţa chinezoiacei Saisai Zheng în turul al doilea al turneului de categorie "WTA 1.000" de la Madrid.
Încă o favorită a fost eliminată de la Madrid Karolina Pliskova, cap de serie numărul șase, a părăsit turneul ”WTA 1000” de la Madrid, în turul al doilea. Cehoica a fost învinsă în două seturi de Anastasia Pavlyuchenkova, numărul 41 mondial.​
Simona Halep, în optimi la Madrid - A cedat doar patru game-uri cu Saisai Zheng Simona Halep a părut un actor grăbit în mare parte a meciului cu Saisai Zheng, sportiva noastră reușind să câștige primele nouă game-uri consecutive ale partidei. A urmat însă o relaxare la nivel mental, iar asiatica a reușit cumva să profite. Din fericire, Simona a oprit la timp revenirea lui Zheng, iar calificarea în optimile de la Madrid a venit după un duel de o oră și 19 minute (6-0, 6-4).
Surpriză mare la Madrid: Naomi Osaka, eliminată în turul doi Cap de serie numărul doi și campioana en-titre la Australian Open, Naomi Osaka a părăsit turneul "WTA 1000" de la Madrid încă din turul al doilea. Nipona făcea parte din partea de tablou a Simonei Halep, pe jumătatea inferioară.