TENIS
​ATP: Casper Ruud, al doilea titlu consecutiv - Norvegianul s-a impus la Gstaad Casper Ruud a câştigat duminică turneul de categorie "ATP 250" de la Gstaad. În finala de pe zgura elvețiană, norvegianul l-a învins pe francezul Hugo Gaston.
Gabriela Ruse, învinsă în finala turneului WTA de la Palermo Seria câștigătoare a Gabrielei Ruse s-a oprit în finala turneului de la Palermo. Sportiva noastră nu s-a aflat la cel mai înalt nivel din punct de vedere fizic și a cedat în ultimul act în fața americancei Danielle Collins, principala favorită a competiției de categorie "WTA 250", scor 6-4, 6-2.
Cameron Norrie a cucerit turneul de la Los Cabos (Mexic), primul din carieră în circuitul ATP Tenismanul britanic Cameron Norrie a câștigat sâmbătă turneul de categorie "250" de la Los Cabos (Mexic). Este primul turneu ATP pe care îl cucerește sportivul în cariera sa.
JO 2020: Andy Murray, dublul campion olimpic en-titre, s-a retras din proba de simplu de la Tokyo Andy Murray, campion la simplu masculin la Olimpiadele de la Londra și Rio, a decis să se retragă înaintea debutului în proba la care este campion al ultimelor două ediții ale Olimpiadei.
Gabriela Ruse poate pătrunde în TOP 100 WTA dacă va câștiga finala de la Palermo - Ora de start și cine transmite meciul Pe 11 iulie reușea cel mai important rezultat al carierei: câștiga turneul de la Hamburg. La doar două săptămâni distanță, Gabriela Ruse va juca o nouă finală WTA, la Palermo. Pentru trofeu, sportiva noastră se va duela cu Danielle Collins (44 WTA și principala favorită a întrecerii).
JO 2020: Surpriză mare - Ashleigh Barty, lidera mondială, eliminată în primul tur Surpriza zilei de la Jocurile Olimpice de la Tokyo a fost furnizată de Sara Sorribes Tormo. Ocupantă a locului 48 în ierarhia WTA, iberica a eliminat-o în primul tur pe Ashleigh Barty, lidera mondială a tenisului feminin.
Gabriela Ruse a aflat cu cine se va duela pentru titlul de la Palermo - Românca a câștigat singura confruntare directă Gabriela Ruse a aflat numele adversarei pe care o va întâlni în finala turneului "WTA 250" de la Palermo, jucătoarea noastră conducând cu 1-0 în meciurile directe.
WTA Palermo: Gabriela Ruse, în finală după un meci care a durat aproape trei ore Gabriela Ruse continuă parcursul de vis din ultimele săptămâni. Românca s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de categorie "WTA 250" de la Palermo.
Mihaela Buzărnescu trăiește visul olimpic - Ce spune după calificarea în turul al doilea de la JO 2020 Mihaela Buzărnescu a obținut, sâmbătă, calificarea în turul al doilea de la JO 2020, proba de simplu. Sportiva noastră se va duela în următorul meci cu Marketa Vondrousova, fostă finalistă la Roland Garros (2019). Pe contul personal de Instagram, Miki a transmis un mesaj după victoria cu Alison Riske.
Mats Wilander: „Novak Djokovic mai poate juca încă 10 ani” Victoria lui Novak Djokovic la Wimbledon 2021 a făcut din nou senzație, pentru că sârbul, fără a juca la cel mai înalt nivel al său, a mai câștigat un Slam și i-a egalat pe rivalii săi Roger Federer și Rafael Nadal, scrie Tennis World USA.
JO 2020: Mihaela Buzărnescu, în turul doi după ce a învins-o pe ocupanta locului 36 WTA - Duel cu o fostă finalistă de la Roland Garros Mihaela Buzărnescu (168 WTA) s-a calificat, sâmbătă, în turul doi al probei de simplu feminin din cadrul competiţiei de tenis de la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
FOTO Novak Djokovic, imaginea zilei la Jocurile Olimpice: Sigur e jucător de tenis? Novak Djokovic este fără îndoială omul momentului în tenisul mondial, sârbul aflându-se la Tokyo cu gândul clar de a obține medalia de aur pentru Serbia.
JO Tokyo: Monica Niculescu și Raluca Olaru, în optimi după ce au trecut de favoritele numărul cinci Monica Niculescu și Raluca Olaru s-au calificat în optimile probei de dublu ale turneului de tenis de la JO Tokyo după o victorie cu surorile Latisha Chan şi Hao-Ching Chan.
WTA Palermo: Jaqueline Cristian, eliminată în sferturi după ce a câștigat primul set Jaqueline Cristian a fost eliminată, vineri, în sferturile de finală ale turneului de categorie "WTA 250" de la Palermo.
WTA Gdynia: Irina Bara, abandon înaintea partidei din sferturile probei de dublu Perechea formată din românca Irina Bara și americanca Varvara Lepchenko s-a retras, vineri, de la meciul din sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Gdynia (Polonia).
Tragerea la sorți i-a adus lui Djokovic un parcurs dificil la Olimpiadă Numărul 1 mondial are în față un drum greu spre un posibil Golden Slam, având adversari potențiali în Andrei Rubliov și Alexander Zverev până în finală, apreciază Reuters.​
WTA Palermo: Gabriela Ruse, eliminată în sferturile probei de dublu Perechea Gabriela Ruse/Olga Danilovic (România/Serbia) a fost eliminată, joi, în sferturile probei de dublu ale turneului WTA 250 de la Palermo.
Novak Djokovic despre posibilitatea de a deveni cel mai mare jucător din toate timpurile: ”Nu-mi pierd timpul cu asta” Novak Djokovic, numărul 1 mondial al tenisului masculin, se află la Tokyo unde va participa în turneul de tenis. Întrebat despre posibilitatea de a devenit "GOAT" ("cel mai mare jucător din toate timpurile"), sârbul a spus clar că nu își ”cheltuie energia cu ce s-ar putea întâmpla sau nu”.
Marius Șumudică, o nouă declarație spumoasă - ”O să ne ardem licențele într-un foc de tabără” CFR Cluj a câștigat în deplasare cu Lincoln Red Imps, scor 2-1, prima mansă a turului al doilea preliminar al Ligii Campionilor. Conduși, ardelenii au revenit prin dubla lui Debeljuh, iar Marius Șumudică a declarat joi că ar fi o ruşine istorică dacă ardelenii nu ar reuși calificarea.
WTA Gdynia: Irina Begu, înfrângere clară în turul doi Irina Begu (81 WTA) a pierdut în turul al doilea al turneului WTA 250 de la Gdynia (Polonia) în fața polonezei Katarzyna Kawa (143 WTA).