TENIS
���Australian Open: Gabriela Ruse, Laura Paar ��i Marius Copil, în turul al doilea al calific��rilor; Ana Bogdan, în turul trei / Patricia ��ig ��i Irina Bara, eliminate Elena-Gabriela Ruse, Laura-Ioana Paar ��i Marius Copil s-au calificat în turul al doilea al calific��rilor Australian Open. Tot joi, Ana Bogdan a ajuns în turul al treilea (ultimul), în timp ce Patricia ��ig a fost eliminat��.
VIDEO WTA Adelaide: Simona Halep, eliminat�� în sferturi (4-6, 2-6 cu Aryna Sabalenka) - Recitalul ofensiv al adversarei Meciul Simonei cu Aryna s-a "încheiat" practic la 4-4 în primul set. Din acel moment a urmat o serie de ��apte game-uri consecutive câ��tigate de sportiva din Belarus. Cu un apetit agresiv impresionant, a reu��it 33(!) de lovituri câ��tig��toare, Aryna s-a distan��at f��r�� mari b��t��i de cap pân�� la 5-0 în man��a a doua. Num��rul 12 WTA a speculat din plin vulnerabilit����ile ar��tate de Simona pe serviciul al doilea, iar partida a durat doar o or�� ��i 9 minute. A fost 6-4, 6-2 pentru Sabalenka, sportiv�� care a ob��inut prima victorie în fa��a Simonei ��i calificarea în semifinalele turneului de la Adelaide.
���Fed Cup: Serena Williams revine în echipa SUA pentru barajul cu Letonia ���Serena Williams va reveni în echipa de Fed Cup a SUA pentru barajul cu Letonia, de luna viitoare, a anun��at, miercuri, Federa��ia American�� de Tenis.
Dalila Jakupovic ��i condi��iile de la Melbourne: "Toate persoanele cu care am vorbit ieri au avut dureri de cap, în piept ��i probleme respiratorii" Juc��toarea sloven�� Dalila Jakupovic, care a abandonat în calific��ri la Australian Open din cauza calit����ii sc��zute a aerului, a declarat c�� to��i cei cu care a vorbit dup�� abandon au avut probleme respiratorii ��i dureri de cap, informeaz�� bbc.com.
Cât au donat Roger Federer ��i Rafael Nadal pentru victimele incendiilor din Australia Doi dintre cei mai mari juc��tori de tenis din istoria sportului alb au dorit s�� participe la ac��iunile de ajutorare a victimelor incendiilor din Australia. Astfel, cu ocazia unor meciuri demonstrative, Roger Federer ��i Rafael Nadal au f��cut o dona��ie comun��.
���WTA Adelaide: Când va avea loc meciul Simonei Halep cu Aryna Sabalenka Simona Halep se afl�� în fa��a primului test important din 2020, juc��toarea noastr�� urmând s�� o întâlnesc�� în sferturile turneului Premier de la Adelaide pe Aryna Sabalenka (12 WTA, favorit�� num��rul 6). Organizatorii australieni au anun��at programul zilei de joi.
WTA Adelaide: Aryna Sabalenka, adversara Simonei Halep în sferturi Aryna Sabalenka (12 WTA), cap de serie num��rul 6, va fi adversara Simonei Halep (4 WTA) în sferturile turneului de la Adelaide. Juc��toarea din Belarus a învins-o pe americanca Bernarda Pera (70 WTA), venit�� din calific��ri, scor 7-6(4), 6-2, dup�� o or�� ��i 23 de minute de joc.
Simona Halep ��i motivul pentru care crede c�� 2020 va fi un sezon cu noi performan��e A debutat în noul sezon cu o victorie (6-4, 7-5 cu Ajla Tomljanovic) ��i sper�� s�� mearg�� cât mai departe în turneul de la Adelaide. Simona Halep a vorbit cu presa despre anul 2020 ��i a spus care este motivul pentru care are toate motivele s�� spere c�� va ob��ine noi performan��e în circuitul WTA.
Australian Open: Meciurile din calific��ri, amânate cu o or�� ��i apoi suspendate, din cauza calit����ii aerului de la Melbourne Meciurile din calific��rile de la Australian Open au început cu o întârziere de o or�� ��i apoi au fost suspendate, din cauza calit����ii sc��zute a aerului de la Melbourne.
Tenis: ���Robert Farah (lider mondial la dublu) a fost depistat pozitiv / Explica��ia dat�� de columbianul care nu va participa la Australian Open Juc��torul columbian de tenis Robert Farah, num��rul 1 mondial la dublu al��turi de compatriotul s��u Juan Sebastian Cabal, a fost depistat pozitiv ��i nu va participa la Australian Open.
Tenis: ���Chilianul Nicolas Jarry (78 ATP), suspendat provizoriu pentru dopaj ���Juc��torul chilian de tenis Nicolas Jarry (locul 78 ATP) a fost suspendat provizoriu dup�� ce a fost depistat pozitiv la un control antidoping efectuat cu ocazia particip��rii cu echipa ����rii sale la Cupa Davis, în noiembrie anul trecut, la Madrid, scrie EFE.
Incendiile din Australia: Simona Halep l-a enervat de 10 ori pe Darren Cahill ��i doneaz�� 2.000 de dolari Simona Halep a calculat c�� l-a enervat de zece ori pe Darren Cahill în timpul meciului disputat, mar��i, cu Ajla Tomljanovic, astfel c�� va dona 2.000 de dolari pentru victimele incendiilor de vegeta��ie din Australia. Victoria din optimile turneului de la Adelaide îi asigur�� româncei un premiu brut de 22.400 de dolari.
DigiSport: "Îmi pare r��u!" Momentul în care Simona Halep a recunoscut cu ce echip�� ��ine. Fanii au izbucnit în urale. VIDEO Simona Halep s-a calificat în sferturile de final�� ale turneului WTA de la Adelaide, dup�� ce a învins-o în dou�� seturi, 6-4, 7-5, pe Ajla Tomljanovic.
Simona Halep: "Sfaturile lui Darren m-au ajutat cu adev��rat azi" Simona Halep s-a impus în fa��a australiencei Ajla Tomljanovic, scor 6-4, 7-5, ajutat�� fiind ��i de sfaturile lui Darren Cahill. Românca i-a mul��umit antrenorului s��u dup�� meci: "Sfaturile lui m-au ajutat cu adev��rat azi, î��i mul��umesc <D>!".
Australian Open: Ana Bogdan, în turul al doilea al calific��rilor Ana Bogdan (96 WTA), principala favorit�� în calific��rile de la Australian Open, a trecut cu ceva emo��ii de australianca Ivana Popovic (458 WTA, 19 ani), beneficiara unui wild card, scor 7-6(5), 6-4.
Melbourne: Maria Sharapova, abandon într-un meci demonstrativ din cauza problemelor de respira��ie Calitatea sc��zut�� a aerului de la Melbourne a f��cut-o pe Maria Sharapova s�� abandoneze partida demonstrativ�� disputat�� mar��i, în compania germanei Laura Siegemund, în cadrul Kooyong Classic.
VIDEO Australian Open: Antrenamente suspendate ��i un abandon în calific��ri, din cauza calit����ii sc��zute a aerului Calitatea sc��zut�� a aerului de la Melbourne din cauza incendiilor de vegeta��ie a adus primele probleme pentru organizatorii de la Australian Open. Calific��rile pentru primul Grand Slam al anului, programate la ora local�� 11.00, au fost amânate o or��, iar mai multe antrenamente prev��zute mar��i au fost suspendate. Mai mult, slovena Dalila Jakupovic a abandonat în primul tur din calific��ri din cauza problemelor de respira��ie.
VIDEO WTA Adelaide: Simona Halep, în sferturi (6-4, 7-5 cu Ajla Tomljanovic)/ Sfaturile lui Darren Simona Halep a debutat cu dreptul în noul sezon, victoria fiind prima ob��inut�� f��r�� set cedat în confrunt��rile cu Ajla Tomljanovic (6-4, 7-5). A fost nevoie de câte un on-court coaching în fiecare set pentru ca Simona s�� fac�� pasul decisiv. Dup�� un meci de o or�� ��i 36 de minute, Halep a ob��inut biletul care s�� o duc�� în sferturile turneului Premier de la Adelaide.
VIDEO WTA Adelaide: Calificare cu emo��ii pentru Ashleigh Barty în sferturi Ashleigh Barty a avut parte de un meci dificil cu Anastasia Pavlyuchenkova, liderul mondial având nevoie de set decisiv ��i de un meci de dou�� ore ��i 10 minute petru a se impune. A fost 4-6, 6-3, 7-5 pentru australianc��, iar Ash a f��cut pasul spre sferturile turneului de la Adelaide.
���Australian Open: Monica Niculescu, în turul doi al calific��rilor Monica Niculescu, locul 128 WTA ��i cap de serie num��rul 20, a învins-o, mar��i, cu scorul de 7-6 (7), 6-2, pe Anhelina Kalinina din Ucraina, locul 157 WTA, reu��ind astfel s�� fac�� pasul în turul al doilea al calific��rilor de la Australian Open, primul Grand Slam al anului.