TENIS
VIDEO WTA Dubai: Simona Halep vs Eugenie Bouchard 7-6(4), 6-4/ Halep, în optimi după un meci echilibrat cu Bouchard Cu o ușoară oboseală acumulată după victoriile din ultima perioadă, Simona Halep nu a fost în prima parte a meciului la un nivel foarte ridicat (a avut în total 23 de erori neforțate), numărul doi mondial câștigând cu dificultate primul set (7-6(4)). Lucrurile s-au mai așezat în a doua manșă, una în care Simona a produs un tenis mai aproape de ceea ce poate oferi într-o zi bună (6-4). Eugenie Bouchard a reușit una dintre cele mai bune evoluții din ultima perioadă, jocul canadiancei fiind unul solid (la total, doar nouă puncte a avut în plus Halep). După o victorie în două seturi (o oră și 42 de minute), Simona se califică în optimile turneului Premier 5 de la Dubai (acolo unde va da peste Lesia Tsurenko).
WTA Dubai: Raluca Olaru şi Darija Jurak, în sferturi la dublu - Au eliminat favoritele numărul doi Perechea Raluca Olaru/Darija Jurak (România/Croaţia) s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de categorie "Premier 5" de la Dubai.
​WTA Budapesta: Irina Begu, în sferturile probei de dublu Perechea româno-kazahă Irina Begu/Galina Voskoboeva s-a calificat, luni seara, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Budapesta (WTA), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după 6-3, 1-6, 11-9 în faţa cuplului maghiar Anna Bondar/Dalma Galfi.
DigiSport: Bouchard, înainte de disputa cu Halep: "I-aţi văzut picioarele Simonei?" Simona Halep - Eugenie Bouchard e marţi, ora 12:00, pe Digi Sport 1. Eugenie Bouchard a vorbit la superlativ despre duelul cu Simona Halep, din turul secund de la Dubai.
WTA Dubai: Caroline Wozniacki s-a retras din competiție din cauza unui virus Caroline Wozniacki a fost nevoită să se retragă de la al doilea turneu WTA consecutiv. Daneza, locul 14 în clasamentul de simplu, s-a retras luni de la turneul de la Dubai, în ziua în care trebuia să debuteze împotriva Samanthei Stosur (Australia, 74 WTA).
WTA Dubai: Simona Halep vs Eugenie Bouchard se va disputa marți, în jurul orei 12:00 Organizatorii turneului Premier 5 de la Dubai au anunțat programul zilei de marți, disputa dintre Simona Halep (2 WTA) și Eugenie Bouchard (79 WTA) urmând să fie a treia de pe arena centrală (se va disputa undeva după ora 12:00). Confruntarea va fi în direct pe Digisport și LiveText pe HotNews.ro.
WTA Budapesta: Ana Bogdan, înfrângere categorică în meciul cu Andrea Petkovic (6-1, 6-0) Ana Bogdan, locul 104 WTA, a fost eliminată, luni, în primul tur al turneului de la Budapesta, cu premii totale de 250.000 de dolari.
FOTOGALERIE Caruselul schimbărilor de antrenori de la vârful ierarhiei WTA - Simona Halep, Naomi Osaka, Angelique Kerber, Venus Williams, Sloane Stephens și Madison Keys și-au schimbat "sfătuitorii" În ultimele luni, circuitul WTA a avut parte de multe schimbări de antrenori la vârful ierarhiei, Simona Halep, Naomi Osaka, Angelique Kerber și Sloane Stephens fiind doar câteva dintre sportivele care și-au schimbat sfătuitorii. Intră în material pentru a vedea cele mai importante schimbări din circuitul profesionist feminin.
​WTA Dubai: Irina Bara și Dalila Jakupovic s-au calificat în optimi Cuplul Irina Maria Bara/Dalila Jakupovic (România/Slovenia) s-a calificat în optimile competiției de la Dubai, după ce a învins echipa Belinda Bencic/Daria Kasatkina (Elveția/Rusia), scor 2-6, 6-4, 11-9. În turul următor, ele le vor întâlni pe Anna-Lena Groenefeld și Demi Schuurs (Germania/Olanda), care au trecut de Mihaela Buzărnescu și Alicja Rosolska (România/Polonia).
​WTA Dubai: Mihaela Buzărnescu și Alicja Rosolska, învinse în primul tur al probei de dublu ​Echipa formată din Mihaela Buzărnescu și Alicja Rosolska (România/Polonia) a părăsit competiția de la Dubai încă din primul tur, după ce a fost învinsă de perechea Anna-Lena Groenefeld/Demi Schuurs (Germania/Olanda, cap de serie numărul 8), scor 6-2, 6-4.
Thierry Van Cleemput: "Nu am armele necesare să o ajut pe Simona Halep. Nu vreau să fiu antrenorul ei doar pentru un salariu" Colaborarea dintre Simona Halep și Thierry Van Cleemput s-a încheiat după un singur turneu, cel de la Doha (acolo unde Simona a ajuns până în finală). Antrenorul a discutat cu presa din Belgia și a fost cât se poate de sincer: "Nu aveam armele necesare să o ajut pe Simona. Nu vreau să fiu antrenorul ei doar pentru a avea un salariu".
WTA Dubai: Mihaela Buzărnescu, eliminată în turul întâi de Sofia Kenin - Căderea continuă Sofia Kenin (cea care i-a câștigat un set Simonei la Australian Open) a reușit să o elimine pe Mihaela Buzărnescu în runda inaugurală a turneului "Premier 5" de la Dubai. Locul 37 în lume, americanca a profitat din plin de erorile Mihaelei, sportiva noastră (29 WTA) nereușind din păcate să treacă peste perioada mai puțin fastă pe care o traversează (6-3, 6-0 pentru Kenin).
​ATP New York: Reilley Opelka, primul titlu din carieră după ce a servit 156 de ași pe parcursul turneului Americanul Reilly Opelka (89 ATP) a câștigat primul titlu ATP din carieră, la New York, după ce l-a învins în finală pe canadianul Brayden Schnur (154 ATP), scor 6-1, (7)6-7, 7-6(7). Pe parcursul turneului, Opelka a servit nu mai puțin de 156 de ași (2,11m înălțime).
ATP: Novak Djokovic, fără rival în fruntea ierarhiei; Marius Copil, urcare de două poziții (până pe 70) Novak Djokovic este lider fără emoții al ierarhiei ATP și în această săptămână, sârbul acumulând 10.955 de puncte. Podiumul este completat de Rafael Nadal (8.320) și Alexander Zverev (6.475). Marius Copil a înregistrat o urcare de două poziții în clasament, până pe 70, cu 728 de puncte acumulate.
​Clasamentul WTA: Simona Halep revine pe locul 2; România mai are doar trei jucătoare în Top 100 mondial Simona Halep are revenit oficial pe locul 2 în clasamentul WTA, jucătoarea noastră aflându-se la 1433 de puncte în urma liderului Naomi Osaka. România mai are doar trei jucătoare în TOP 100 WTA: Halep (2), Buzărnescu (29) și Begu (72).
ATP Buenos Aires: Marco Cecchinato a câștigat al treilea titlu al carierei Marco Cecchinato (18 ATP, favoritul numărul trei, a câștigat turneul ATP de la Buenos Aires, după ce l-a învins în finală pe favoritul publicului, argentinianul Diego Schwartzman (19 ATP), cap de serie numărul 4.
​​DigiSport: Halep a rămas fără antrenor! Cine ar putea să îi fie noul tehnician. Atu-urile pentru viitoarea colaborare Simona Halep s-a despărţit de Van Cleemput şi va merge la următoarele turnee fără un antrenor. Nu e exclus ca în viitor sportiva noastră să reia colaborarea cu Andrei Pavel, care nu mai colaborează cu Marius Copil.
WTA Dubai: Eugenie Bouchard, adversara Simonei Halep în turul doi (Rezultatele zilei) Eugenie Bouchard (80 WTA, beneficiara unui wild card) va fi adversara Simonei Halep în turul al doilea al turneului de categorie "Premier 5" de la Dubai. Canadianca a învins-o în două seturi pe Vera Lapko (Belarus, 60 WTA), scor 6-3, 6-4, după o oră și 22 de minute.
VIDEO Gael Monfils, campion la Rotterdam - Victorie în trei seturi cu Stan Wawrinka Francezul Gael Monfils (33 ATP) a câştigat, duminică, turneul ATP de la Rottendam, după ce l-a învins în finală pe elveţianul Stan Wawrinka (68 ATP), beneficiar al unui wild card, scor 6-3, 1-6, 6-2.
Simona Halep nu va continua colaborarea cu Thierry Van Cleemput: "Nu ne potrivim. Pe terenul de tenis nu există chimie între noi" Turneul de la Doha a fost suficient pentru ca Simona Halep să ia o decizie în ceea ce privește colaborarea cu antrenorul Thierry Van Cleemput. Românca a anunțat că nu va continua să lucreze cu tehnicianul belgian. "Am încercat pentru o perioadă şi s-a încheiat. Am decis să punem stop din moment ce nu ne potrivim", a spus numărul 3 WTA.