TENIS
Belinda Bencic

WTA Dubai: Belinda Bencic, adversara Simonei Halep din sferturi după ce a salvat șase mingi de meci

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Miercuri, 20 Feb 2019 Sport | Tenis
Belinda Bencic (45 WTA) va fi adversara Simonei Halep în sferturile turneului de la Dubai, după ce a salvat șase mingi de meci în setul decisiv și s-a impus cu scorul de 6-4, 2-6, 7-6(7) în fața Arynei Sabalenka (9 WTA). Tot în sferturi s-au calificat și Karolina Pliskova și Elina Svitolina, care au trecut de Alison Riske, respectiv Garbine Muguruza.
Sorana Cirstea

​WTA Budapesta: Sorana Cîrstea, în sferturi după o victorie în fața Aleksandrei Krunic

​Sorana Cîrstea, locul 108 WTA, s-a calificat, miercuri, în sferturile competiției de la Budapesta, cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari, după ce a trecut de Aleksandra Krunic (57 WTA, cap de serie numărul 4), scor 6-3, 6-3. Partida a durat o oră și 22 de minute.
Irina Bara

​WTA Dubai: Irina Bara, eliminată în optimile probei de dublu

Perechea Irina Bara/Dalila Jakupovic (România/Slovenia) a fost învinsă, miercuri, în turul doi la competiţia de la Dubai, turneu dotat cu premii de aproape 3 milioane de euro.
Halep

​DigiSport: „Simona, dacă nu baţi mai repede, pierd avionul”. Dezvăluirea lui Halep, după victoria de azi

de Digisport Digisport.ro
Simona Halep se simte excelent în Dubai, unde s-a calificat în sferturile de finală, iar unul dintre motive este sprijinul pe care îl are din partea numeroşilor fani români.
Simona Halep

WTA Dubai: Simona Halep va juca joi în sferturi cu Belinda Bencic, nu înainte de ora 17:00

de A.I. HotNews.ro
Este cunoscut programul zilei de joi de la WTA Dubai (Premier 5), Simona Halep urmând să joace în al treilea meci de pe arena centrală (nu înainte de ora 17:00) cu Belinda Bencic în sferturile competiției de categorie Premier 5.
Naomi Osaka (8)

Eliminată prematur de la Dubai, Naomi Osaka recunoaște că resimte presiunea de a fi lider mondial

Naomi Osaka a recunoscut că resimte presiunea de a fi numărul unu mondial al tenisului feminin, iar câteva jucătoare de top, printre care românca Simona Halep, fostul lider, îi recomandă tinerei japoneze să aibă răbdare, scrie site-ul WTA.
Irina Begu

WTA Budapesta: Irina Begu, calificare în optimi

Irina Begu, locul 72 WTA, a învins-o pe germana Mona Barthel, locul 80 WTA, scor 3-6, 6-4, 6-2, şi s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Budapesta, de categorie WTA International.
Angelique Kerber

WTA Dubai: Angelique Kerber, eliminată în optimi - A pierdut decisivul cu 6-0

Angelique Kerber (favorită 5) a părăsit turneul Premier 5 de la Dubai în optimi, nemțoaica fiind depășită în trei seturi de Su-Wei Hsieh (Taiwan, 31 WTA). După o oră și 44 de minute, Hsieh s-a impus în trei seturi, scor 5-7, 6-4, 6-0.
Roger Federer (3)

Se întâmplă: Roger Federer va juca în sezonul de zgură - Madridul, turneul pregătitor pentru Roland Garros

Roger Federer a ales să dispute sezonul de zgură care culminează cu al doilea Grand Slam al anului, la Roland Garros, şi a decis să participe la turneul de la Madrid (3-12 mai), organizat de Ion Ţiriac.
Simona Halep, in actiune

Simona Halep, calificarea în sferturile de la Dubai și liniștea pe care ți-o dă zborul la înălțime

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Simona nu a arătat contra lui Eugenie Bouchard cel mai bun tenis de care e capabilă. Acest lucru s-a repetat și în meciul cu Lesia Tsurenko, însă deja jucătoarea noastră are atât de mult timp petrecut <la înălțime> încât își poate permite luxul de a câștiga chiar și atunci când este obosită (nu este neapărat la cel mai înalt nivel din punct de vedere fizic) sau când nu simte perfect mingea. Favorită trei, Simona este în sferturi la Dubai (Premier 5), după un succes conturat în două seturi contra Lesiei Tsurenko (6-3, 7-5).
Petra Kvitova

​WTA Dubai: Petra Kvitova, în sferturi după o victorie muncită cu Jennifer Brady

Petra Kvitova (4 WTA) s-a calificat în sferturile turneului de la Dubai, după ce a învins-o în trei seturi, scor 7-5, 1-6, 6-3 pe americanca Jennifer Brady (117 WTA). Partida a durat două ore și 12 minute.

VIDEO WTA Dubai: Simona Halep vs Lesia Tsurenko 6-3, 7-5 / Halep, calificată în sferturi - A șaptea victorie consecutivă cu jucătoarea din Ucraina

de Diana Ene HotNews.ro
Simona Halep a obținut a doua victorie în fața Lesiei Tsurenko (23 WTA) în doar o săptămână. După succesul de la Doha, numărul 2 WTA a învins-o pe jucătoarea din Ucraina și la Dubai, asigurându-și calificarea în sferturile competiției. A fost 6-3, 7-5 pentru Halep, după un meci cu multe schimburi lungi, dar și erori din partea ambelor jucătoare.
Juan Martin Del Potro

ATP Delray Beach: Juan Martin Del Potro a revenit în circuit - Victorie în două seturi cu Yoshihito Nishioka

Tenismenul argentinian Juan Martin Del Potro, locul 4 ATP, a jucat, marţi, primul lui meci din 2019, reuşind să-l învingă, cu scorul de 6-3, 7-5, pe japonezul Yoshihito Nishioka, locul 72 ATP, în primul tur al competiţiei de 250 de puncte de la Delray Beach.
Karolina Pliskova, la Dubai

​WTA Dubai: Karolina Pliskova, victorie în trei seturi cu Dominika Cibulkova (Programul optimilor)

Marţi, 19 Feb 2019 Sport | Tenis
Karolina Pliskova (5 WTA, cap de serie numărul 4) s-a calificat în optimile turneului de la Dubai, după ce a învins-o pe Dominika Cibulkova, scor 6-2, 3-6, 6-3.

​WTA Budapesta: Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi după un meci de două ore și 11 minute

Sorana Cîrstea, locul 108 WTA, s-a calificat, marți, în optimile competiției de la Budapesta, cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari, după ce a trecut de favorita fanilor Anna Bondar (223 WTA), scor 4-6, 6-3, 6-4.
Kristina Mladenovic

​WTA Dubai: Naomi Osaka, învinsă de Kristina Mladenovic (67 WTA) încă din turul secund

Inconstanta Kristina Mladenovic (67 WTA) a reușit o partidă mare în fața liderului mondial, Naomi Osaka, în turul secund al turneului de la Dubai, și s-a impus cu scorul de 6-3, 6-3.
Halep si van Cleemput

DigiSport: Gestul care i-a fost fatal lui Van Cleemput. Motivul real pentru care Simona Halep a renunțat la colaborare

de DigiSport Digisport.ro
Simona Halep s-a despărțit de Thierry van Cleemput, motivul invocat fiind ”lipsa de chimie” dintre cei doi. Totuși, altele au fost lucrurile care au deranjat-o pe sportiva noastră și care au dus la ruptura neașteptată dintre cei doi.

WTA Dubai: Simona Halep vs Lesia Tsurenko se va disputa miercuri, în jurul orei 10:30

Organizatorii turneului Premier 5 de la Dubai au anunțat programul zilei de miercuri, disputa dintre Simona Halep și Lesia Tsurenko urmând să aibă loc în jurul orei 10:30, ora României. Confruntarea va fi a doua a zilei de pe arena centrală. Partida va fi în direct pe Digisport și LiveText pe HotNews.ro.
Caroline Garcia

WTA Dubai: Caroline Garcia, eliminată în turul doi de Jennifer Brady (117 WTA)

După o victorie categorică în primul tur, Caroline Garcia (20 WTA), favorită numărul 14, a fost eliminată încă din runda a doua la turneul Premier 5 de la Dubai. Franțuzoaica a fost învinsă de Jennifer Brady (117 WTA), scor 6-4, 7-5.
Elina Svitolina

WTA Dubai: Elina Svitolina s-a calificat în optimi - Kiki Bertens și Daria Kasatkina, eliminate în turul doi

Elina Svitolina (6 WTA), cap de serie șase, s-a calificat în optimile turneului de la Dubai, beneficiind de abandonul tunisiencei Ons Jabeur (56 WTA). Kiki Bertens (favorită 7) și Daria Kasatkina (11) au părăsit competiția de categorie "Premier 5" încă din turul al doilea.