TEAMBALL
Baschet: NBA, pierderi de sute de milioane de dolari - Motivul: un mesaj de susţinere a manifestanţilor din Hong Kong Adam Silver, conducătorul NBA, a anunţat că asociaţia va înregistra pierderi de sute de milioane de dolari în China, ca urmare a controverselor legate de un mesaj al lui Daryl Morey (Houston Rockets) de susţinere a protestatarilor din Hong Kong.
VIDEO NBA All Star Game: Derrick Jones Jr (Miami Heat) a câștigat concursul de slam dunk-uri Derrick Jones Jr, jucătorul echipei Miami Heat, a câştigat, sâmbătă, concursul de slam dunk-uri din cadrul weekend-ului All Star Game din NBA, întrecându-l în finală pe Aaron Gordon (Orlando Magic), după o luptă strânsă.
Baschet feminin: Sepsi SIC Sfântu Gheorghe şi FCC Baschet Arad, finalistele Cupei României ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe şi FCC Baschet Arad vor juca finala Cupei României la baschet feminin, după victoriile obţinute, sâmbătă, în semifinalele disputate în Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe.
Handbal masculin: CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile Challenge Cup Echipa de handbal masculin CSM Bucureşti a remizat sâmbătă, pe teren propriu, cu formaţia suedeză Alingsas HK, scor 24-24 (10-10), în manşa retur din optimile de finală ale Challenge Cup, şi s-a calificat în sferturile de finală.
VIDEO NBA: Eșec surprinzător pentru Milwaukee Bucks; Lakers se impune dramatic după prelungiri Milwaukee Bucks, echipa cu cea mai bună linie de clasament din NBA, a pierdut pe terenul celor de la Indiana Pacers (118-111), T. J. Warren fiind cel mai bun jucător al gazdelor din "Bankers Life Fieldhouse" (Indianapolis). Într-o altă partidă a zilei, Los Angeles Lakers s-a impus dramatic, după prelungiri, cu Denver Nuggets. LeBron James putea evita emoțiile, dar a ratat o lovitură în ultima secundă.
​Cupa CEV (volei m): Arcada Galați câștigă returul cu Galatasaray, dar ratează calificarea în sferturi ​Campioana României la volei masculin, Arcada Galaţi, a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia turcă Galatasaray Istanbul, scor 3-2, în manşa retur din optimile de finală ale Cupei CEV, dar ratează calificarea în faza sferturilor de finală ale competiţiei.
Baschet: Venituri record generate de formațiile din NBA în 2019 / New York Knicks, cea mai valoroasă echipă Echipele din campionatul profesionist nord-american de baschet (NBA) au generat venituri totale de 8,8 miliarde de dolari în 2019, cu 10 la sută mai mari faţă de anul anterior, conform datelor prezentate marţi de revista economică americană Forbes.
VIDEO Handbal feminin: Naționala României, reunită la Râmnicu Vâlcea - Care este obiectivul pentru stagiul de pregătire Naționala de handbal feminin a României se află în această săptămână la Râmnicu Vâlcea, în al doilea stagiu de pregătire pentru turneul preolimpic de calificare la JO de la Tokyo. Selecționerul Bogdan Burcea a precizat că această perioadă este dedicată exclusiv pregătirii pentru partida cu Norvegia, pe care tricolorele o vor disputa la 21 martie, după meciul de debut cu Thailanda.
Kobe Bryant si fiica sa au fost înmormântaţi după o ceremonie privată Trupurile neînsufleţite ale fostului baschetbalist Kobe Bryant şi ale fiicei lui, Gianna, au fost înhumate, vineri, după o ceremonie privată, la Corona Del Mar, California, informează presa internaţională.
​VIDEO NBA: Înfrângeri pentru Los Angeles Clippers, Chicago Bulls și Boston Celtics Philadelphia 76ers a oferit una dintre surprizele zilei, după ce a trecut, scor 110-103, de Los Angeles Clippers, una dintre echipele aflate într-o formă bună. San Antonio Spurs s-a impus pe terenul lui Oklahoma City Thunder, iar Boston Celtics a plecat învinsă de la Houston (116-105 cu Rockets).
Handbal feminin: CS Gloria Bistrița și-a aflat adversara din sferturile Cupei EHF CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud va întâlni formaţia daneză Herning-Ikast Handbold în sferturile de finală ale Cupei EHF la handbal feminin, potrivit tragerii la sorţi efectuate marţi, la Viena.
Vor aurul olimpic: Pe cine duce naționala de baschet a SUA la Tokyo În plin sezon din NBA, Federația Americană de Baschet a anunțat o listă preliminară de 44 de jucători pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo, din vara acestui an. Printre cei selecționabili se numără cele mai importante vedete de peste ocean, semn că SUA își dorește medaliile de aur.
​VIDEO Zi spectaculosă în NBA: Lakers, Milwaukee și Toronto Raptors, victorii fără dubii Favoritele au mai bifat o zi cu victorii în NBA: Milwaukee Bucks, Los Angeles Lakers și Toronto Raptors au trecut de adversarele lor și au făcut spectacol. Raptors este echipa momentului: a ajuns la 15 victorii consecutive.
U BT Cluj-Napoca a câștigat Cupa României la baschet masculin Echipa de baschet masculin U BT Cluj-Napoca a câştigat luni, pe teren propriu, Cupa României, după ce a învins în finala competiţiei campioana en-titre, CSM Oradea la Turneul Final Four pe care l-a găzduit.
Schimbarea modificării: Pe cine va întâlni până la urmă România la Turneul Preolimpic Federația Internațională de Handbal a reușit în cele din urmă să decidă și a treia adversară pe care România o va întâlni în Turneul Preolimpic la handbal feminin. IHF a fost nevoită să înlocuiască naționala din Coreea de Nord și a făcut acest lucru cu o lună și jumătate înainte de startul partidelor.
VIDEO NBA: Clippers, show pe terenul lui Cleveland; Victorie în ultima secundă pentru Utah Jazz cu Houston Rockets Los Angeles Clippers și-a trecut în linia de clasament a 37-a victorie din sezonul regulat, californienii trecând lejer, scor 133-92, de Cleveland Cavaliers. Atlanta Hawks a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de New York Knicks (140-135), iar Philadelphia 76ers a câștigat cu Chicago Bulls (118-111).
Cupa EHF (handbal f): Gloria Bistrița, calificare dramatică în sferturi CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Cupei EHF la handbal feminin, duminică seara, printr-un gol marcat în ultima secundă a meciului terminat la egalitate cu echipa maghiară ERD, 24-24 (12-12), în deplasare.
Cupa României (baschet m): CSM Oradea, prima finalistă (76-72 vs Dinamo București) Campioana en-titre la baschet masculin, CSM Oradea, este prima finalistă a Cupei României, după ce a învins duminică, în prima semifinală a Turneului Final Four, de la Cluj-Napoca, formaţia Dinamo Bucureşti, cu scorul de 76-72 (34-39).
​VIDEO NBA: Toronto Raptors, a 14-a victorie consecutivă / Minnesota Timberwolvles, surpriza zilei (Rezultate) ​Toronto Raptors continuă cursa de urmărire a liderului Conferinței de Est din NBA, Milwaukee Bucks. În Scotiabank Arena, Raptors s-au impus cu 119-118 în fața celor de la Brooklyn Nets (a 14-a victorie consecutivă și a 39-a din sezonul regulat). Au mai câștigat Milwaukee Bucks și Los Angeles Lakers, în timp ce Minnesota Timberwolves a reușit surpriza zilei (142-115 vs Los Angeles Clippers).
​Liga Campionilor (handbal f): Vipers Kristiansand vs CSM București 23-25 / Cristina Neagu a înscris 14 goluri CSM Bucureşti a învins formaţia norvegiană Vipers Kristiansand cu scorul de 25-23 (11-12), sâmbătă, în deplasare, în Grupa principală 1 a Ligii Campionilor la handbal feminin.