TEAMBALL
Cum ajută starurile din NBA angajații arenelor aflați în șomaj - Antetokounmpo, donație de 100.000 de dolari Grecul Giannis Antetokounmpo, starul celor de la Milwaukee, a promis vineri că va dona 100.000 de dolari (90.000 de euro) pentru angajații de la Fiserv Forum (arena în care evoluează Milwaukee Bucks), forțați să intre în șomaj tehnic după suspendarea meciurilor din NBA din cauza coronavirusului, informează AFP.
Handbalul românesc și-a închis porțile din cauza coronavirusului - Ce evenimente importante au fost amânate Federaţia Română de Handbal a anunţat, vineri, că toate competiţiile pe plan intern au fost suspendate, iar "dubla" cu Polonia contând pentru calificarea lotului naţional de senioare la Euro 2020 a fost amânată.
LeBron James: "Ar trebui să anulăm 2020! Au fost trei luni groaznice" LeBron James a postat, joi, un comentariu pe reţelele de socializare, în care s-a plâns de evenimentele nefericite din acest an. "Ceea ce ar trebui să facem cu adevărat este să anulăm 2020!", a scris vedeta NBA.
România vs Belgia din ultima etapă a Rugby Europe 2020, amânat din cauza coronavirusului Meciul România - Belgia din ultima etapă a Rugby Europe 2020, programat sâmbătă, la Botoşani a fost amânat, informează Federaţia Română de Rugby.
Sezonul regulat din NBA, suspendat - Rudy Gobert (Utah Jazz), primul jucător infectat cu coronavirus Sezonul regulat din NBA a fost suspendat pe o perioadă nedeterminată, după ce a apărut primul jucător depistat pozitiv pentru coronavirus. Este vorba despre Rody Gobert, de la Utah Jazz.
FIBA Europe Cup: U BT Cluj, eliminată în sferturi de Medi Bayreuth Echipa de baschet masculin U BT Cluj a ratat miercuri, în deplasare, calificarea în semifinalele FIBA Europe Cup, după ce a fost învinsă de formaţia germană Medi Bayreuth, cu scorul de 100-87 (46-48), în manşa retur din sferturile competiţiei.
​Turneul celor patru națiunii (polo): România, învinsă și de Muntenegru, scor 17-12 ​Naţionala de polo a României a fost învinsă marţi, la Hamburg, de reprezentativa Muntenegrului, scor 17-12, în al doilea meci din cele trei programate la Turneul celor patru naţiuni, competiţie de verificare înaintea participării la turneul preolimpic de la Rotterdam.
VIDEO NBA: Cea mai slabă perioadă a sezonului pentru liderul Milwaukee Bucks - Trei înfrângeri consecutive Milwaukee Bucks, echipa cu cea mai bună linie de clasament din NBA, traversează cea mai slabă perioadă din acest sezon regulat. După meciul pierdut cu Denver Nuggets, Bucks a ajuns la trei înfrângeri consecutive.
​Turneul celor patru națiuni (polo): România a pierdut primul meci (9-10 vs Germania) ​Naţionala de polo a României a fost învinsă luni, la Hamburg, de reprezentativa Germaniei, scor 10-9, în primul meci din cele trei programate la Turneul celor patru naţiuni, competiţie de verificare înaintea participării la turneul preolimpic de la Rotterdam.
​CM 2021 (handbal m): România va întâlni Ungaria în play-off, dacă va trece de Bosnia în prima fază a barajului ​Naţionala de handbal masculin a României va întâlni reprezentativa Ungariei în faza play-off de calificare a CM2021, dacă tricolorii vor elimina Bosnia în prima fază a barajului, potrivit tragerii la sorţi de luni, de la Viena. Meciurile cu Bosnia sunt în aprilie, iar cele din play-off în luna iunie.
VIDEO NBA: Show în Staples Center - Lakers a câștigat derbiul local cu Clippers Anthony Davis și LeBron James au fost motoarele celor de la Lakers, formație care s-a impus în Staples Center contra rivalilor locali de la Clippers. A fost 112-103 pentru oaspeți, iar "galbenii" au acumulat victoria cu numărul 49 din sezonul regulat. Lucrurile nu merg la fel de bine pentru Milwaukee Bucks: a înregistrat a doua înfrângere consecutivă: 140-131 pe terenul lui Phoenix Suns.
​Cupa EHF (handbal f): Gloria Bistrița, eliminată în sferturi / Meciul cu Ikast, jucat fără spectatori ​Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa a ratat duminică, în deplasare, calificarea în semifinalele Cupei EHF, după ce a fost învinsă de formaţia daneză Ikast Handbold, scor 28-26 (12-15), şi în manşa retur din sferturile competiţiei. Meciul s-a jucat fără spectatori, în urma deciziei autorităţilor publice daneze, privind Covid-19.
LPF: Meciurile din Liga 1 se vor juca fără spectatori Liga Profesionistă de Fotbal a anunţat că a decis ca meciurile din Liga 1 să se joace fără spectatori în tribune, în condiţiile regulamentului.
​VIDEO NBA: Înfrângeri pentru Denver Nuggets și Houston Rockets (Rezultatele zilei) Cleveland Cavaliers și Charlotte Hornets au reușit surprizele zilei în NBA, după ce le-au învins pe favoritele Denver Nuggets, respectiv Houston Rockets. Au mai obținut victorii echipele Utah Jazz, Memphis Grizzlies, Golden State Warriors și Sacramento Kings.
​Liga Campionilor (handbal f): CSM București vs Vipers 28-22 / "Tigroaicele", duel cu Gyor în sferturi ​Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Vipers, scor 28-22 (12-11), în ultimul meci din grupa I a Ligii Campionilor. În sferturi, CSM Bucureşti se va duela cu deţinătoarea trofeului, Gyor ETO.
​Liga Campionilor (handbal f): Gyor vs SCM Râmnicu Vâlcea 35-29, în ultimul meci din grupa II Campioana en-titre a României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de deţinătoarea trofeului, Gyor ETO, scor 35-29 (20-15), în ultimul meci din grupa principală II a Ligii Campionilor. Ambele echipe vor juca în sferturile de finală ale competiţiei.
​Rugby Europe Championship 2020: România, la a treia înfrângere (25-32 vs Rusia) ​Naţionala României a fost învinsă de echipa Rusiei cu scorul de 32-25 (20-13), sâmbătă, la Krasnodar, în cea de-a patra etapa a Rugby Europe Championship 2020.
VIDEO ​NHL: Henri Richard, jucătorul cu cele mai multe victorii în Cupa Stanley, a murit la 84 de ani ​Canadianul Henri Richard, care a câştigat de 11 ori Cupa Stanley alături de echipa Montreal Canadiens, un record pentru Liga profesionistă nord-americane de hochei pe gheaţă (NHL), a încetat din viaţă la vârsta de 84 ani, informează AFP.
​VIDEO NBA: Los Angeles Lakers, victorie în duelul liderilor de conferință (113-103 vs Milwaukee Bucks) Los Angeles Lakers a obținut o victorie importantă în ceea ce ar putea reprezenta o avanpremieră pentru finala NBA. Sub conducerea lui LeBron James, Los Angeles Lakers (liderul Conferinței de Vest) s-a impus, scor 113-103, împotriva echipei Milwaukee Bucks (liderul Conferinței de Est). În urma acestui rezultat, Lakers și-au asigurat prezența în play-off.
EHF: Cristina Neagu, desemnată jucătoarea lunii februarie Cristina Neagu a fost desemnată cea mai bună jucătoare a lunii februarie în cupele europene la handbal feminin, în urma voturilor corespondenţilor site-ului forului continental (EHF).