TEAMBALL
​VIDEO NBA: Liderul Milwaukee Bucks, victorie în prelungiri - Clippers, în revenire de formă după trei înfrângeri consecutive Milwaukee Bucks a avut nevoie de prelungiri și de ceva emoții pentru a-și completa linia impresionantă de clasament cu cea de-a 49-a victorie din sezonul regulat al NBA. În "Capital One Arena", gazdele de la Washington Wizards au prins o zi mare, cedând greu în fața mult mai puternicilor adversari, scor 137-134.
VIDEO Kobe Bryant, omagiat la Staples Center din Los Angeles Fostul baschetbalist al echipei Los Angeles Lakers Kobe Bryant, decedat la 26 ianuarie în urma unui accident de elicopter, a fost omagiat, luni seară, în cadrul unei ceremonii la Staples Center din Los Angeles.
Văduva lui Kobe Bryant dă în judecată proprietarul elicopterului în care starul și fiica acestuia și-au pierdut viața Vanessa Bryant a dat în judecată proprietarul elicopterului care s-a prăbușit în ceață și i-a ucis soțul și una dintre fiice. Aceasta afirmă că pilotul a fost neglijent și că ar fi trebuit să anuleze zborul, scrie Sky News.
VIDEO Preliminarii EuroBasket 2021: România a pierdut al doilea meci din Grupa A (63-87 vs Israel) Naţionala masculină de baschet a României a fost învinsă de echipa Israelului, cu scorul de 87-63 (16-12, 27-26, 22-18, 22-7), luni seara, la Tel Aviv, în Grupa A a preliminariilor FIBA EuroBasket 2021.
VIDEO NBA: Victorii pentru Lakers, Nuggets și Toronto Raptors; Warriors și Detroit Pistons, la al șaselea eșec la rând Los Angeles Lakers, Denver Nuggets și Toronto Raptors s-au aflat printre echipele victorioase în meciurile disputate luni noaptea. În schimb, Golden State Warriors și Detroit Pistons continuă seria negativă, ambele formații înregistrând a șasea înfrângere consecutivă.
VIDEO NBA: Victorii pentru Milwaukee Bucks și Houston Rockets (Rezultatele zilei) Milwaukee Bucks nu a avut probleme, în "Fiserv Forum", în fața celor de la Philadelphia 76.ers. Liderul Conferinței de Est din NBA s-a impus cu 119-98, după încă un meci foarte bun făcut de Giannis Antetokounmpo. În cel mai interesant duel al serii, Houston Rockets a câștigat în fața formației Utah Jazz, scor 120-110.
Liga Campionilor (handbal m): Sporting vs Dinamo 25-26 / "Dulăii", victorie uriașă în turul barajului optimilor CS Dinamo Bucureşti a învins în deplasare echipa portugheză Sporting Lisabona, cu scorul de 26-25 (13-9), sâmbătă seara, în turul barajului optimilor Ligii Campionilor la handbal masculin.
Liga Campionilor (handbal f): Remiză între Krim Ljubljana și SCM Râmnicu Vâlcea Campioana en-titre a României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a remizat sâmbătă, în deplasare, cu formaţia slovenă Krim Ljubljana, scor 28-28 (12-13), în al patrulea meci din grupa principală II a Ligii Campionilor.
​VIDEO NBA: Victorie pentru Los Angeles Lakers / Utah Jazz, învinsă de San Antonio Spurs Los Angeles Lakers, liderul Conferinței de Vest din NBA, a obținut a 42-a victorie din sezonul regulat, scor 117-105, împotriva celor de la Memphis Grizzlies. LeBron James și Anthony Davis au făcut din nou un meci foarte bun în "Staples Center". În alte partide s-au mai impus echipe precum Dallas Mavericks, Boston Celtics și Toronto Raptors, în timp ce San Antonio Spurs a câștigat pe terenul lui Utah Jazz.
Liga Campionilor (handbal f): Dulcele gust al revanșei - CSM București, victorie cu Ferencvaros pe teren propriu CSM București și-a luat revanșa după înfrângerea drastică suferită la Budapesta cu Ferencvaros. "Tigroaicele" s-au impus vineri, pe teren propriu, în fața vicecampioanei Ungariei, scor 27-24, în al patrulea meci din Grupa Principală I a Ligii Campionilor.
Baschet masculin: România, învinsă de Spania în preliminariile EuroBasket 2021 Naţionala de baschet masculin a României a fost învinsă joi, la BT Arena din Cluj-Napoca, de campioana mondială en-titre, Spania, scor 84-71 (44-34), în meci contând pentru grupa A din preliminariile Campionatului European din 2021, faza a doua.
Handbal feminin: S-au stabilit confruntările din sferturile Cupei României Joi a avut loc, la sediul Federației Române de Handbal, tragerea la sorți pentru stabilirea duelurilor din sferturile de finală ale Cupei României, ultima fază a competiției înaintea turneului Final Four. CSM Bucureşti, deținătoarea trofeului, o va înfrunta pe CSM Slatina.
Antrenorul Per Johansson revine la CSM București / Ce poziție va ocupa suedezul ​Antrenorul suedez Per Johansson, cu care echipa de handbal feminin CSM Bucureşti cucerea medaliile de bronz în Liga Campionilor din 2017 şi 2018, revine pe banca tehnică, alături de Adrian Vasile.
Cristina Neagu și-a prelungit contractul cu CSM București: "Continuăm să ne bucurăm de magia ei" Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a anunţat, marţi seară, prelungirea contractului cu jucătoarea sa de bază, Cristina Neagu. ”Sunt fericită să joc în continuare în ţară”, a spus handbalista după semnarea contractului pentru încă două sezoane.
​Liga Campionilor (volei f): Volei Alba Blaj câștigă cu Vassas Budapesta, dar ratează calificarea în sferturi ​Echipa de volei feminin Volei Alba Blaj a învins marţi, pe teren propriu, formaţia ungară Vassas Budapesta, scor 3-0, în ultima partidă din grupa D a Ligii Campionilor. Ratează însă calificarea în sferturile competiţiei.
Challenge Cup (m): CSM Bucureşti și AHC Potaissa Turda și-au aflat adversarele din sferturi CSM Bucureşti, deținătoarea trofeului, și AHC Potaissa Turda și-au aflat adversarele din sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin.
Handbal feminin: Întăriri pentru sezonul viitor - Căpitanul naționalei Franței va ajunge la CSM București Căpitanul selecţionatei de handbal feminin a Franţei, Siraba Dembele, se va despărţi la finalul acestui sezon de echipa Toulon, urmând să semneze cu formaţia CSM Bucureşti, în vara acestui an, anunţă cotidianul L'Equipe.
VIDEO All Star Game: Echipa LeBron a câștigat în fața echipei Giannis (157-155) Echipa LeBron a câştigat, noaptea trecută, la Chicago, All-Star Game NBA, impunându-se cu scorul de 157-155 în faţa echipei Giannis.
Handbal masculin: Potaissa Turda s-a calificat în sferturile Challenge Cup AHC Potaissa Turda s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, duminică seara, pe teren propriu, deşi a fost învinsă de echipa elveţiană BSV Berna, cu scorul de 35-33 (18-19), în manşa a doua a optimilor de finală.
Baschet feminin: Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat pentru a şasea oară Cupa României ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a cucerit pentru a şasea oară Cupa României la baschet feminin, duminică seara, după ce a învins-o în finală pe FCC Baschet Arad, cu 80-67 (14-24, 35-12, 14-15, 17-16), în Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe.