TEAMBALL
​FIBA Europe Cup: CSM Oradea a cucerit medalia de bronz (85-76 vs BC Parma) Echipa de baschet masculin CSM Oradea a obţinut, duminică, medalia de bronz la Turneul Final Four al FIBA Europe Cup, de la Tel-Aviv, după ce a învins formaţia rusă BC Parma, scor 85-76 (45-28), în finala mică a competiţiei.
​FIBA Europe Cup: CSM Oradea a ratat calificarea în finală (66-77 vs Stal Ostrow) ​Echipa de baschet masculin CSM Oradea a ratat, vineri, calificarea în finala FIBA Europe Cup, după ce a fost învinsă de formaţia poloneză Stal Ostrow, scor 77-66 (43-32), în semifinalele Turneului Final Four de la Tel-Aviv.
Cum a motivat Cristina Neagu retragerea temporară din naționala României Naționala de handbal feminin a României s-a calificat, miercuri, la Campionatul Mondial, iar o altă veste care a ținut capul de afiș a fost retragerea Cristinei Neagu.
Cristina Neagu s-a retras temporar de la echipa națională - Adrian Vasile: "Trebuie să fim mai exacți fără ea" România s-a calificat la Campionatul Mondial de handbal feminin, după ce a trecut de reprezentativa Macedoniei de Nord (68-42 la general). După meciul disputat miercuri, în deplasare, selecționerul Adrian Vasile a anunțat că cea mai bună jucătoare a "tricolorelor", Cristina Neagu, a hotărât să se retragă temporar de la echipa națională.
România s-a calificat la Campionatul Mondial de handbal feminin (35-20 vs Macedonia de Nord) Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat miercuri, în deplasare, la Campionatul Mondial, după ce a învins reprezentativa Macedoniei de Nord, scor 35-20 (18-10), şi în manşa retur din faza play-off a competiţiei. România rămâne astfel singura echipă din lume care a bifat toate ediţiile CM.
Handbal feminin: Antrenor de top pentru Gloria Bistrița Noul antrenor al echipei de handbal feminin Gloria Bistriţa este danezul Kim Rasmussen, care a mai antrenat în Liga Naţională pe CSM Bucureşti, cucerind în 2016 Liga Campionilor.
​Liga Națională: U-BT Cluj-Napoca, prima înfrângere a sezonului (77-82 vs SCMU Craiova) ​SCMU Craiova a învins-o pe U-BT Cluj-Napoca cu 82-77 (13-20, 24-9, 25-22, 20-26), luni, în Bănie, şi a pus astfel capăt seriei ardelenilor de 21 de victorii consecutive în Liga Naţională de baschet masculin.
Handbal feminin: România, foarte aproape de Campionatul Mondial (33-22 vs Macedonia de Nord) Naţionala de handbal feminin a României a învins sâmbătă, pe teren propriu, reprezentativa Macedoniei de Nord, scor 33-22 (15-11), în manşa tur din faza play-off a Campionatului Mondial din acest an.
CSM Târgoviște, în premieră campioană la volei feminin Echipa de volei feminin CSM Târgovişte a câștigat, sâmbătă, în premieră, titlul național. Târgoviștencele au învins Volei Alba Blaj în grupa 1-4 din play-off-ul Diviziei A şi au adunat destule puncte în clasament pentru a-și asigura prima poziție.
Cristina Neagu și discuția care o deranjează cel mai mult - Ce spune despre salariul de la CSM București și banii publici Într-un interviu acordat BRD (unul dintre sponsorii sportivei), handbalista Cristina Neagu a ținut să clarifice câteva aspecte cu privire la salariul ei de la CSM București și cât va mai juca la actuala echipă. Totodată, Neagu a dezvăluit că se gândește serios să renunțe la echipa națională.
Volei masculin: Arcada Galați, campioana României pentru a treia oară consecutiv ​Echipa de volei masculin Arcada Galaţi a învins, vineri, formaţia SCM Zalău, cu scorul de 3-0, şi îşi trece în palmares titlul naţional, în penultima etapă a stagiunii 2020-2021.
Adrian Vasile, înaintea play-off-ului cu Macedonia de Nord: "Avem nevoie de o bucurie după ratarea calificării la JO" Selecţionerul echipei naţionale de handbal feminin a României, Adrian Vasile, a declarat că prima reprezentativă are nevoie de o bucurie în dubla cu Macedonia de Nord, decisivă pentru prezenţa la Campionatul Mondial 2021, după ratarea calificării la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
Transferuri importante pentru Rapid - Denisa Dedu și Gabriela Perianu au semnat cu gruparea bucureșteană ​Echipa feminină de handbal Rapid a anunţat, vineri, că a obţinut serviciile sportivelor Denisa Dedu şi Gabriela Perianu, acestea urmând să evolueze pentru gruparea bucureşteană din sezonul viitor.
Kobe Bryant va fi inclus în Hall of Fame de Michael Jordan ​Michael Jordan, legenda baschetului american, va pronunţa discursul de includere, cu titlu postum, a regretatului Kobe Bryant în Hall of Fame (Panteonul gloriilor), cu ocazia unei ceremonii care va avea loc pe 15 mai, la Uncasville (Connecticut), după ce a fost amânată cu un an din cauza pandemiei de coronavirus, informează AFP.
​EHF European League: Minaur Baia Mare, duel cu Nantes în semifinale / Final Four-ul va avea loc în România Echipa feminină de handbal Minaur Baia Mare va întâlni formaţia franceză Nantes Atlantique Handball în semifinalele competiţiei EHF European League, al cărei turneu final va avea loc în zilele de 8 şi 9 mai în Sala Polivalentă ''Lascăr Pană'' din Baia Mare.
Handbal feminin: Dunărea Brăila va fi antrenată de un campion mondial Celebrul tehnician danez Morten Soubak, campion mondial cu naţionala feminină a Braziliei în 2013, va antrena din vară echipa feminină de handbal HC Dunărea Brăila, a anunţat clubul pe pagina sa de Facebook.
Preliminarii CE Futsal: România, victorie de palmares (9-1 vs Macedonia de Nord) ​Naţionala de futsal a României a surclasat selecţionata Macedoniei de Nord cu scorul de 9-1 (6-0), miercuri seara, în Sala Sporturilor ''Constantin Jude'' din Timişoara, în ultimul lor meci din Grupa a 4-a a preliminariilor EURO 2022.
Gabi Szabo, după ce CSM Bucureşti a ratat calificarea în Final Four: "Ai câştigat, continuă, ai pierdut, continuă!" ​Directorul CSM Bucureşti, Gabriela Szabo, a transmis un mesaj după ce echipa de handbal feminin a fost eliminată de ŢSKA Moscova în sferturile Ligii Campionilor şi a ratat calificarea la Turneul Final Four.
Liga Campionilor (handbal f): CSM București ratează dramatic calificarea în Final Four (19-24 vs CSKA Moscova) Deși a condus de mai multe ori cu nouă goluri diferență în manșa tur, CSM București a ratat dramatic calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin. CSKA Moscova s-a impus cu 24-19 în retur (51-51 la general) și a trecut mai departe grație golurilor marcate în deplasare.
​Liga Campionilor (handbal f): Gyor și Brest s-au calificat în semifinalele competiției ​Echipele de handbal feminin Gyor ETO şi Brest Bretagne Handball sunt primele semifinaliste ale Ligii Campionilor, după ce au eliminat sâmbătă, în sferturi, formaţiile Buducnost Podgorica, respectiv Metz.