TEAMBALL
”NBA, o grădină zoologică umană” - Fan arestat după ce a aruncat cu sticla după o vedetă Incidentele cauzate de fanii din NBA, recent întorși în tribune, nu contenesc să apară. După ce săptămâna trecută, Russell Westbrook a primit o găleată cu popcorn direct în cap, vedeta Kyrie Irving a fost foarte aproape să primească o sticlă în plină figură.
Dunărea Brăila a transferat o campioană olimpică, mondială și europeană Conducerea clubului de handbal feminin Dunărea Brăila a anunțat că a transferat-o pe Amanda Kurtovic, inter dreapta, campioană olimpică, mondială și europeană cu naționala Norvegiei.
Vipers Kristiansand a câștigat Liga Campionilor la handbal feminin Echipa de handbal feminin Vipers Kristiansand a câştigat, duminică, finala Ligii Campionilor, cu formaţia Brest Bretagne, scor 34-28 (18-14), la Turneul Final Four de la Budapesta. Gyor ETO, medalie de bronz.
Handbal (m): Dinamo a câștigat Cupa României - Cui au dedicat alb-roșii trofeul Campioana din 2021 la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a câştigat, duminică, şi Cupa României, după finala cu HCDS Constanţa.
Liga Campionilor: Vipers Kristiansand, a doua finalistă (33-30 vs ȚSKA Moscova) Echipele de handbal feminin Brest şi Vipers vor disputa finala competiţiei în acest sezon, după ce au eliminat, sâmbătă, la Turneul Final 4 de la Budapesta, formaţiile Gyor ETO, respectiv ŢSKA Moscova.
Surpriză mare în Final Four: Campioana en-titre Gyor, eliminată dramatic în semifinale Deţinătoarea Ligii Campionilor, Gyor ETO, a fost eliminată în semifinalele actualei stagiuni, la Turneul F4 de la Budapesta, de formaţia franceză Brest. A fost nevoie de două reprize de prelungiri şi aruncări de la 7 metri.
CE Polo U15, preliminarii: România, în fruntea grupei după rezultatele înregistrate vineri Selecţionata României conduce Grupa D a preliminariilor Campionatului European masculin de polo pe apă Under-15, după ce a înregistrat o victorie şi un egal, vineri, la Praga.
Liga Campionilor: Cristina Neagu a fost inclusă în All Star Team Căpitanul naţionalei României şi al CSM Bucureşti, Cristina Neagu, a fost aleasă în All Star Team al Ligii Campionilor, sezonul 2020-2021, potrivit anunţului EHF de vineri seară, înaintea Turneului Final 4 de la Budapesta.
​Cupa României: Dinamo, Steaua, CSM Bacău și Dobrogea Sud Constanța s-au calificat în semifinale CS Dinamo Bucureşti, CSA Steaua Bucureşti, CSM Bacău şi AHC Dobrogea Sud Constanţa s-au calificat, joi, în semifinalele Cupei României la handbal masculin, în urma victoriilor obţinute în Sala Rapid din Bucureşti.
FOTO Nou record stabilit de Kobe Bryant post-mortem Week-end-ul trecut, Kobe Bryant a mai doborât un record post-mortem. Tricoul purtat de el în primul său sezon la Los Angeles Lakers a fost cumpărat pentru un preț record.
Una dintre cele mai importante jucătoare din lot și-a prelungit contractul cu CSM București CSM București, campioana României la handbal feminin, a anunțat luni că a ajuns la un acord cu Jelena Grubisic. Astfel, portărița va rămâne încă un an la gruparea bucureșteană.
Soţia handbalistului Javier Humet (Dinamo) a murit Soţia handbalistului dinamovist Javier Humet a decedat, a anunţat, duminică, CS Dinamo.
CSM București, campioana României la handbal feminin Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a învins duminică, la turneul de la Sfântu Gheorghe, formaţia Universitatea Cluj, scor 28-20 (14-8), în primul meci al etapei a 27-a. Cu două meciuri rămase de jucat în actuala stagiune, CSM Bucureşti obţine matematic titlul naţional al sezonului 2020-2021.
NBA: Ce sancțiune riscă LeBron James după ce a încălcat protocolul sanitar LeBron James (Los Angeles Lakers) a încălcat, săptămâna trecută, protocolul sanitar în vigoare în NBA, protocol pus în aplicare din cauza pandemiei de coronavirus, a anunţat un purtător de cuvânt al ligii nord-americane de baschet, informează lequipe.fr.
Mesajul postat de Cristina Neagu după ce a fost operată la genunchi Căpitanul naţionalei de handbal feminin, Cristina Neagu, a anunţat, vineri, că intervenţie chirurgicală la genunchi la care a fost supusă a decurs foarte bine.
CE Volei feminin: România și-a aflat adversarele din grupa D ​Naţionala de volei feminin a României va întâlni reprezentativele Turciei, Olandei, Ucrainei, Finlandei şi Suediei în grupa D a Campionatului European, găzduită de BT Arena din Cluj-Napoca, între 18-25 august.
Handbal (m): Dinamo, încă un transfer de marcă - A adus un medaliat european și olimpic CS Dinamo a anunţat, marţi, că a obţinut serviciile handbalistului german Christian Dissinger, medaliat european şi olimpic şi câştigător al Ligii Campionilor cu Vardar.
Sergiu Stancu, noul selecționer al echipei naționale de volei masculin Antrenorul campioanei Arcada Galaţi, Sergiu Stancu, a fost instalat, luni, în funcţia de selecţioner al echipei naţionale de volei masculin a României, se arată într-un comunicat de presă al Federaţiei Române de Volei.
Încă o distincție personală pentru Stephen Curry - Echipa sa joacă cu Lakers pentru un loc în play-off Stephen Curry a făcut din nou spectacol în NBA și a reușit 46 de puncte în victoria lui Golden State Warriors contra lui Memphis Grizzlies. Conducătorul de joc a terminat sezonul regulat cu cele mai multe puncte marcate.
România a ratat calificarea la Campionatul European - Victorie de palmares cu Slovacia Naţionala de volei masculin a României a învins duminică, la turneul de la Ploieşti, reprezentativa Slovaciei, scor 3-1, în ultimul meci al preliminariilor CE2021. Victoria rămâne însă de palmares, pentru că România a ratat calificarea la turneul final.