TEAMBALL
Baschet masculin: CSM Oradea - Steaua Bucureşti, 1-1 la general, în finala Ligii Naţionale Echipa de baschet masculin CSM Oradea a fost învinsă de formaţia Steaua CSM EximBank Bucureşti în a doua partidă a finalei Ligii Naţionale, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 70-75 (44-40), şi este 1-1 la general. Finala se mută la Bucureşti, în 10-12 iunie. În finala mică, scorul general este de 1-1 între U BT Cluj şi CSU Sibiu.
CSM Oradea - Steaua Bucureşti, scor 86-73, în primul meci din finala Ligii Naţionale de baschet masculin Echipa de baschet masculin CSM Oradea a învins luni, pe teren propriu, formaţia Steaua CSM EximBank Bucureşti, cu scorul de 86-73 (48-35), în primul meci din cinci programate în finala Ligii Naţionale, potrivit news.ro.
Preliminarii CE 2018, Handbal (f): România - Portugalia 32-28 / "Tricolorele" merg la turneul final de pe primul loc în grupa 4 Naţionala de handbal feminin a României a învins duminică, la Buzău, reprezentativa Portugaliei, cu scorul de 32-28 (19-13), şi încheie lider grupa 4 preliminară. România s-a calificat la turneul final al CE2018 încă din etapa trecută şi va fi cap de serie la tragerea la sorţi din 12 iunie.
Handbal feminin: Austria – România, scor 25-28, şi tricolorele s-au calificat la turneul final al CE de handbal feminin din 2018 Naţionala de handbal feminin a României a învins joi, în deplasare, reprezentativa Austriei, cu scorul de 28-25 (13-11), în penultima partidă din grupa preliminară 4 a CE2018, şi s-a calificat la turneul final, potrivit news.ro. În celălalt meci al grupei, Portugalia – Rusia, scor 24-30 (14-15).
Dinamo Bucureşti, campioană la handbal masculin şi în 2018, după finala cu Steaua Bucureşti Campioana en-titre la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, şi-a păstrat titlul naţional în palmares, după ce a învins joi, în deplasare, formaţia Steaua Bucureşti, cu scorul de 22-19 (13-10), în meciul al treilea, decisiv, al finalei Ligii Naţionale.
​Liga Campionilor, handbal (m): Montpellier HB, noua campioană a Europei Echipa franceză Montpellier HB a câştigat Liga Campionilor la handbal masculin, duminică, după ce a învins o altă formaţie franceză, HBC Nantes, cu scorul de 32-27 (16-13), în finala desfăşurată la Koln (Germania).
Handbal masculin: Dinamo a câştigat primul meci al finalei Ligii Naţionale Campioana Dinamo Bucureşti a învins-o pe CSA Steaua Bucureşti cu scorul de 27-25 (10-10, 23-23), după aruncările de la 7 metri, joi, în Sala Concordia din Chiajna, în primul meci al finalei Ligii Naţionale de handbal masculin, potrivit Agerpres.
Mihai Macovei, căpitanul "stejarilor", îi atacă pe conducătorii FR Rugby: "Ar fi trebuit să cunoască regulamentul ca pe Tatăl Nostru" Rugbistul Mihai Macovei, căpitanul echipei naţionale, acuză lipsa de profesionalism a conducătorilor FR Rugby, care a dus la excluderea primei reprezentative de la Cupa Mondială din 2019.
Naționala României, exclusă de la Campionatul Mondial de Rugby - "Stejarii" plătesc scump pentru folosirea lui Sione Fakaosilea Prezentă la toate edițiile Campionatului Mondial, naționala de rubgy a României va rata turneul final din 2019, ediție găzduită de Japonia. Federația Internațională (IRB) a luat această decizie după ce "stejarii" l-au folosit pe tongolezul Sione Fakaosilea, deși nu ar fi avut acest drept.
Gyor, din nou regina Europei - Vardar a ratat incredibil la ultima fază din prelungiri (27-26) Papp László Sportaréna din Budapesta a găzduit o finală memorabilă, Gyor și Vardar având nevoie de prelungiri pentru a fi departajate. Unguroaicele s-au impus cu 27-26, Vardar ratând loviturile de departajare la ultima fază...Este al patrulea trofeu de Liga Campionilor la handbal feminin cucerit de Gyor, toate fiind obţinute cu Ambros Martin pe bancă (selecţionerul naţionalei României).
Liga Campionilor, handbal (f): CSM București vs Rostov Don 31-30/ Medaliile de bronz vor lua calea Bucureștiului Eliberată de presiune (era vorba de finala mică a competiției), CSM București a arătat o altă față împotriva lui Rostov Don, prima repriză fiind una foarte bună (au ieșit încrucișările, au fost goluri din extreme, s-a înscris de la linia de 9 metri). Neagu, Gullden și compania au avut însă o nouă cădere inexplicabilă: de la 23-17, rusoaicele au egalat (26-26) cu doar 11 minute înainte de final. Victoria a fost până la urmă a CSM-ului, scor 31-30, iar medaliile de bronz din Liga Campionilor la handbal feminin vor veni la București pentru al doilea an consecutiv. Plus: Cristina Neagu - cea mai bună marcatoare a CL, cu 110 goluri reușite.
Final Four, handbal feminin: CSM București va lupta cu Rostov Don pentru medaliile de bronz Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti va întâlni, duminică, formaţia rusă Rostov-Don în finala mică a Ligii Campionilor, iar pentru trofeu vor lupta Gyor ETO şi HC Vardar.
Evoluție palidă, rezultat pe măsură - CSM București, învinsă în semifinalele Final Four de Gyor (26-20) CSM-ul nu a arătat ca o echipă în semifinala Ligii Campionilor la handbal feminin cu Gyor, campioana României ramânând în mare parte"în meci" doar datorită unor execuții individuale. A fost un moment de speranță în a doua repriză (în minutul 42, fetele noastre au egalat la 16), dar a fost doar un simplu foc de paie. Unguroaicele au defilat pe finalul disputei, iar victoria (26-20) este una pe deplin meritată (CSM-ul nu a condus deloc pe tabelă în această confruntare, iar eficiența pe faza ofensivă a fost de 44%).
​Liga Campionilor, handbal (f): CSM București vs Gyor (de la ora 16:15) Sezonul 2017/2018 al Ligii Campionilor la handbal feminin își va "alege" în acest weekend noua regină. La Final Four-ul de la Budapesta, Gyor (campioana en-titre) este mare favorită, însă în sport surprizele își pot face loc oricând. Fetele de la CSM București au promis că vor da totul împotriva unguroaicelor, în semifinala competiției. CSM București vs Gyor va fi în direct sâmbătă pe Digisport și Telekom Sport și LiveText pe HotNews.ro de la ora 16:15.
Handbal (f): SCM Craiova a câștigat Cupa EHF (30-25 cu Vipers Kristiansand) - Final de meci interzis cardiacilor SCM Craiova a cucerit Cupa EHF la handbal feminin, după ce a învins formaţia norvegiană Vipers Kristiansand cu scorul de 30-25 (19-12), vineri seara, în Sala Polivalentă din Craiova, în manşa a doua a finalei.
Per Johansson avertizează înainte de Final Four: "Dacă nu vom fi ca o familie în echipă, niciodată nu vom învinge" Aflată pentru a treia oară consecutiv în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin, CSM București va avea o misiune extrem de dificilă în semifinale, campioana României urmând să se dueleze cu formația maghiară Gyor ETO. Antrenorul suedez Per Johansson a declarat, vineri, că jucătoarele sale trebuie să fie ca o familie în teren, pentru a reuși să o învingă pe campioana Europei. "Dacă nu vom fi ca o familie în echipă, niciodată nu vom învinge", a spus Per Johansson.
​VIDEO Handbal: Cristina Neagu, în echipa ideală din Liga Campionilor - Ambros Martin, cel mai bun antrenor Cristina Neagu (CSM Bucureşti) a fost inclusă în echipa ideală a sezonului din Liga Campionilor, ea fiind desemnată cel mai bun inter stânga pentru a treia oară consecutiv. Cel mai bun antrenor din competiție este spaniolul Ambros Martin, selecționerul naționalei feminine a României și antrenorul unguroaicelor de la Gyor ETO.
Cupa EHF, finala: SCM Craiova vs Vipers Kristiansand (de la ora 19:30)/ Bătălia decisivă pentru trofeu Craiova trăiește un moment unic în sportul local, SCM Craiova având șansa istorică de a cuceri Cupa EHF pe propriul teren. Oltencele au pierdut manșa tur a finalei cu norvegiencele de la Vipers Kristiansand, scor 22-26, dar sunt optimiste că vor putea întoarce rezultatul și vor păstra trofeul în Bănie. Partida care va decide câștigătoarea competiției va avea loc vineri, de la ora 19:30, putând fi urmărită în direct la Digi Sport 1 și Telekom Sport 1.
​Liga Campionilor, Volei (f): Alba Blaj, învinsă în finală de VakifBank Istanbul (scor 3-0) Echipa turcă de volei feminin VakifBank Istanbul a învins duminică formaţia Volei Alba Blaj, cu scorul de 3-0, în finala Turneului Final Four al Ligii Campionilor, de la Bucureşti. VakifBank Istanbul a câştigat trofeul şi în 2017, în timp ce Volei Alba Blaj încheie cu medalia de argint, după ce a jucat în premieră finala competiţiei.
​Liga Campionilor, Volei (f): Alba Blaj - Galatasaray 3-1/ Încântător - Alba Blaj, în premieră în finala competiției Echipa feminină de volei Volei Alba Blaj s-a calificat sâmbătă, în premieră, la Turneul Final Four de la Bucureşti, în finala Ligii Campionilor, după ce a învins în semifinale formaţia turcă Galatasaray Istanbul, cu scorul de 3-1. Adversara din finală va fi VakifBank, deţinătoarea trofeului.