TEAMBALL
CM Rugby: Africa de Sud, în sferturi - Victorie categorică în fața Canadei (scor 66-7) Naţionala de rugby a Africii de Sud a învins, marţi, de o manieră categorică reprezentativa Canadei, cu 66-7 (47-0), într-un meci din Grupa B a Cupei Mondiale din Japonia, disputat la Kobe.
CM Rugby: Audiență TV record la meciul Japonia vs Samoa - A fost cel mai urmărit eveniment sportiv de până acum în 2019 O audienţă de televiziune record s-a înregistrat sâmbătă în Japonia la meciul dintre niponi şi samoani, în cadrul Grupei A de la Cupa Mondială de rugby 2019, meci încheiat cu scorul de 38-19 pentru ''samurai'', scrie Reuters care citează un studiu efectuat de World Rugby.
​Cupa EHF (handbal m): Poli Timișoara vs Olympiacos 31-29, în turul al doilea Echipa de handbal masculin Poli Timişoara a învins duminică, pe teren propriu, formaţia elenă Olympiacos, scor 31-29 (14-15), în manşa tur din turul al doilea al Cupei EHF.
​Liga Campionilor (handbal f): Team Esbjerg vs CSM București 22-24, în primul meci din Grupa B Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a învins duminică, în deplasare, formaţia daneză Team Esbjerg, cu scorul de 24-22 (13-8), în primul meci din grupa B a Ligii Campionilor. Meciul a reprezentat şi debutul ca antrenor principal al lui Adrian Vasile, după plecarea suedezului Tomas Ryde de la CSM Bucureşti.
Federaţia Chineză a suspendat colaborarea cu Houston Rockets pentru că un oficial al echipei susţine protestele din Hong Kong Federaţia Chineză de Baschet a anunţat că suspendă "cooperarea" cu echipa Houston Rockets, după ce managerul general al acesteia şi-a arătat pe Twitter susţinerea faţă de protestatarii din Hong Kong, relatează Reuters.
​VIDEO CM Rugby: Noua Zeelandă vs Namibia 71-9 / Franța și-a asigurat prezența în sferturi după 23-21 vs Tonga Noua Zeelandă, campioana mondială en titre, a învins selecţionata Namibiei cu scorul de 71-9 (24-9), duminică la Tokyo, în cadrul grupei B a Cupei Mondiale de rugby din Japonia, şi a făcut încă un pas mare către calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. Tot duminică, Franța a învins Tonga în Grupa C, scor 23-21, și și-a asigurat prezența în sferturi.
Cupa EHF (handbal m): HCDS Constanța vs Csurgoi 22-24, în turul doi preliminar HC Dobrogea Sud Constanța este la un pas de eliminare din Cupa EHF, după ce a cedat cu 24-22 în fața echipei Csurgoi, într-un meci din turul doi preliminar, prima manșă, care a avut loc pe teren propriu.
CSM CSU Oradea a cucerit Supercupa României la baschet masculin ​CSM CSU Oradea a cucerit SuperCupa României la baschet masculin, sâmbătă seara, după ce a învins-o pe BC CSU Sibiu cu scorul de 68-64 (8-24, 22-14, 16-16, 22-10), în Arena ''Antonio Alexe'' din Oradea.
VIDEO ​CM Rugby: Anglia - Argentina 39-10 / Japonia - Samoa 38-19 Naţionala de rugby a Angliei a învins sâmbătă reprezentativa Argentinei cu scorul de 39-10 (15-3) într-unul dintre derby-urile Grupei C de la Mondialul nipon, disputat la Tokyo, rezultat care consfinţeşte eliminarea echipei sud-americane de la turneul final.
CM Rugby: Australia - Uruguay 45-10, în Grupa D Naţionala de rugby a Australiei, vicecampioana mondială, s-a impus sâmbătă, de o manieră categorică, 45-10 (19-3), în faţa reprezentativei Uruguay, într-un meci din Grupa D a Mondialului nipon, disputat la Oita.
Liga Campionilor (handbal f): SCM Râmnicu Vâlcea vs BBM Bietigheim 34-27, în primul meci din Grupa D Campioana en-titre a României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a învins vineri, pe teren propriu, formaţia germană SG BBM Bietigheim, cu scorul de 34-27 (20-18), în primul meci din grupa D a Ligii Campionilor. Râmnicu Vâlcea are reprezentantă din nou în Liga Campionilor după şase sezoane.
CM Rugby: Africa de Sud - Italia 49-3 Africa de Sud a obținut o victorie categorică, scor 49-3, împotriva Italiei, într-o confruntare contând pentru Campionatul Mondial de Rugby din Japonia. Meciul a avut loc la Shizuoka și a făcut parte din Grupa B. În urma acestui succes, africanii sunt ca și calificați în faza sferturilor.
CM Rugby: Irlanda - Rusia 35-0 Naţionala de rugby a Irlandei a învins joi reprezentativa Rusiei cu scorul de 35-0 (21-0) în grupa A de la Mondialul nipon, într-o partidă disputată la Kobe, însă reprezentanţii ''frunzei de trifoi'' au dat impresia că nu au reuşit să treacă peste şocul înfrângerii surprinzătoare în faţa Japoniei.
​FIBA Europe Cup: KB Rahoveci v U BT Cluj 73-98, în preliminariile competiției Echipa de baschet masculin U BT Cluj a învins miercuri, în deplasare, formaţia kosovară KB Rahoveci, cu scorul de 98-73 (46-28), în manşa tur din preliminariile FIBA Europe Cup.
VIDEO CM Rugby: Noua Zeelandă - Canada 63-0 / Cea mai mare diferență de scor de până acum la competiția din Japonia Naţionala de rugby a Noii Zeelande, campioana mondială en titre, a spulberat miercuri reprezentativa Canadei cu scorul de 63-0 (28-0), în grupa B a Mondialului nipon, într-o partidă disputată la Oita.
Baschet: Hoții au furat 500.000 de euro din sediul clubului Olympiacos Pireu Clubul grec de baschet Olympiacos Pireu a anunţat marţi că i-a fost furată suma de 500.000 de euro, aflată într-un seif la sediul său din Pireu, informează AFP.
CSM București, fără antrenor cu doar câteva zile înainte de debutul în Liga Campionilor - Tomas Ryde și-a dat demisia CSM București a rămas fără antrenorul Tomas Ryde cu doar câteva zile înainte de debutul în noul sezon al Ligii Campionilor la handbal feminin, tehnicianul suedez prezentându-și demisia.
VIDEO CM Rugby: Scoția rămâne în cărți pentru calificare, după ce a învins Samoa, scor 34-0 Naţionala de rugby a Scoţiei a învins luni reprezentativa statului Samoa cu scorul de 34-0 (20-0), într-un meci din Grupa A a Cupei Mondiale din Japonia, disputat la Kobe.
World Rugby cere scuze Georgiei după difuzarea unui cântec rusesc la finalul meciului cu Uruguay de la CM World Rugby a cerut scuze naţionalei Georgiei, după ce la finalul victoriei cu Uruguay (33-7), de duminică, de la Kumagaya, s-a auzit un cântec rusesc în difuzoarele de la stadion.
CE Handbal (f): România, a doua victorie în preliminarii (25-20 cu Insulele Feroe) Naţionala de handbal feminin a României a obținut a doua victorie în grupa a 7-a a preliminariilor CE 2020, scor 25-20, în deplasare, cu Insulele Feroe. Echipa condusă de Tomas Ryde a făcut o primă repriză slabă, fiind condusă la pauză cu 12-11. Situația s-a schimbat în partea a doua, fetele noastre s-au distanțat rapid pe tabelă (au marcat cinci goluri consecutive) și au obținut victoria fără prea mari emoții.