TEAMBALL
Liga Campionilor/ Hypo, prima echipa calificata in semifinale/ Oltchim mai are de luptat/ Gyor, egal cu Buducnost Hypo este prima echipa calificata in semifinalele Ligii Campionilor, iar Viborg mai are ceva emotii. Daca lucrurile sunt aproape sigure in prima grupa principala, in cealalta grupa Oltchim si-a facut singura viata grea. Valcencele au pierdut dramatic meciul de la Ljubliana, scor 35-34, iar valcencele mai au de luptat pana sa-si vada visul implinit. Nici Gyor nu s-a descurcat mai bine cu muntenegrencele de la Buducnost. Dupa ce au condus aproape tot meciul la o diferenta de patru goluri, formatia maghiara a clacat pe final si abia a smuls un rezultat de egalitate, 26-26. Gyor are 5 puncte si e pe primul loc in grupa Oltchimului.
Radu Voina: Fetele sunt demoralizate, dar trebuie sa lupte in continuare Oltchim a pierdut dramatic partida cu Krim Ljubliana, scor 35-34 si valcencele mai au mult de munca pana sa-si vada visul implinit. "Fetele sunt demoralizate! Trebuie sa-si revina pentru ca se mai intampla si lucruri urate, nu numai victorii. Asta este. S-au grabit acolo pe faza de final si acela a fost momentul in care am pierdut meciul", a spus pentru HotNews Radu Voina. In celalalt meci al grupei, Gyor si Buducnost au terminat la egalitate, dupa ce unguroaicele au condus tot meciul la patru-cinci goluri.Mai citeste si Hypo, prima echipa calificata in semifinale/ Oltchim mai are de luptat/ Gyor, egal cu BuducnostRadu Voina: Fetele sunt demoralizate, dar trebuie sa lupte in continuareInca o victorie pentru Marian Cozma
Rugby/ Romania, invinsa fara drept la replica de nationala Rusiei Nationala de rugby a Romaniei a pierdut, sambata, cu 19-28 meciul cu Rusia din Cupa Europeana a Natiunilor. Jucatorii romani au fost umiliti in prima parte a meciului de rusi si au reusit sa puncteze abia in minutul 50, la scorul de 0-25. Cu aceasta infranagere, Romania a pierdut prima pozitie in favoarea rusilor.
Handbal feminin / Cristina Neagu si Patricia Vizitiu au semnat cu Oltchim Fostele brasovence, Cristina Neagu si Patricia Vizitiu sunt noile achizitii ale Oltchimului. Dupa ce a plecat de la Rulmentul din cauza problemelor financiare, Neagu a fost dorita si de echipa daneza Viborg, dar Oltchimul a avut castig de cauza.
NBA / Un fan al Phoenix Suns a inscris de la mijlocul terenului pentru 77.777 dolari Rhett Brown a fost cel mai norocos spectator din partida de vineri seara dintre Toronto Raptors si Phoenix Suns. Americanul a inscris de la centrul terenului si a castigat 77.777 dolari, intr-un concurs organizat de un cazino american in timpul pauzei de la jumatatea partidei.
NBA / Wizards i-au vrajit pe Chicago Bulls in fata lui Barack Obama Prezenta presedintelui Statelor Unite ale Americii nu i-a ajutat prea mult pe baschetbalistii de la Chicago Bulls. Fan declarat al taurilor, Barack Obama a venit sa-si sustina favoritii. Bulls au pierdut in fata gazdelor de la Washington Wizards, iar Obama nu a putut rezista pana la sfarsit sa vada cum echipa sa preferata este invinsa si a plecat mai devreme.
Oltchim are calificarea in maini/ Radu Voina: Fetele trebuie sa demonstreze ca merita sa joace in semifinale Oltchim joaca, sambata, in deplasare la Ljubliana meciul-retur cu Krim din faza grupelor principale ale Ligii Campionilor. Jucatoarele antrenate de Radu Voina au invins in meciul de la Valcea cu 36-30, iar o victorie in fata echipei slovene, la ea acasa, aproape ar rezolva problema calificarii in semifinalele Ligii Campionilor. "Jucatoarele sunt obosite dupa meciul cu Braila si deplasarea la Ljubliana, dar intram pe teren sa castigam", a spus Voina inaintea partidei cu Krim Mercator.
VIDEO NBA / Bryant a iesit invingator in duelul cu O'Neal Primul duel dintre Bryant si O'Neal de la intalnirea din All Star Game s-a terminat cu victoria baschetbalistului de la Lakers. Pheonix Suns a pierdut cu 106 la 132, iar Lakers au obtinut cea de-a sasea victorie consecutiva.
Oltchim a facut spectacol la Dunarea Braila Oltchim a luat cu asalt Braila intr-o partida restanta contand pentru etapa a 17-a din Liga Nationala de handbal. Cu trei zile inainte de meciul din Liga Campionilor cu Krim Mercator, valcencele au zdrobit cu 39-26 pe Dunarea si au revenit in fruntea clasamentului cu 32 de puncte, cu un punct mai mult decat rivala Rulmentul.
Cristina Neagu se apropie de Oltchim "Cred ca voi alege o echipa din tara", spune handbalista Cristina Neagu, jucatoare declarata libera de contract dupa ce Rulmentul Brasov nu i-a platit salariul mai multe luni. Neagu a recunoscut ca are oferta de la Viborg, insa este tentata sa ramana in tara. "Am o propunere de la Oltchim".
Oltchim castiga la pas la Braila si devine lider in clasament Oltchim Ramnicu Valcea a trecut pe primul loc al clasamentului dupa ce a surclasat in derby-ul etapei a 14-a, in deplasare, formatia Dunarea Braila (26-39). La pauza, Oltchim conducea cu 18-11, iar in partea a doua, in primele 15 minute, gazdele nu au marcat decat trei goluri.
Exod la Rulmentul/ Inca o jucatoare a depus memoriu la FRH Rulmentul se confrunta cu o situatie fara precedent! Dupa ce le-a pierdut pe Cristina Neagu si pe Vizitiu din cauza neachitarii restantelor salariale, clubul brasovean e pe cale sa se desparta si de Woo Sun Hee.
Patricia Vizitiu si Cristina Neagu au fost declarate libere de contract Handbalistele Rulmentului Brasov, Patricia Vizitiu si Cristina Neagu, au fost declarate libere de contract de FRH. Ieri, clubul din Brasov trebuia sa le achite jucatoarelor salariile restante din luna mai, anul trecut.
Devin Harris marcheaza un cos de la mijlocul terenului cu o secunda inainte de final! Partida Philadelphia 76ers - New Jersey Nets (96-98) a avut parte de un final extraordinar. Cu doar o secunda inainte de finalul partidei, Philadelphia conducea cu 96-95. Numai ca Devin Harris, componentul lui Jersey, a marcat un cos incredibil de la jumatatea terenului exact inainte de final, aducand victoria!
Liga Campionilor / Krim i-a intins o mana de ajutor Oltchimului si a invins pe Buducnost Clasamentul grupei a doua principala din Liga Campionilor s-a schimbat complet dupa cea de-a treia etapa. Oltchim Rm. Valcea ramane lider, dupa ce le-a invins pe unguroaicele de la Gyor, iar Krim Mercator a obtinut victorie in fata lui Buducnost si urca pe trei. In prima grupa principala situatia ramane neschimbata, Hypo avand sase puncte din tot atatea posibile.Intra in articol pentru a vedea rezultatele, clasamentele si urmatoarele partide din Liga Campionilor la handbal feminin
Challenge Cup / Stiinta Bacau, CSU Suceava si UCM Resita s-au calificat in sferturi Stiinta Municipal Dedeman Bacau si CSU Suceava s-au calificat in sferturile de finala ale Challenge Cup. Sucevenii au inregistrat o dubla victorie in fata portughezilor de la Liberty Sao Bernardo. In schimb, bacauanii au acces in faza sferturilor cu emotii, pierzand meciul retur de pe teren propriu, in fata grecilor de la A.C. Paok.Update: UCM Resita a invins in retur formatia macedoneana Vardar Skopje, scor 32-26 si s-a calificat in sferturile Challenge Cup. In tur, resitenii au castigat la o distanta de 11 goluri (31-20).
Constantenii viseaza la finala: HCM poate ajunge in finala Cupei Cupelor Evolutie entuziasmanta pentru HCM Constanta! Marinarii s-au calificat in sferturile de finala ale Cupei Cupelor dupa ce au reusit sa intoarca in retur avansul de 8 goluri luat de Tatran Presov in Slovacia. Victoria le da aripi constantenilor, care se gandesc la finala competitiei.
Ce revenire, HCM Constanta a recuperat diferenta de 8 goluri din tur! HCM - Tatran Presov 31-20 Constantenii au incercat marea cu degetul. Cand nimeni nu mai credea ca pot reveni de la opt goluri (25-33), HCM a jucat cu determinare si s-au calificat in sferturile Cupei Cupelor, invingand in retur pe Tatran Presov, scor 31-20. Constantenii s-au aparat foarte bine pe semicerc, iar Popescu a inchis poarta in ultimele minute ale partidei. Romanii s-au dezlantuit pe final, publicul urmarind ultimele 10 minute in picioare, aplaudand.
VIDEO Handbalul, limba oficiala in Valcea Mai sunt cateva ore bune pana la startul partidei, dar orasul freamata deja in asteptarea marelui meci. Primii spectatori apar in Sala Sporturilor din Valcea cu doua ore inainte de confruntarea cu Gyor. "Mergem sa le vedem pe fetele noastre", ne marturiseste Ioana, o valceanca prezenta la toate meciurile de acasa ale Oltchimului de cativa ani buni.
Cupa Cupelor / Steaua MFA  a fost zdrobita de Valladolid in optimi Steaua MFA nu a avut nicio sansa in fata tavalugului iberic. Dupa ce au pierdut in fata propriilor suporteri cu 27 la 33, stelistii au fost nimiciti la o diferenta de 17 goluri in returul optimilor Cupei Cupelor de catre spaniolii de la Pevafersa Valladolid.