TEAMBALL
HCM Constanta - Steaua MFA 31-30/ Constantenii termina turul pe primul loc HCM Constanta a invins Steaua, in ultima etapa a turului Ligii Nationale, si constantenii incheie turul de campionat in pozitia de lideri, cu 22 de puncte. Campioana en-titre a avut cea mai slaba evolutie in campionat din ultimii ani, terminand prima parte a sezonului national abia pe locul cinci, cu 8 puncte in spatele HCM-ului.
FINAL Norvegia-Rusia 24-18/ Cu zambetul pe buze, norvegiencele au umilit campioana mondiala Norvegia a umilit Rusia, scor 24-18, si s-a calificat in finala alaturi de Spania. Norvegiencele au dominat echipa rusa la toate capitolele intr-o semifinala incantatoare. Cu zambetul pe buze, Larsen, Riegelhuth sau Haraldsen l-au scos din minti pe uriasul Trefilov, exasperat de executiile incredibile ale norvegiencelor. Norvegia-Spania (duminica, 17.30, Tvr 2) este finala acestei editii a CE din Macedonia.
LIVE Norvegia-Rusia 24-18 (repriza secunda)/ Norvegia umileste Rusia Norvegia si Rusia se intalnesc sambata in semifinala CE de handbal din Macedonia, meci considerat de specialisti adevarata finala a acestui turneu. Cele doua nationale au dominat handbalul feminin mondial in ultimii 10 ani. "Vom bate Rusia si vom castiga finala", a spus Tonje Larsen, increzatoare ca Norvegia va cuceri, in Macedonia, al treilea CE consecutiv.Urmareste pe HotNews comentariul live-text al meciului
LIVE Norvegia-Rusia 22-16 (repriza secunda)/ Larsen, la al 3-lea gol Norvegia si Rusia se intalnesc sambata in semifinala CE de handbal din Macedonia, meci considerat de specialisti adevarata finala a acestui turneu. Cele doua nationale au dominat handbalul feminin mondial in ultimii 10 ani. "Vom bate Rusia si vom castiga finala", a spus Tonje Larsen, increzatoare ca Norvegia va cuceri, in Macedonia, al treilea CE consecutiv.Urmareste pe HotNews comentariul live-text al meciului
LIVE Norvegia-Rusia 19-14 (repriza secunda)/ Turey inscrie din extrema Norvegia si Rusia se intalnesc sambata in semifinala CE de handbal din Macedonia, meci considerat de specialisti adevarata finala a acestui turneu. Cele doua nationale au dominat handbalul feminin mondial in ultimii 10 ani. "Vom bate Rusia si vom castiga finala", a spus Tonje Larsen, increzatoare ca Norvegia va cuceri, in Macedonia, al treilea CE consecutiv.Urmareste pe HotNews comentariul live-text al meciului
Radu Voina: Felicit fetele pentru munca lor de la acest turneu / Hutupan-Dinu: As vrea sa ajut Romania si in play-off-ul CM din China "Un rezultat corect pentru Romania", a fost reactia selectionerului Radu Voina dupa ce Romania a terminat pe 5 in Macedonia. Voina si-a felicitat jucatoarele si crede ca viitoarul suna bine pentru nationala feminina, mai ales ca pentru Romania urmeaza meciul din play-off-ul CM din China (2009).
LIVE Norvegia-Rusia 19-13 (repriza secunda) Norvegia si Rusia se intalnesc sambata in semifinala CE de handbal din Macedonia, meci considerat de specialisti adevarata finala a acestui turneu. Cele doua nationale au dominat handbalul feminin mondial in ultimii 10 ani. "Vom bate Rusia si vom castiga finala", a spus Tonje Larsen, increzatoare ca Norvegia va cuceri, in Macedonia, al treilea CE consecutiv.Urmareste pe HotNews comentariul live-text al meciului
Radu Voina: Felicit fetele pentru munca lor de la acest turneu "Un rezultat corect pentru Romania", a fost reactia selectionerului Radu Voina dupa ce Romania a terminat pe 5 in Macedonia. Voina si-a felicitat jucatoarele si crede ca viitoarul suna bine pentru nationala feminina, mai ales ca pentru Romania urmeaza meciul din play-off-ul CM din China (2009).
Spania, calaul Romaniei, in finala CE de handbal feminin Echipa de handbal feminin a Spaniei a obtinut, la Skopje, calificarea in finala Campionatului European de handbal feminin din Macedonia dupa ce a dispus de Germania cu scorul de 32-29.
Rugby / Stejarii Bucuresti au castigat primul meci din Challenge Cup Stejarii Bucuresti i-au invins, sambata, in deplasare, in partida retur din grupele Challenge Cup pe italienii de la Petrarca Padova, scor 17-15 (0-3). Romanii au obtinut prima victorie din actuala editie a Challenge Cup, dar se afla in continuare pe ultimul loc in grupa, cu 5 puncte acumulate.
Romania - Croatia 36-33/ Victorie si locul 5 pentru Romania la CE din Macedonia Romania a castigat locul 5 la CE din Macedonia, dar dupa o victorie muncita timp de 70 de minute in fata Croatiei, scor 36-33. Jucatoarele lui Radu Voina au intrat cu un avantaj de doua goluri la pauza (17-15), apoi au marit diferenta la 4 goluri, insa s-au relaxat mult prea devreme si Croatia a revenit (29-29), ducand meciul in prelungiri. Paradoxal, romancele au renascut in aceste ultime 10 minute ale turneului final si Amariei, Elisei, Neagu si Manea, sustinute de interventiile salvatoare ale lui Hutupan, au adus victoria Romaniei.
Trefilov credea ca Romania va invinge Norvegia: Speram ca Germania sa joace cu nordicele Evgheni Trefilov, antrenorul nationalei de handbal feminin a Rusiei, a admis ca spera ca Romania sa invinga Norvegia pentru ca Germania, ocupanta locului 1 din Grupa a II-a, sa intalneasca in semifinale formatia nordica. "Felicitari Germaniei, dar speram sa joace cu Norvegia", a spus Trefilov. Germania a invins Rusia in cadrul ultimului meci din Grupa II, cu scorul de 27-22, iar Norvegia a castigat partida cu Romania, cu 37-31.
Luminita Dinu Hutupan: Eu sunt principala vinovata pentru aceasta infrangere Dupa ratarea accederii in semifinalele Campionatului European de handbal feminin din Macedonia, portarul Luminita Dinu Hutupan isi asuma intreaga vina. "Nu am avut nicio sansa pentru ca eu nu am aparat nimic", a spus Hututpan, dupa incheierea meciului cu Norvegia.